Správný postoj těla je klíč ke zdravým zádům

Podle odborníků má většina z nás špatné držení těla, které je způsobeno tím, že se dostáváme do nepřirozených pozic, nebo ještě hůře – setrváváme v nich. Svaly a vazy okolo páteře a na zádech tuhnou a záda začnou časem bolet. Přitom naučit se správně stát a sedět, není nic složitého. Jen je třeba znát pár zásad a také cviků, které udrží svaly v rovnováze.

Fit pain free cvik Sit to Stand1
Tento cvik perfektně posílí mezilopatkové svaly i všechny svaly okolo páteře. Foto: www.fitpainfree.com

„Důvodem špatného držení těla jsou nevhodné pohybové stereotypy, které jsou daní za náš „moderní“ způsob života. Spoustu času trávíme sezením u počítače, v autě, koukáním do telefonu. Výsledkem je třeba předsouvání hlavy, shrbená nebo většinu času zakulacená záda. Často dochází k nadměrnému zakulacení hrudní části páteře a lopatky i ramena se dostávají do nerovnováhy. Určité svalové skupiny se tak přetěžují, a jiné naopak oslabují. Bolest je pak výstražným signálem těla, které se nás snaží upozornit, že něco děláme špatně,“ vysvětluje Hana Toufarová, lektorka metody Fit Pain Free. Také ona sama léta trpěla velkými bolestmi ramen. Pomohla jí až cesta za americkou fyzioterapeutkou, která ji přivedla k metodě izolovaného cvičení, které se zaměřuje na to, že se věnuje každému svalu zvlášť, aby se znovu naučil pracovat tak, jak má. Nejenže se tak Hana Toufarová zbavila vleklých bolestí, ale výsledky byla tak nadšená, že se sama rozhodla metodě Fit Pain Free věnovat. Stala se instruktorkou a dnes u nás školí další lektory.

4 zásady pro správný postoj

  1. Hlavu držte vzhůru, dívejte se do výše svých očí – „Představte si, že jste loutka, která má v hlavě drátek, za nějž ji někdo vodí. A dívejte se zpříma před sebe. Pokud se naučíte, jak správně držet hlavu, přestanete přetěžovat svaly na zadní části krku,“ radí Hana Toufarová.
  2. Ramena a lopatky tlačte dolů směrem k pasu – základní poloha, při níž se aktivují mezilopatkové svaly a protahují prsní svaly.
  3. Pánev a bedra v přirozené pozici – optimální poloha pánve a beder, které nesmí být příliš prohnuté, ani podsazené.
  4. Chodidla rovně, špičky směrem dopředu – „Když budeme držet chodidla ve vzdálenosti, jako je šířka pánve, dosáhneme rovnoměrného rozložení hmotnosti a nejmenší zátěže na kyčelní klouby,“ upozorňuje lektorka.

    Fit pain free cvik Sit to Stand 2
    Při tomto cviku si navíc důkladně protáhneme prsní svaly, zpevníme stehna a hýždě a zlepšíme si celkovou stabilitu těla. Foto: www.fitpainfree.com

Cvik „Sit to Stand“

Tento cvik perfektně posílí mezilopatkové svaly i všechny svaly okolo páteře. Navíc si při něm důkladně protáhneme prsní svaly, zpevníme stehna a hýždě a zlepšíme si celkovou stabilitu těla.

Provedení:

  1. Sedněte si na židli. Zvolte takovou, abyste měli chodidla na zemi a v kolenou 90°. Nohy mějte na šířku kyčlí, špičky směřují dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
  2. Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je nevidíte). Kolena jsou ve stejné šíři – nesmí jít od sebe ani k sobě.
  3. Posaďte se zpět na místo.

Pozor! Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále vzadu, lopatky u sebe, ramena od uší a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu.

Cvik opakujte 10x.

Fit pain free cvik Sit to Stand 3
Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále vzadu, lopatky u sebe, ramena od uší a kolena ve stejné šíři. Foto: www.fitpainfree.com

Tip: Flexi-bar je perfektní cvičební pomůckou, která pracuje především s tzv. core, hlubokým stabilizačním systémem těla. „Když posílíme tuto oblast, výrazně zlepšíme držení těla a můžeme z velké části vyloučit bolesti v zádech,“ vysvětluje Hana Toufarová. Flexi-bar koupíte za 1 770 Kč + DPH na www.flexibar.cz

 

Fit Pain Free je nová metoda cvičení, jejíž základy k nám přišly z Ameriky. Na jejím vývoji se podílí i Češka žijící v USA Líba Plačková. U nás ji propaguje zkušená lektorka a trenérka Hana Toufarová. Metoda Fit Pain Free je metoda izolovaného cvičení, která se zaměřuje na jednotlivé svaly tak, aby každý z nich pracoval správně. U většiny cviků pracuje jen jeden sval – tj. pracuje izolovaně, ostatní mu nepomáhají. Metodu Fit Pain Free mohou cvičit děti, dospělí i senioři, začátečníci i vrcholoví sportovci. K dispozici jim je dnes přes 400 cviků a přibývají další.

Zdroj informací: www.fitpainfree.com

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*