Mumie, vajíčko nebo deka? Který spacák je pro vás ten nejlepší?

Právě teď je ta nejvhodnější doba pro nákup nového spacáku. Na výběr je spousta druhů a typů. Poradíme vám, jak se v nich snadno orientovat, abyste dobře nakoupili a spalo se vám líp než doma v peřině.

Výstava stanů spacáky
Na jednom místě nakoupíte celou turistickou výbavu. Foto: www.vystavastanu.cz

„Pro laika je opravdu náročné vyznat se ve velké nabídce, která je na trhu. Můžete mít péřový spacák nebo z dutých vláken, letní nebo třísezónní, mumii, deku nebo v posledních letech tak oblíbené vajíčko… Proto bych zvolil jednoduchý postup – vyberte si z níže popsaných pěti kategorií tu, která nejlépe odpovídá vašim zájmům, a on vám z toho ideální spacák sám přirozeně vyplyne,“ radí odborník na outdoorové zboží Vít Hruška z portálu www.4camping.cz. Zároveň doporučuje zajít se podívat na Výstavu stanů a vybavení do přírody, která se koná letos už podvacáté, od 1. 6. do 13. 8. v areálu PVA EXPO Praha Letňany, a kde bude mimo jiné připraveno i oblíbené spacákové ležení. Není totiž lepší příležitosti, než si osobně na místě různé typy spacáků vyzkoušet a vybrat si ten, který je vám nejpříjemnější.

Pro jakou příležitost budete spacák nejčastěji používat?

Infografika spacák
Nejlepší je osobně si vyzkoušet různé typy spacáků a vybrat si ten, který je vám nejpříjemnější. Foto: www.vystavastanu.cz

1. Pro cesty autem do kempu a v zimě na chatu

Vyžadujete pohodlí, spacák využijete zejména v létě, při nižších teplotách se do něho zachumláte na chatě. Protože cestujete autem, váha spacáku pro vás není tak důležitá. Můžete tedy klidně vybírat i z dvoukilových pytlů, které mají velmi příznivé ceny. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové anebo ve tvaru vajíčka, které si oblíbili zejména ti, kdo se v klasické mumii necítí dost komfortně.

Tip odborníka: Můžete si vybrat například z pohodlné mumie Husky Mantilla nebo dekového Ferrino Travel. Dámám bude jistě vyhovovat třeba Pinquin Mistral Lady ve tvaru vajíčka. Vše koupíte na www.4camping.cz nebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

2. Pro toulky po českých hájích

Nechcete do spacáku investovat moc peněz a nemusíte mít nijak komfortní model, protože když se změní počasí, můžete se kdykoliv vrátit domů. Ale samozřejmě potřebujete, aby se vám do batohu kromě spacáku vešlo i něco jiného. Můžete vybírat z levných spacáků – mumií, které nejsou šity z nejznámějších značkových materiálů – a vybrat takový, který je vhodný i na pozdní jaro až začátek podzimu a není těžší než 1 700 g. Za takový zaplatíte kolem 2000 Kč.

Tip odborníka: V této kategorii vítězí české značky, třeba Pinquin Savana nebo Trimm Impact. Vše koupíte na www.4camping.cz nebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

3. Jedu do světa a potřebuji jistotou

Vyrážíte-li za dobrodružstvím za hranice všedních dnů, potřebujete co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi. Taková jistota sice stojí více peněz, ale určitě se vyplatí. V nabídce třísezónních spacáků (jaro, léto, podzim) hledejte takové, které se svou hmotností vejdou do 1 500 g. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým špičkovým materiálům.

Tip odborníka: Spokojeni budete například s modelem Coleman Gunnison 1100, který má vynikající tepelnou izolaci a je odolný vůči mechanickému poškození. Vše koupíte na www.4camping.cz nebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

4. Na výlety na kole

Spacáky na Výstavě stanů
Na Výstavě stanů vám každý spacák ochotně předvedou. Foto: www.vystavastanu.cz

Většina cyklistů šlape na kole v létě a potřebuje tedy letní spacák, který není těžký a nezabere mnoho místa. Některé letní spacáky váží i 600 g a jsou pouhými přehozy nebo ochranou před komáry. Do 1 kg je však již výběr větší. Spacáky s komfortem nad +5 °C jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, použitých materiálech i výrobci. Ceny začínají na 1 000 Kč.

Tip odborníka: Dobře vám poslouží třeba dekový Pinquin Lite blanket nebo mumie Hannah Micro 80. Vše koupíte na www.4camping.cz nebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

5. Na expedice

Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, jejichž vlastnosti a kvalita zpracování můžou v extrémních případech rozhodovat i o přežití. Tomu odpovídá jejich cena a způsob zpracování. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá stále nepřekonatelné peří, ovšem ochráněné před vlhkem nepropustnou membránou nebo proložené vrstvou syntetické izolace.

Tip odborníka: Takové spacáky vyrábí třeba Mountain Equipment a koupíte je na www.4camping.cz nebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

Nakupte na jednom místě celou turistickou výbavu

Na Výstavě stanů a vybavení do přírody (koná se od 1. června do 13. srpna 2017 v areálu PVA EXPO Praha Letňany) najdete kromě 320 stanů a spacákového ležení největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu – např. karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a outdoorové vychytávky. Celkem se tu za tři měsíce představí na ploše 10 500 m² (!) více než 150 outdoorových značek. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky i soutěžit o hodnotné ceny. Vstup je zdarma. A pozor, ještě tip pro mimopražské zájemce, nebo ty, kteří nechtějí čekat do června – skvělou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz

Zdroj informací: www.4camping.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*