Čeho se vyvarovat, když cestujete po světě

Připravujete se na cestu za exotikou? Tady jsme pro vás sepsali malou „bibli“ cestovatele, která poradí, na co si dát ve kterých zemích pozor.

Japonsko
Japonsko. Foto: www.cksen.cz

ČÍNA

„Říše středu“ je tak trochu jiný svět, který vás snadno okouzlí, ale také může zavést do řady situací, které jsou pro místní nepochopitelné Tak například nikdy nezapichujte hůlky do jídla. Je to velice nezdvořilé. Dary se přijímají oběma rukama a při přípitku je důležité vypít celou skleničku. A pozor: polévka se servíruje až na závěr jídla.

JAPONSKO

Pravidla se v Japonsku dodržují na 99,9 procent, a proto je dodržujte i vy. A nepředbíhá se tu, každý slušně stojí v řadě. Odpadkové koše nejčastěji najdete na stanicích metra, najít je na ulici je obrovsky problém. Ve většině japonských hospod můžete pít „na čas“. Zaplatíte si za 45 minut a pijete saké a pivo, co se do vás vejde. Na stole máte tlačítko, kterým přivoláte číšníka. Japonci se tak připravují na karaoke, aby se zbavili ostychu anebo pak vyrazí do jedné z obrovských heren na automaty, kde je dovoleno kouřit. Je tu navíc obrovský hluk a vyhrát nemůžete peníze, ale olověné kuličky, které lze vyměnit například za voucher do restaurace. Ve firmách se pracuje šest dnů v týdnu, 12-14 hodin. Lidé odcházejí z práce až po šéfovi. Není výjimkou, že člověka, který odešel dřív, kolegové udají.

BARMA

Muži tu nosí sukně, ženy kouří velká cigára a na jezeře Inle se vesluje nohama! Když fotíte portréty lidí, je slušné se jich nejdříve zeptat. Vžijte se do jejich kůže. Nejdříve s nimi promluvte, zažertujte, klidně použijte rodný svůj jazyk, bude to pro ně exotika. Uvolníte tak napětí a lépe se vám bude fotit.

Indie
Indie. Foto: www.cksen.cz

INDIE

Jedním z největších zážitků v Indii je místní doprava. Jízdní pruhy neznamenají vůbec nic a červené na semaforu si nevšímá nikdo. Kdo první dorazí na křižovatku, jede. Když zatroubíte dvakrát krátce na klakson, znamená to, že ho chcete předjet. Pokud jednou dlouze: dej pozor! – ať je to na cokoliv. „Dopravu mohou zkomplikovat i nenadálý účastníci silničního provozu. Krávy odpočívají uprostřed cesty a nehnou se, ani když na ně zatroubíte. Dálniční dopravu ovšem může zablokovat obrovský slon nebo velbloud kráčející pomalým krokem v protisměru vám naproti,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře.

THAJSKO

Vždy přijměte pozvání na jídlo, odmítnout je velmi nezdvořilé. A pokud vás pozvou k sobě domů, musíte přijít s darem. Také na nikoho neukazujte rukou, je to neslušné. Když si chce žena udělat fotku s budhistickým mnichem, musí na fotce být přítomen další muž. Žena se nesmí mnicha dotýkat. Navíc při návštěvě chrámů je důležité si zakrývat ramena a kotníky. A nechytejte malé dítě za hlavu, to si může dovolit jen mnich a rodič. V Thajsku si velmi váží krále. Během návštěvy nijak nepoškozujte králův obraz, můžete za to dostat i doživotí.

Thajsko Krabi
Thajsko Krabi. Foto: www.cksen.cz

KUBA

Kubánské děti vás budou zbožňovat, pokud je jen tak nebo za fotku odměníte bonbony, perem či nějakou drobností. Nezapomeňte si přibalit pěkné oblečení večer do baru. Kubánci dokáží ocenit dobrý vkus.

