Jižní Tyrolsko – tipy kam v létě na dovolenou

Už jste si naplánovali letní dovolenou? Krajina Jižního Tyrolska/Südtirol na severu Itálie uprostřed vrcholků Dolomit, jabloňových sadů, širokých údolí a vinic nabízí mnoho možností: vyrazit je zde možné za cyklistikou a pěší turistikou, jakož i koupáním v horských jezerech. K tomu si připočítejte vynikající jihotyrolská vína a vyhlášenou kuchyni.

údolí Sarntal
Magické údolí Sarntal/Sarentino leží na dosah měst Bolzano a Merano. Foto: www.suedtirol.info/cs

Na túru v Jižním Tyrolsku

V Jižním Tyrolsku na severu Itálie je více než 13 000 kilometrů značených turistických tras s fantastickými výhledy na vrcholky Dolomit, světové dědictví UNESCO. Pro rodiny jsou ideální cesty Waalwege, trasy podél vodních kanálů, a tematické stezky popisující místní výrobky, pověsti a přírodu. Turistiku napříč vinohrady a po náhorních plošinách, jako je Seiser Alm/Alpe di Siusi, zpříjemní zastávky v útulných salaších (almech) a hostincích. Vyrazit je možné i na vícedenní treky.

Pro náročného turistu: Trasa Valparola – Setsas – Pralongià – St. Kassiano

Chata Ütia Pralongià
Chata Ütia Pralongià. Foto: www.suedtirol.info/cs

Doba: 3.3 hod.
Délka: 14.076 km
Výškový rozdíl: 313 m
Nejvyšší bod: 2284 m

Údolí Alta Badia patří k nejkrásnějším místům Jižního Tyrolska. Zde je tip na vrcholovou turistickou trasu, která vede po pastvinách a rozkvetlými loukami. Nabízí dechberoucí výhled na vrcholy Dolomit: Conturines, Lavarella, Fanes a na severu na ledovec hlavního hřebene Alp. Začíná v průsmyku Passo di Valparola, sedm kilometrů od St. Kassiana/San Cassiana v Alta Badii, kam můžete dojet i autobusem. Po značené cestě č. 24 se jde kolem jezera Lêch de Valparola na jihozápad z kopce k rozcestí. Zde cesta stoupá vpravo po jižním úbočí vrcholu Piz Ćiampëi až do stejnojmenného sedla. Dále pokračujte kolem válečných pozic přes krasové úbočí vrcholu Setsas. Pak cesta vede až k chatě Ütia Pralongià (délka trasy: cca 2 hodiny). Odtud se pokračuje na sever po cestě č. 23. Na rozcestí jděte po cestě č. 22 rozkvetlými loukami až k hranici lesa a k chatě Ütia Malga Saraghes a dále z kopce lesy a pastvinami až do St. Kassiana.

Pro rodinu a milovníky přírody: Cesta Urlesteig v údolí Sarntal

Doba: 4.3 hod.
Délka: 13.3 km
Výškový rozdíl: 600 m
Nejvyšší bod: 2130 m

Magické údolí Sarntal/Sarentino leží na dosah měst Bolzano a Merano. Doporučit zde lze cestu Urlesteig, která získala své jméno podle jezírek Urlelockn, geologického středobodu Jižního Tyrolska, a je rozdělena do šesti různých tematických oblastí: voda, fauna, historie a kultura, flóra, přírodní živly a alpské louky. Vychází se z dolní stanice kabinové lanovky Reinswald, odkud se pokračuje kolem veselých zvířecích figur ze dřeva až k restauraci Pfnatschalm (až sem se dostanete také kabinovou lanovkou Reinswald). U restaurace Pfnatschalm se vše točí kolem vody: děti si tu mohou pohrát s vodními koly a vodotečemi nebo plout na dřevěném voru přes rybník. Pak je možné pokračovat přes salaše Pichlbergalm a Getrumalm, kde je hlavním tématem historie a kultura. Trasa z Getrumalmu dolů k serpentinám je věnována světu rostlin. O tématu přírodních živlů se dozvíte v úseku, který začíná u serpentin a končí u salaše Reinswalder Mühlen, kde se poslední část cesty zabývá tématem alpských luk.

Na kola v Jižním Tyrolsku

600 kilometrů značených cyklostezek, pro silniční kola cyklostezky v údolích, pro horská kola traily v Dolomitech.

Via Claudia Augusta 1. část – cyklostezka Reschensee – Meran

cyklostezka Reschensee – Meran
Cyklostezka Reschensee – Meran. Foto: www.suedtirol.info/cs

Délka: 89 km
Výškový rozdíl: 1136 m
Nejvyšší bod: 1539 m
Velmi známá je cyklotrasa Via Claudia Augusta, která se táhne od průsmyku Reschenpass/Passo di Resia údolím Etschtal/Val d’Adige, pokračuje jižněji do Itálie a vede podél antické silnice. Její první část měří 80 km, začíná u jezera Reschensee/Lago di Resiaa ved e cyklisty kolem zatopené věže, po břehu jezera Haidersee, přes Burgeis/Burgusio s výhledem na Mals/Malles se sedmi románskými kostely, skrz středověké městečko Glurns/Glorenza. Odtud pokračujte přes Prad/Prato, vstupní bránu do národního parku Stilfserjoch, skrz mramorovou vísku Laas/Lasa, dolů z kopce do Göflanu/Covelana a ovocnými sady do Latsch/Laces. Z Latsch vede trasa kolem zámku Kastelbell a raně křesťanského kostelíka sv. Prokula (Prokuluskirchlein) v Naturns/Naturno a končí v lázeňském městečku Meranu/Merano.

