Ghí vás zahřeje zevnitř a podpoří imunitu

Podle ajurvédy, 5000 let staré indické medicíny, mají pokrmy připravené na ghí schopnost prohřát tělo a zbavit ho chladu, který nás oslabuje. Ghí je zároveň účinným prostředkem pro podporu imunity, což zvláště teď na podzim jistě oceníme.  

České Ghíčko
Ghí, neboli přepuštěné máslo, je skvělý nosič chutí, vůní a specifických účinků koření a bylin. Foto: www.ceskeghicko.cz

„Ghí – čistý máselný tuk – vzniká dlouhým vařením másla při mírném příkonu, až sušina zkaramelizuje, což dodá výslednému tuku typickou oříškovou příchuť a zlatavou barvu. Ghí má dlouhou historii a používalo se už před tisíci lety nejen k jídlu, ale tvořilo i základ mastí určených k léčebným nebo rituálním účelům. Už tehdy si naši prapředci dobře uvědomovali, jaká kouzelná síla a pomoc pro zdraví se v ghí skrývá. My dnes víme, že obsahuje například vitamíny A, D, E a K a také množství omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správnou funkci mozku, zraku a srdce a také pro dobrou imunitu,“ říká na úvod Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě.

Chladničku nepotřebujete

V čase našich babiček a prababiček, kdy ještě chladničky nebyly běžnou součástí domácností (ty se začaly v českých domácnostech objevovat až v 50. letech minulého století), bylo přepouštění másla jedním z mála způsobů, jak ho uchovat, aby se nekazilo. Jednou z důležitých vlastností ghí je totiž schopnost vydržet bez chlazení a v nezměněné kvalitě minimálně rok! Proto ho můžeme uchovávat ve sklenici třeba ve spíži nebo v kuchyni anebo si ho vzít s sebou na cesty. Vždy tak budeme mít kdykoli a kdekoli postaráno o kvalitní tuk na vaření i na namazání na chleba.

Nepřepálí se, naopak pokrm zjemní

Nahradíte-li běžně používané tuky ghíčkem, zjistíte, že najednou chutnají lépe – výsledné pokrmy jsou jemnější, a navíc získají příjemnou oříškovou vůni. Ghí se hodí pro přípravu celé řady slaných i sladkých pokrmů a můžeme na něm i smažit nebo grilovat, a přitom mít jistotu, že se tuk nebude přepalovat. K dalším výjimečným vlastnostem ghí totiž patří vysoký kouřový bod 250 °C. Ten označuje teplotu, kdy se tuk začíná přepalovat a vzniká kouř. Jen pro srovnání – klasické máslo má kouřový bod 180 °C a olivový olej podle druhu 110-190 °C. Proto i řízky osmažené na ghí vám budou chutnat o mnoho víc než ty připravené třeba na oleji. Navíc budou mít krásně zlatavou barvu.

Ghí je ideální tuk na cesty – na vaření i do lékárničky (Foto: www.ceskeghicko.cz)

Vždy příjemná ořechová chuť i vůně

„Ghí je výborným nosičem koření, to znamená, že ještě podtrhne jeho chuť a vůni. Proto doporučuji vybrané koření nejprve zvolna obalit v hrnci na ghíčku, a až následně přidat další ingredience, například zeleninu. Mám osobně vyzkoušené, že to perfektně funguje jak u klasického českého koření, jako je kmín nebo majoránka, tak i u těch exotičtějších, jako jsou kurkuma nebo koriandr,“ doporučuje Andrea Zpěváková Dostálová. I z těchto důvodů se před časem rozhodla obohatit nabídku klasických ghí o gurmánskou řadu ochucených ghíček. A tak dnes můžete zkoušet například kombinaci ghí s česnekem a solí, nebo s kurkumou a pepřem, pikantní s chilli, anebo sladké s vanilkou a skořicí, což ještě víc usnadní přípravu slaných i sladkých jídel. Ghí s chilli využijete do guláše, ghí s česnekem a solí na topinky a ghí s kurkumou a pepřem potěší každého, kdo rád připravuje indickou kuchyni.

Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko. Foto: www.ceskeghicko.cz

Nemůžete máslo? Dejte si ghí!

K velkým výhodám ghí patří, že je dobře stravitelné a klidně si ho můžou dopřát i lidé s intolerancí laktózy a alergií na kasein. „Právě vysrážení kaseinu a laktózy je základním principem celého výrobního procesu ghí. Následným přefiltrováním zbyde z másla tekutý máselný tuk plný vitamínů a omega-3, přičemž ghí v bio kvalitě, které rovněž České ghíčko nabízí, dokonce obsahuje o 50 % více omega-3 mastných kyselin než klasické ghí.

„Energie z mastných kyselin obsažená v ghí pomáhá spalovat tuky a celkově detoxikovat tělo, protože na sebe váže toxiny a volné radikály, které následně odvádí z těla pryč,“ dodává Andrea Zpěváková Dostálová z Českého ghíčka.

Které ghí si vyberete?

České ghíčko vyrábí klasické Ghí, BIO Ghí, Kozí Ghí i různě ochucené varianty, například například s chilli, s česnekem a solí, s kurkumou a pepřem nebo s vanilkou a skořicí. V limitované edici můžete ochutnat i kozí Ghí a výborné jsou také Ghítely, zdravé varianty pomazánek, které se nabízejí v těchto příchutích: lískooříšková, arašídová (Bio), kešu a kokos, mandle a káva a Ghí zlaté mléko. Na výběr máte z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém. Novinkou jsou pak proteinové tyčinky Ghítela Bar, které můžou svačit i děti. K dostání jsou ve čtyřech příchutích: lískooříšková, arašídová, kešu/kokos a mandle/káva. Více na www.ceskeghicko.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*