Jak se dobře sbalit na hory

Sbalit vše potřebné na hory, není nic jednoduchého. Většinou totiž těch skutečně potřebných věcí není právě málo. Pomoct by vám mohl tento přehled zavazadel, do nichž pohodlně zabalíte vše, co budete potřebovat na lyžařský víkend či dovolenou.

vak Dakine Padded Single
vak Dakine Padded Single. Foto: www.lyze-radotin.cz

Lyže do vaku

Pro přepravu lyží můžete použít vak na jeden či dva páry, k nimž se vám vejdou i hůlky.  „Kvalitní vaky jsou nepromokavé, aby od mokrých lyží po ježdění nenavlhly další věci či interiér auta. Liší se také míra polstrování vaku pro ochranu lyží a kvalita a odolnost použitého materiálu a zipů – nejlépe umožňujících otevřít vak po celé délce pro snadné vložení a vyjmutí lyží. Všimněte si také provedení popruhu, který by měl být v ideálním případě rovněž polstrovaný. Vaky na lyže se vyrábějí v různých délkách, proto se při koupi nezapomeňte ujistit, že se vaše lyže dovnitř vejdou,“ radí Lukáš Princ ze specializovaného obchodu Ski a Bike Centrum Radotín. Nejvyšší nároky splňuje například vak Dakine Padded Single, který má vypolstrovaný modrý obal na jeden pár lyží do délky až 175 cm se zapínáním na zip po celé délce. Ve Ski a Bike centru Radotín ho koupíte za 1 990 Kč.

Alpenheat Heated Skiboot Bag
Alpenheat Heated Skiboot Bag. Foto: www.lyze-radotin.cz

Boty do tašky

Rovněž taška či batoh na lyžařské boty by měly mít nepromokavé provedení a umožňovat snadný přístup do vnitřního prostoru. Některé modely je možné použít jako stoličku, na kterou se lze posadit při přezouvání. „Opět si všímejte popruhů – zda umožňují nosit tašku v ruce i přes rameno – popřípadě batoh na zádech – a jak jsou polstrované. Existují i tašky na boty, do nichž se vejde lyžařská helma, popřípadě nabízejí další vnitřní kapsy pro uskladnění praktických drobností,“ doporučuje Karel Studnička z lyžařského portálu Lyze-radotin.cz Nadstandardní pohodlí poskytuje Alpenheat Heated Skiboot Bag, který vaše boty dokonce sám vysuší a vyhřeje proudem ohřátého vzduchu! Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 2 990 Kč.

Oblečení do tašky na kolečkách

Cestovní taška Burton Wheelie Flight Deck
Cestovní taška Burton Wheelie Flight Deck. Foto: www.lyze-radotin.cz

Oblečení a další osobní věci si ideálně zabalte do tašky na kolečkách, která vám pomůže ušetřit si cenné síly na svah. Tašku vybírejte zejména dle jejího objemu, tak, aby se vám do ní vešlo vše potřebné. Samozřejmě je třeba přihlédnout k obvyklé předpokládané době pobytu. Na týdenní pobyt by měla bohatě stačit taška o objemu kolem 50 litrů, například Burton Wheelie Flight Deck. Ta vyniká i kvalitními kolečky, která se hladce otáčejí a jsou nehlučná. Samozřejmostí je vysouvací madlo a prakticky členěný vnitřní prostor. Ve Ski a Bike Centru Radotín ji koupíte za 3 960 Kč.

Pouzdro na brýle
Pouzdro na lyžařské brýle Dakine Goggle Case. Foto: www.lyze-radotin.cz

Brýle do brašničky

Zvláštní pozornost byste měli věnovat přepravě lyžařských brýlí, které se mohou snadno poškodit či poškrábat. Ideálním řešením je použití speciální brašničky na lyžařské brýle, která obě tato rizika snižuje na minimum. Dakine Goggle Case je pouzdro na lyžařské brýle, které má uvnitř fleece a dost prostoru pro uložení dalších zorníků. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 550 Kč.

Mýdlo do toaletní tašky

Toaletní taška Dakine Stash Kit
Toaletní taška Dakine Stash Kit. Foto: www.lyze-radotin.cz

Velké věci se skládají z detailů. Zásadní pohodlí při pobytu na horách vám tak může zajistit toaletní taštička, do které vložíte všechny potřeby pro osobní hygienu. Před cestou do koupelny tak již nebudete muset nic složitě hledat v batohu. Elegantní a praktický kousek představuje Dakine Stash Kit. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 690 Kč.

Drobnosti do batohu

„Pokud potřebujete mít u sebe při jízdě více drobností, než se vám vejde do kapes, sáhněte po některém ze speciálních lyžařských batohů. Ty mají anatomicky tvarované popruhy, nastavitelný bederní pás a umožňují připnout lyže či snowboard,“ vyjmenovává Karel Studnička. Zejména vyznavači jízdy ve volném terénu ocení model K2 Backside pack, který je vybavený oddělenou a nepromokavou kapsou na mokré stoupací pásy a lavinové vybavení. Nechybí diagonální i boční popruhy na připevnění lyží, vertikální popruhy pro nošení snowboardu, oko na připevnění cepínu a externí kapsa na helmu. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 2 799 Kč.

batoh Dakine Womens Mission 25L
batoh Dakine Womens Mission 25L. Foto: www.lyze-radotin.cz

Hitem letošní zimy se pak pro mnohé lyžařky stane batoh Dakine Womens Mission 25L s možností připevnění snowboardu, organizérem, polstrovanou kapsou na notebook a kapsou na sluneční brýle s fleecovou podšívkou. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 1 913 Kč.

vysoušeč lyžařské obuvi Alpenheat Circulation UV 230V
Vysoušeč lyžařské obuvi. Foto: www.lyze-radotin.cz

Vysoušeč do bot

Nenápadným doplňkem, který ovšem dokáže velmi nápadně zpříjemnit lyžování, je vysoušeč lyžařské obuvi Alpenheat Circulation UV 230V. Ten umí pomocí horkého vzduchu a UV záření šetrně a účinně vysušit mokré lyžáky, zbavit je bakterií a nežádoucích pachů, a ještě je příjemně vyhřát před obouváním. Příjemnější start do nového dne si lyžař už nemůže přát. Ve Ski a Bike Centru Radotín ho koupíte za 715 Kč.

Zámek na lyže
Zámek na lyže Safeman. Foto: www.lyze-radotin.cz

Lyže na zámek

Na horách nedoporučujeme držet na zámek pusu, ale spíše a zejména lyže. Zámky na lyže jsou malé, lehké, vejdou se do kapsy, a přitom ochrání vaše lyže před rukama všech pobertů a nenechavců. Model Safeman váží pouhých 130 g a připoutá vaše lyže pevným ocelovým lankem, které je 4 mm silné a potažené plastem, aby nedošlo k nechtěnému poškrábání lyží. Ve Ski a Bike centru Radotín ho koupíte za 399 Kč.

Věříme, že si díky našemu přehledu nezapomenete nic důležitého na lyžařskou dovolenou a odvezete si z ní jen samé krásné zážitky.

Zdroj informací: Ski a Bike Centrum Radotín, www.lyze-radotin.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*