Outdoorové zimní vychytávky

Proč se vzdát výletů za dobrodružstvím jen proto, že teploty klesly pod nulu? Opatříte-li si vhodnou výstroj a výbavu, které je určena do zimních podmínek, můžete si užívat toulky přírodou až do jara.

S vhodnou výstrojí a výbavou si můžete užívat toulky přírodou až do jara
S vhodnou výstrojí a výbavou si můžete užívat toulky přírodou až do jara. Foto: www.4camping.cz

„Několikadenní trek vyžaduje dobrou přípravu i speciální výbavu, tím spíš, chystáte-li se na něj v zimním období. Samozřejmě můžete přespat někde v teple horské chaty nebo penzionu, ale mnohem větší zážitek přináší nocování v přírodě. Pokud se nechystáte spát pod širákem, je v takovém případě podmínkou číslo jedna kvalitní expediční stan a také spacák, jehož označení komfortní teploty by mělo odpovídat teplotním podmínkám, při nichž se chystáte venku přenocovat,“ doporučuje Vít Hruška, odborník na outdoorové vybavení z portálu www.4camping.cz a přidává seznam věcí, které se pro podobné příležitosti dobře osvědčily.

Pro náročné expedice: Stanování na sněhu je poslední roky velkým hitem. A jaký vybrat stan? Měl by být dostatečně mechanicky odolný, aby se nezlomil a neprotrhl pod náporem větru či sněhu a měl by být vybaven sněhovými límci. Tohle všechno nabízí stan Fighter od české firmy Husky. Prodává ho www.4camping.cz za 7 040 Kč.

Spacák Enjoy plněný sedmikanálkovým dutým vláknem lze využít v těch nejnáročnějších podmínkách po celý rok. Je velmi lehký, výborně izoluje, přitom si zachovává dostatečnou prodyšnost. Má anatomicky přirozené zapínání s pojistkou, zateplovací vak na nohy, zateplovací límec a protiskluzové pásy. Výhodou je kapuce s velkou kapsou i vnější kapsa na drobnosti. Komfortní teplota -10 °C a limitní -18 °C ho předurčují k použití v nejnáročnějších podmínkách po celý rok. Spacák koupíte na www.4camping.cz za 3 090 Kč.

Trekové hole pro větší bezpečnost: Hlavním důvodem, proč s sebou vzít turistické hole je fakt, že výrazně zvyšují vaši stabilitu a bezpečnost. Jejich pomoc oceníte především při nošení větších zátěží, při pohybu v mokrém či kluzkém terénu, nebo při dlouhých sestupech. Odlehčené dámské trekové hole Hannah Lady Lite II jistě ocení každá žena i v náročnějším terénu. Velmi pěkného vzhledu je dosaženo povrchovou úpravou Sublimato a krásným dekorem. Prodává www.4camping.cz za 1 192 Kč.

Batoh, který vás nenechá na holičkách: Dobrý batoh dobře sedne vaší výšce i tvaru postavy a pojme všechno potřebné. Měl by být vybaven integrovanou pláštěnkou a důležité jsou i reflexní prvky, které usnadní váš pohyb za tmy. Batoh Osprey Variant 52 koupíte na www.4camping.cz za 4 499 Kč.

Životodárná termoska: Na co byste rozhodně neměli zapomenout, je kvalitní termoska, která uchová tekutinu teplou po celý den. Moderní typy termosek jsou nejen kvalitní, takže udrží po dlouhou dobu nápoj teplý, ale zároveň jsou i designově krásné. Dvouplášťovou termosku Primus Vacuum Fashion z nerez oceli se stylovou barevnou úpravou a objemem 0,75 l prodává www.4camping.cz za 699 Kč.

Lékárnička pro první pomoc: Nikdy se nevydávejte do přírody bez základních zdravotních potřeb. „Improvizátor“ jistě namítne, že si dokáže poradit prakticky v jakékoli situaci, ale mít s sebou dobře vybavenou lékárničku se vyplatí. Měl by tam být nějaký obvaz či obinadlo, žiletka, spínací špendlík, sada náplastí, léky proti průjmu, něco na horečku a nachlazení, dezinfekce, nit, přípravek na popáleniny a léky na alergii. Ve většině krizových situací vystačíte s lékárničkou Lifesystems Mountain First aid kit. Koupíte na www.4camping.cz za 1 174 Kč.

Boty a nohavice v suchu: Základním požadavkem každého soudného trekaře by měl být pocit sucha. Jinak se vaše tělo rychleji ochlazuje a snadno můžete přijít k úhoně. Rýma je ještě celkem přijatelná, ale v zimě nejsou výjimkou ani omrzliny. Doporučujeme proto vybavit se párem návleků. Návleky Gaiters od české firmy Pinguin koupíte na www.4camping.cz za 760 Kč.

Nůž pro všechny turisty: Multifunkční nůž Victorinox Ranger s 21 funkcemi je skvělým pomocníkem a společníkem na všech výletech do přírody. Prodává www.4camping.cz za 944 Kč.

Pro bezpečné návraty: Nikdy nevíte, kdy a kde vás zastihne tma. Čelovka je skladná a lehká věc, která se vám bez problému vejde do batohu. Kvalitní čelovka Petzl Tactikka+ vás určitě nenechá uprostřed černočerné tmy ve štychu. Prodává www.4camping.cz za 1 089 Kč.

Více na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*