Vyjížďka na horských kolech k náhorní plošině Plätzwiese

Doba: 4 hod.
Délka: 44.5 km
Nejvyšší bod: 2040 m

Velmi krásná pro pěší i cykloturistiku je oblast Tre Cime/3 Zinnen v Dolomitech. Naše doporučená cyklotrasa začíná v Toblachu/Dobbiacu. Vyjedete na jih po cyklostezce do údolí Höhlensteintal. Štěrková cesta mírně stoupá 12 kilometrů do kopce. V místě, kde se podruhé překříží s asfaltovou silnicí, se jede doprava a po 50 metrech odbočuje doleva na hlavní silnici na Cortinu. Po kilometru na SS51 zabočte doprava na vojenskou silnici a jeďte po ní 7 kilometrů do kopce až k pevnosti z první světové války, vedle níž leží ve výšce 2028 metrů chata Dürrensteinhütte. Po zaslouženém odpočinku pokračujte po cestě č. 37 přes náhorní plošinu Plätzwiese, kterou obklopují magické vrcholy Dolomit. Odtud se po lesní cestě jede z kopce k hostinci Brückele. Následuje krátký úsek po silnici, dále po cestě č. 37 až do Niederdorfu/Villabassy a Toblachu.

Na golf v Jižním Tyrolsku

Golfový klub Petersberg

Golf v Jižním Tyrolsku
Krásné údolí Eggental/Val d´Ega pro golfisty. Foto: www.suedtirol.info/cs

Tady je zajímavý tip z údolí Eggental/Val d´Ega pro golfisty. Na náhorní plošině hory Regglberg, v nadmořské výšce 1 250 metrů, se nachází nejstarší 18tijamkové hřiště v celém Jižním Tyrolsku. Je obklopené starými stromy, což nutí především hráče s nízkým handicapem k precizní a defenzivní hře. Hřiště není příliš dlouhé, cca 5 400 metrů, ale k jeho úspěšnému zdolání potřebujete hodně golfového umu, takže nudit se tady rozhodně nebudete, ať jste pokročilý či začátečník. Několik greenů leží u okraje lesa, hra na nich vyžaduje stoprocentní pozornost. Nejpůsobivější jamkou je jamka číslo 17 – jednak kvůli zvýšenému odpalu přes starobylý rybník a také díky nádherné panoramatické vyhlídce na horskou skupinu Brenta Gruppe. Víca na www.golfclubpetersberg.it

K vodě v Jižním Tyrolsku

Jezero Montigglersee/Lago di Monticolo

Ve skutečnosti se jedná o dvě jezera – větší a menší – schovaná uprostřed lesa Montiggl/Monticcolo jižně od Bozenu/Bolzana. To menší s příjemným trávníkem je vhodné pro relaxaci a opalování (je tu bar i restaurace). Velké jezero má pláž se skluzavkami, skokanskými můstky a prkny. Zaplavat si můžete také v uměle vybudovaných bazénech, děti se vyřádí v brouzdališti.

Jezero Montigglersee/
Jezero Montigglersee. Foto: www.suedtirol.info/cs

Jezero Vöser Weiher/Laghetto di Fie

Malé jezero pod náhorní planinou Seiser Alm/Alpe di Siusi, které leží v nadmořské výšce 1 100 metrů, je obklopené jehličnatými lesy a na jeho hladině se zrcadlí mohutný masiv Schlern/Sciliar. Občerstvit se můžete v několika restauracích. Nedaleko odtud se nachází jedna z nejkrásnějších jihotyrolských farem – Tuffalm.

Více informací o koupání v Jižním Tyrolsku zde: http://www.suedtirol.info/cs/zazitky/leto/jezera-a-koupaliste

Novinka

SKY spa hotelu Terme Merano

Therme Meran Fittness
Hotel Terme Merano v Bolzanu. Foto: www.suedtirol.info/cs

Hotel Terme Merano v Bolzanu, který je součástí místního wellness komplexu projektovaného slavným jihotyrolským architektem Matteo Thunem, otevřel nový designový wellness areál SKY spa. Nabízí 360tistupňový panoramatický výhled na okolní hory a městečko, které okouzlilo i císařovnu Sisi. Součástí 2700 m2 wellness je velký bazén se slanou vodou, tři whirpooly, dvě sauny, parní lázeň. Nechybí fitness ani wellness procedury. Pokoje s velkými okny přivádějí venkovní svět dovnitř. Více na https://www.hoteltermemerano.it/en/sky-spa

Další informace o Jižním Tyrolsku najdete zde: www.suedtirol.info/cs a www.facebook.com/jiznityrolsko

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*