KEŇA

V Keni platí zákaz jednorázových plastových sáčků, dbejte na to během svého balení.
Obchůdky s tradičními výrobky a suvenýry jsou na každém rohu – pokud nejste spokojeni s cenou, kterou jste usmlouvali, nezoufejte: stejný výrobek si pravděpodobně budete moci zakoupit na další zastávce. Pokud se váš řidič zdá nešikovný a auto „trhá“, je to tím, že mají vozidla nastavený omezovač rychlosti na 80 km/hod. „Vždy se důkladně rozhlédněte, když přecházíte na zelenou. V Keni zelená na semaforu nezaručuje, že vás auta pustí. Doprava má zde poměrně hektická a pravidla takřka žádná,“ radí Pavel Fellner z cestovní kanceláře a doplňuje ještě jedno moudro z pobytu na safari: „Když se vracíte do své chatky, dávejte pozor: slon zde může čůrat na keříky.“

Kubánské cesty
Kubánské cesty. Foto: www.cksen.cz

NAMIBIE

Neexistuje univerzální rada, co si vzít na nohy, když chcete vyšlapat písečnou dunu v této slunné zemi. Písek je již od rána horký a bosé nohy pálí. Sandály jsou v tomto případě lepší než nic, ale horký písek vám zasypává nohu i ze shora. Plná bota je fajn, ale když se do ní nasype písek, začne po čase tlačit a musíte ho vysypat. Co je menší zlo?

MADAGASKAR

Na Madagaskaru nikdy neukazujte prstem. Je to „tabu“ a znamená to útok. Když chcete na něco ukázat, použijte celou ruku zatnutou v pěst, nebo jenom pokyňte hlavou tím směrem a místo popište. Velký pozor si dávejte hlavně při komunikaci s lidmi, je to víc jak neslušné.

Afrika
Afrika. Foto: www.cksen.cz

BOLÍVIE

V bolivijském La Pazu nehrajte fotbal s místními, složíte se od námahy a nedostatečného kyslíku v polovině hřiště. Na výškovou nemoc vám pomůže žvýkání koka listů, které koupíte v každém obchodě. „Nepijte příliš mnoho alkoholu ve výškách, bude se vám točit hlava jako po láhvi silného vína,“ dodává Pavel Fellner.

USA

V Americe mají carpool line, která cestující skupině výrazně zrychlí cestu – jedná se o dálniční pruh určený pro vozidla s více než jedním cestujícím. V USA totiž lidé běžně cestují pouze sami. A jezdí se zde na červenou – zákon zde totiž dovoluje odbočit doprava na červenou. Nejedná se však o každou křižovatku, a tak je třeba sledovat dopravní značení. Nespoléhejte se jen na občanku – pokud si chcete koupit pivo, mějte vždy u sebe cestovní pas. I starším osobám se může stát, že jim odmítnou pivo prodat pouze na občanku, která se zde často falšuje. Cestovní pas je jistota.

Island vodopád Skógafoss
Island vodopád Skógafoss. Foto: www.cksen.cz

KANADA/ALJAŠKA

Při procházkách v divočině Kanady nebo Aljašky si zpívejte, nebo mluvte hlasitě (i sám se sebou). Dejte medvědům vědět, že jste tam taky. Oni se vám vyhnou a zbytečně nedojde ke střetu. Nikdy se k medvědovi nepřibližujte, naopak, pomalu, s rozvážným a klidným hlasem ustupujte.

ISLAND

Pozor na pusu – ačkoliv to možná nepředpokládáte, na Čechy, Slováky a Poláky na Islandu natrefíte poměrně snadno. Nejenže se Island stává v posledních letech velice populární turistickou destinací, ale mnoho Čechů a dalších Středoevropanů zde pracuje v hotelech, u nejrůznějších turistických atrakcí či v restauracích.
Také ovce jsou naprosto všude. Neohroženě přecházejí silnice a řidiči mají povinnost se jim vyhýbat, kolikrát se zatoulají i stovky kilometrů od svého majitele. V určenou dobu pak probíhá dvoudenní hromadné nahánění ovcí, kterého se účastní celé rodiny a podle značek se vrací původním farmářům. Když v autě potkáte berana, raději zastavte, věřte, že on vám z cesty neuhne, je to prostě beran.

Skotsko
Skotsko. Foto: www.cksen.cz

SKOTSKO

A na závěr ještě jedna zajímavost z Evropy: Cestujete-li do Skotska s dětmi, můžete mít problém s návštěvou některých typů restaurací. Typické skotské puby sice pustí dovnitř děti, ale nemohou obsluhovat mladé do 18 let. Nedostanou tady ani sklenici vody. Je lepší s nimi hledat klasické restaurace.

Zdroj informací: www.cksen.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*