Světová elita v aerobiku se utkala v Ostravě, zlato získala poprvé Prokopová

Špičky ve sportovním aerobiku z celého světa se ve dnech 2. – 4. listopadu 2022 utkaly v ostravské aule Gong, kde se po tříleté covidové pauze konalo mistrovství světa. Za velké účasti závodníků z 11 zemí Češi předvedli, že právem patří mezi ty nejlepší. Získali nevídaný počet medailí a královskou korunu prestižní dospělé kategorie žen vybojovala Viktorie Prokopová. Ta v ní na MS závodila poprvé, a hned porazila obávané konkurentky z Belgie i Austrálie.

Viktorie Prokopová z Fitness Center Báry a Hanky Šulcové, letošní mistryně Evropy a mistryně ČR, předvedla naprosto perfektní výkon, kterým oslnila porotu (ale i diváky) natolik, že právem získala zlato. Jednalo se přitom o její první účast na MS v dospělé kategorii žen.

Na tuto příčku před ní dosáhly zatím jen tři famózní Češky: Olga Šípková, Denisa Barešová a Adéla Citová, od které Viktorie Prokopová převzala pomyslnou korunu aerobikových královen. Na druhém místě se umístila zkušená a závody protřelá Belgičanka Lissa Van Brande. Třetí skončila rovněž Češka – Vanda Šimková z MV Teamu Univerzity Tomáše Bati. To je skvělý úspěch České republiky v kategorii dospělých žen, která je pravidelně nejvíce mezinárodně obsazená a konkurence zde bývá obrovská.

Češi nebojují jen se světovou konkurencí, stejně silná je i ta domácí

Mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness týmech v Ostravě se zúčastnilo 520 závodníků z 11 zemí světa, kde špičku tvoří převážně zástupci České republiky, Austrálie a Belgie. Soutěžilo se ve 4 věkových kategoriích a v 7 soutěžních kategoriích již od věku 11 let. Tento šampionát je jedinečný také v počtu účastníků z jednotlivých zemí, kdy se – po úpravě pravidel – může účastnit pět, místo původních tří zástupců z každé kategorie. Tuto možnost nominace využila hlavně Česká republika, kde mohli bojovat o medaile převážně finalisté z MČR 2022, které proběhlo letos v Brně.

Na mistrovství světa není lehké se nominovat vzhledem k obrovské konkurenci i v České republice, která závodníky z důvodů velkého počtu startů rozděluje již na tři výkonnostní třídy. Naše kluby se nespecializují jen na jednu sportovní disciplínu, ale věnují se většinou sportovnímu aerobiku i fitness týmům. Úspěchy na mezinárodních soutěžích tak nesklízejí jen velké kluby, ale i ty menší, jako je například Aerobik klub Olomouc a Aerobic Team Butterfly.

V kategorii youth women obsadila první místo vicemistryně Evropy a mistryně ČR, Nikol Ullrichová z Fitness Center Báry a Hanky Šulcové, která získala zlatou medaili na MS již v roce 2019 v kategorii cadet women. Na druhém místě se umístila letošní mistryně Evropy, Eva Matějovičová z Aerobic Teamu Praha. Obě závodnice jsou rozhodčími označovány za velké talenty ve své kategorii. Třetí příčku si odvezla Tereza Miková z Aerobic Teamu Praha.

V juniorské kategorii pak na aerobikový trůn zaslouženě dosedla Aneta Bedrnová z Aerobic Team Butterfly, která byla označena již na MČR 2022 jako objev tohoto roku. Stříbrnou medaili vybojovala Natálie Šolínová z MK Kladno a bronz si odvezla Kristýna Kučerová z Fit Studia D.

22 zlatých medailí pro Čechy!

Závodníci České republiky tak na světovém šampionátu získali celkem 22 zlatých, 17 stříbrných a 21 bronzových medailí. „Naši závodníci byli velmi dobře připraveni a měli opravdu perfektně vypilované sestavy, a to zejména vzhledem k dlouhé a náročné závodní sezóně,“ chválí naši reprezentaci česká rozhodčí Dagmar Zitová.

Její kolegyně, česká rozhodčí fitness týmů Taťána Šotková, byla stejně nadšená z australských a belgických závodníků. “Jejich energie a dynamika jsou neuvěřitelné, stejně jako jejich pohyb na ploše, náboj a choreografie, které jsou neskutečné.”

A Jitka Literová, hlavní manažerka FISAF.cz a ředitelka soutěže, zase pozitivně hodnotila to, že se do soutěží FISAF International vrátilo Maďarsko s větším počtem závodníků i fanoušků.

Industriální Ostrava nadchla závodníky z celého světa

Šampionát v industriálních prostorách ostravské multifunkční auly Gong po 8 letech pořádal Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, který patří k organizátorské špičce tohoto sportu.

„Díky podpoře Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy jsme si mohli dovolit uspořádat netradiční závod v nádherné hale v srdci Dolní oblasti Vítkovic (DOV). Měli jsme tak možnost využít potenciál haly a uspořádat závod na vysoké úrovni,“ kvituje Jitka Literová. Závodníci, diváci i rozhodčí ocenili netradiční prostředí a využili svůj volný čas mezi soutěžními koly a dny k poznávání okolí, včetně návštěvy proslulé Stodolní ulice, či regenerace v místním plaveckém bazénu.