Jaké obočí se nosilo v historii a jaké je nyní in

První dojem je velmi důležitý. Můžete být vnímáni jako příjemní a důvěryhodní, ale také jako přísní nebo nepřístupní… To vše totiž napoví jediný pohled do vašich očí a na jejich okolí – zejména na obočí. Není se tedy čemu divit, že make-up v těchto partiích tváře byl populární v celé historii lidstva.

Barvení řas a obočí
Barvení řas a obočí zvládnete doma za 3 minuty! Foto: www.beautylash.cz

„Ve starověkém Egyptě byl oční make-up každodenní součástí úprav tváří nejen u žen, ale především u mužů. Obočí i řasy si barvili velice výrazně načerno, víčka byla zelená a oči byly umně obkrouženy do mandlového tvaru. Cílem ovšem nebylo jen zkrášlení. Lidé věřili, že takový make-up od nich odežene zlé duchy a nemoci,“ říká Martina Košťálová ze společnosti RefectoCil, která se profesně zabývá barvením a stylingem řas a obočí.

Ve starověkém Řecku byly v módě složité účesy, bledá pleť a výrazné líčení rtů i očí s maximálně hustým černým obočím, často i falešným, které se vyrábělo ze srsti volů. Ve starověkém Římě si pak ženy často opticky rozšiřovaly obočí pomocí sazí.

Ve středověku si ženy depilovaly vlasy, obočí i řasy

Obočí Refectocil
Dnešní trend je sladit barvu obočí s barvou vlasů. Foto: www.refectocil.cz

Pravý opak nabral styl obočí ve středověku, kdy bylo za krásné považováno co nejvyšší čelo a ženy si často depilovaly vlasy co nejvýše nad ním, aby docílily patřičného efektu. Trhaly si také obočí a dokonce i řasy. Make-up nebyl zapotřebí žádný – navíc byl považován za hřích, protože jen přírodně krásné ženy měly blíže k bohu.

Renesanční ikonou krásy byla britská královna Alžběta I. Nosila rusé vlasy a dbala na to, aby její pleť byla vždy zcela bledá a obočí jemné. Ve velkém se nosily příčesky, ženy i muži si barvili vlasy – barvy ale bohužel nebyly valné kvality, proto tyto procedury často končily ztrátou vlasů. To se změnilo s průmyslovou revolucí, kdy vznikla řada kosmetických produktů pro péči o pleť i vlasy. Tomu byla ovšem v 19. století opět učiněna přítrž, protože make-up byl považován za vulgární a mohly ho nosit jen herečky a prostitutky. Ženy si tajně zvýrazňovaly oči olejem a do očí si kapaly citronové oční kapky. Obočí si nechávaly husté a neuspořádané.

Obočí podle celebrit

Ve 20. století však přichází éra filmových hvězd a s nimi nový styl v úpravě obočí – moderní bylo vytrhané, úzké obočí upravené petrolejem nebo vazelínou. Ve 20. letech se pak začaly nosit první umělé řasy. Pro ženy byla inspirací filmová hvězda Lucille Ball, která používala zemité odstíny na víčka, natočené řasy a úzké, tenké a dlouhé obočí upravené do oblouku.

Ve 40. letech se v USA (a nejen tam) stala ikonou krásy herečka Audrey Hepburn, která ztvárňovala eleganci a ženskost. Líčení bylo výrazné, ale přitom vyzařovalo punc naivity – její obočí bylo výrazné, ale s ostrým ohybem nahoře.

BeautyLash řasy
Pohled jako mrkací panenka. Foto: www.beautylash.cz

V 60. letech bylo moderní mít pohled jako mrkací panenka. Nosilo se výrazné obočí a husté tmavé řasy. K naprosté dokonalosti dovedla své obočí herečka Sophia Loren, která si ho holila a zpět dokreslovala krátkými přesnými tahy. Výsledkem bylo silně zakřivené obočí, které ale zdánlivě vytvářelo přírodní vzhled.

Se 70. léty nastupuje éra výstředního kouřového líčení, ale tenkého obočí s výrazným obloukem – takové měla například zpěvačka Cher.

Používání očních linek a výrazné husté a často neupravené obočí pak bylo známkou 80. let. Jeho ukázkou byla například herečka Brooke Shields, která nosila přirozeně široké obočí, jež působilo rozhodně a sebevědomě.

V 90. letech ale opět přichází návrat k jemnému obočí vytrhanému do úzkého oblouku.  Takové měla herečka Drew Berrymore, která ho dolaďovala s přírodním kouřovým líčením ohraničeným hnědou nebo béžovou linkou.

Dnešní trend je sladit barvu obočí s barvou vlasů

Od roku 2000 až do dnešních dnů je nejvíce in obočí maximálně přírodního tvaru a jeho nositelkou je například modelka Cara Delevigne, jejíž obočí je tmavé, husté a přirozeně tvarované. Obočí dnešních dnů by mělo působit přirozeně a věrohodně. Proto je velkým trendem barvit si obočí k barvě vlasů, tak aby co nejvíc ladilo – jak barevně, tak teplým či studeným tónem jednotlivých odstínů. Dávno odzvonilo dobám, kdy jste si mohli vybrat jen mezi černou a hnědou barvou na obočí.

Barvy Refectocil
RefectoCil například nabízí ve své základní řadě hned devět odstínů barev. Foto: www.refectocil.cz

„RefectoCil například nabízí ve své základní řadě hned devět odstínů barev od blond, přes populární odstín grafit, modro-černou, tmavomodrou, světle hnědou, kaštanovou nebo červenou. Pro lepší orientaci v možnostech barvení a kombinování barev vytvořil i speciální Style book. Pokud se svěříte do péče skutečnému, tedy školenému, odborníkovi, namíchá vám ze základních barev odstín přímo vám na míru,“ upozorňuje Martina Košťálová. V rakouských laboratořích značky RefectoCil se tomuto trendu věnuje celý tým odborníků, který vyvíjí co nejpůsobivější kombinace tónů, aby docílil naprosto dokonalého sladění barvy obočí a vlasů,“ uzavírá Martina Košťálová s tím, že další užitečné tipy na úpravu řas a obočí najdete na zdarma přístupných videích RefectoCil Akademie:
https://www.youtube.com/channel/UCwCOm7PVpAodPGln6oOGYSQ

Tajné tipy na krásné obočí i řasy:

Kde vám odborně nabarví obočí a sladí ho s vašimi vlasy: Zatímco v zahraničí nabízejí služby v oblasti stylingu a péče o řasy a obočí především kadeřníci, u nás je tato oblast spíše doménou kosmetických salonů. I to se ale pomalu mění a kadeřnických salonů nabízejících tyto služby přibývá. Světovým lídrem v barvení řas a obočí je rakouská značka RefectoCil, která vytváří co největší šíři těch nejšetrnějších kosmetických přípravků a barev. Více na www.refectocil.cz

Tip na domácí barvení řas a obočí: Jednoduché a rychlé je barvení řas a obočí s domácí sadou BeautyLash Sensitive. Pořídíte ji ve čtyřech odstínech (černá, světle hnědá, středně hnědá, tmavě hnědá), jedno balení vystačí na 8 použití a barva vydrží 4 až 6 týdnů. Aplikace je snadná, rychlá a bezpečná – tato kosmetika je dermatologicky a oftalmologicky testována a barvy jsou velmi šetrné, protože obsahují přírodní látky a rostlinná barviva – žádné oxidanty! Barvy BeautyLash Sensitive koupíte na www.beautylash.cz za 297 Kč.

Zdroj informací: www.beautylash.cz a www.refectocil.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*