Chytré aplikace rozhýbou i lenochy

Důvtipné náramky, sporttestery či krokoměry jsou skvělým pomocníkem pro monitoring pravidelné fyzické aktivity. Na trhu je jich dnes velké množství. Jak vybrat přístroj, který sedne přesně vám?

Senzor ReimaGO®
Senzor ReimaGO®, chytrá kombinace funkčního oblečení, přenosného pohybového senzoru a bezplatné mobilní aplikace. Foto: www.skibi.cz

Je třeba pečlivě vybírat, protože se zpravidla nejedná o levné záležitosti. Zásadním parametrem je podle odborníků to, jakou fyzickou aktivitu budete chtít monitorovat, i jak se budete cítit, když budete přístroj nosit po celý den. Krokoměr, který si vezmete občas, totiž nemá smysl.

Přitom dnes už není problém vybrat si krásný designový krokoměr, který na první pohled nerozeznáte od stylového náramku, a můžete ho nosit k business i ke společenskému oblečení. Pro náročnější milovníky technologických hraček jsou pak na trhu dokonalé hodinky, které umí všechny funkce najednou.

Trénink s odborníkem nenahradí, ale pomohou změnit životní styl

Jana Havrdová
Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

„Sama nosím krokoměr více než tři roky a díky němu se mi každý den daří plnit nastavené minimální limity kroků. Mobilní aplikace jsou výbornou pomůckou k měření fyzické aktivity v každodenním životě a současně k pohybu motivují,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Můžeme rozlišovat dva základní typy. První vychází z méně či více „chytrých“ krokoměrů, které počítají kroky v průběhu dne, vyzvou k pohybu při dlouhém sezení a všechna data samozřejmě nahrávají do mobilní aplikace. Druhý typ je zaměřený na konkrétní pohybové styly.

„Existují aplikace, se kterými můžete posilovat, jiné nabízejí komplexní program, jako je jóga či běh. Mobilní aplikace se již běžně počítají jako pevná součást fitness průmyslu, Samozřejmě nemohou plnohodnotně nahradit trénink s odborníkem, ale mohou být velkým pomocníkem při změně životního stylu, který i profesionální trenér při práci s klientem velmi dobře využije k monitorování objemu jeho pohybu v průběhu dne,“ dodává Jana Havrdová.

Lukáš Princ
Lukáš Princ z cyklistického portálu www.Kola-Radotin.cz

Sportovní aplikace mají i sociální rozměr

Mezi nejoblíbenější tréninkové aplikace dnes patří Sports Tracker, Endomondo či Strava.

Sportovní aplikace pro chytré telefony přitom neslouží jen k vlastnímu měření a vyhodnocování údajů o tréninku. Díky možnosti automatického přenášení a sdílení na internetu mají výrazný sociální rozměr.

„Snadno a rychle můžete srovnávat své výkony s mnoha dalšími uživateli, což dovedla k dokonalosti aplikace Strava, která automaticky měří projetí či proběhnutí jakéhokoliv úseku, který předem definoval kdokoliv z uživatelů, a tvoří žebříčky ze všech dosažených časů. V rámci jednotlivých aplikací lze rovněž zakládat tréninkové skupiny, spolky či kluby nebo plnit předem zadané výzvy, například ujet na kole 800 km za měsíc, uběhnout nejvíce km za týden a podobně,“ dodává Lukáš Princ ze specializované cyklistické prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Jak rozhýbat děti:

K pohybu děti motivuje pohybový senzor ReimaGO. Stačí ho nosit během jakékoliv denní aktivity a večer hodnoty načíst do aplikace v mobilním telefonu. Dítě hned vidí, jakou dávku pohybu splnilo a odměnou je mu pak krátká hra s kouzelnou postavičkou, která se pohybuje virtuálním světem plným zábavných věcí. Do hry můžeme umístit zábavné odměny a dítě tak motivovat k pohybu ještě víc. Není třeba se bát, že dítě „připoutáme“ k obrazovce mobilu, celý proces zabere maximálně dvě minuty. Více na www.skibi.cz

Zdroj informací: www.fisaf.cz a www.kola-radotin.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*