Jak vybrat outdoorovou bundu na zimu

Jaká je ideální bunda na zimní aktivity i sychravý podzim? To hlavní je pohodlí. Nemusíte mít bundu za dvacet tisíc, abyste se v ní cítili dobře a poskytla vám požadovaný komfort. Na druhou stranu jsou ale důležité technické parametry a doporučení odborníků, jimž se vyplatí naslouchat.

Infografika bunda
Bundu vybírejte tak, abyste se v ní cítili dobře a poskytla vám potřebný komfort. Foto: www.4camping.cz

„Osobně jsem řešil podobný problém loni. Nakonec jsem se rozhodl pro nejuniverzálnější variantu. Zvolil jsem membránovou bundu bez izolačního materiálu, s odepínatelným sněhovým pásem, sbalitelnou kapucí, integrovanými nárukávci a odvětráváním v podpaží. Díky tomu mám bundu, kterou můžu – i když s určitými limity – použít na sjezdovky, do bílé stopy, na turistiku i na běžné nošení za nepříznivých povětrnostních podmínek,“ říká Vít Hruška, odborník na outdoorové vybavení a oblečení z portálu www.4camping.cz

Vodní sloupec a vrstvení nad zlato

Bunda na lyže
Důležité je i správné vrstvení. Foto: www.4camping.cz

Všude se mluví o vodním sloupci, co to ale vlastně je a proč se za touto hodnotou tak honíme? Velmi zjednodušeně se dá říct, že vodní sloupec určuje, jak vysokému sloupci vody je schopen materiál v laboratorních podmínkách odolat, než prosákne. Udává se zpravidla v milimetrech. „Je jasné, že v reálných podmínkách se bude materiál chovat trochu jinak, ale jednoduché pravidlo říká: Pokud chcete bundu na lyže a moc nepadáte, stačí vám 3 000 mm vodního sloupce, pokud jezdíte na snowboardu nebo častěji padáte, určitě volte bundu s minimálně 5 000 mm vodního sloupce. Na podzimní vycházky by vám 5 000 taky mělo bohatě stačit, ale pokud chcete být chráněni i před silným nebo vytrvalým deštěm, pořiďte si kvalitní membránovou bundu (10 000 mm a výš) nebo nejlépe pláštěnku,“ dodává Vít Hruška. Ani vysoký sloupec vody vám ale nezaručí, že nebudete mokří jako myši. Jde totiž také o to, jak jsou na výrobku řešeny švy, zipy a odvětrávání.

Důležité je si uvědomit, že bez správného vrstvení oblečení vám i sebelepší bunda bude k ničemu. To, o čem se tu bavíme, je takzvaný cibulový efekt, tedy kladení jednotlivých vrstev oblečení tak, aby bylo dosaženo požadovaného komfortu. Vše začíná správně zvolenou 1. transportní vrstvou, tedy funkčním prádlem, přechází přes 2. izolační vrstvu, tedy fleece, a končí 3. ochrannou vrstvou bundy. Je nepřeberné množství variant, jak oblečení kombinovat, ale zapomeňte na bavlněná trika, flanelové košile apod. Do vrstvení je třeba vybírat takový textil, který málo nasákne, rychle schne a dobře transportuje vlhkost na svoji vnější stranu.

Tlustou, nebo tenkou?

Bunda na zimu
Péřové bundy jsou opět velmi populární. Foto: www.4camping.cz

„Pokud dodržíte zásady správného vrstvení, je v podstatě jedno, zda si pořídíte bundu s izolací, nebo se přikloníte k bundě tenké a pod ni obléknete fleecovou mikinu nebo softshellovou bundu. Osobně jsem ale spíše zastáncem používání více tenčích vrstev. Tím získáváte větší univerzálnost používaných oděvů a větší variabilitu v jejich vrstvení,“ doporučuje Vít Hruška a uvádí příklad: Můžete si samozřejmě vzít na výlet poctivou zateplenou bundu, ale během dne se i díky vaší aktivitě oteplí, a tak se rozhodnete ji odložit. Jenže pod ní máte pouze tenkou mikinu z microfleecu. Rázem je z tepla zima. Nic mezi tím. Pokud si naopak vezmete na výlet bundu lehkou a pod ni si navlečete tutéž tenkou mikinu z microfleecu a softshellku nebo péřovku, když přijde oteplení, odložíte mikinu či bundu a přitom si stále zachováte dostatečný tepelný komfort.

Peří slaví velký návrat!

Hodně lidí peří zavrhuje, ale pravda je taková, že na trhu není kvalitnějšího izolačního materiálu. Peří perfektně funguje v suchých a mrazivých podmínkách, v našich zeměpisných šířkách byl vždy problém s vlhkostí. Problém vyřešily firmy specializující se právě na produkty z peří. Kouzlo tkví v jeho správné úpravě před plněním do výrobku a v jeho správné údržbě. Existují speciální impregnační prostředky, se kterými vaše bunda odolá i sebevětšímu vlhku. „Například na světové výstavě OutDoor v německém Friedrichshafenu byl představen výrobek společnosti NIKWAX, který natolik omezuje smáčivost a nasákavost peří, že si mohli dovolit předvést prezentaci, kde impregnovaný péřový spacák s člověkem uvnitř plaval na vodě v jezírku. Dříve nemyslitelná, brzy možná běžná věc,“ uzavírá Vít Hruška.

Jak na údržbu bundy? Prát ji, nebo ne, a jak často? V pračce? Kdy a jak impregnovat? „Funguje jednoduché pravidlo: řídit se symboly na štítku, který je na bundě našitý. Pokud si nejste jisti, dejte ji do čistírny. Budete-li ji prát doma, zapomeňte na klasické prací prášky a aviváže. Ty mohou funkční materiály nenávratně poškodit. Osobně doporučuji zajít prodejny se sportovním textilem a pořídit si tekutý prací prostředek určený na praní technického oblečení,“ radí Vít Hruška s tím, že bundu není nutné prát příliš často, ale pokud ji 2x nebo 3x za rok vyperete, přežije to bez úhony. Použitím impregnace pak zlepšíte její funkčnost, prodloužíte životnost a zlepšíte další údržbu své bundy.

4camping.cz je outdoorový portál s vybavením do přírody od stanů, přes spacáky, karimatky, oblečení, obuv, kempinkový nábytek, věci na vaření až po nejrůznější doplňky, jako jsou batohy či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů odborníků.

Více na www.4camping.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*