Teplo, vůně a klid – to jsou saunové rituály v L-Spa Lanterna

Oblíbené saunové ceremoniály, které byly v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích dříve dostupné jen v hotelu Wellness Horal, nabízí nově i L-Spa hotelu Lanterna. Zdejší rituály mají klidnější a komornější charakter a hostům zaručí ničím nerušenou relaxaci.

Wellness Spa hotel Lanterna
Wellness Spa hotel Lanterna. Foto: www.lanterna.cz

Saunové rituály mají tradici hlavně v Rakousku a Německu, u nás se tenhle zajímavý wellness trend objevil poprvé asi před deseti lety a velmi rychle si získal řadu příznivců. Není divu, proměnil totiž (pro řadu lidí možná trochu fádní) saunování ve velmi příjemný zážitek, za kterým dnes míří do relaxačních center čím dál více návštěvníků.

Prospět zdraví a zároveň pobavit

Stoupající zájem hostů o saunové ceremoniály potvrzuje i Martin Pařízek, ředitel relaxačních center Wellness Horal a L-Spa Lanterna v Resortu Valachy Velké Karlovice. Právě tady kdysi jako jedni z prvních tuto aktivitu návštěvníkům představili, a od té doby ji stále zdokonalují.

„Se saunovými rituály jsme začali před šesti lety a jejich popularita neustále roste. Měsíčně je u nás navštíví kolem tří tisíc návštěvníků a mnozí k nám jezdí speciálně kvůli nim. Ve Wellness Horal probíhají saunové ceremoniály až devětkrát denně, z toho jednou ráno pro děti (v době, kdy se sauny zahřívají, a prostředí je tak pro děti příjemnější), a střídá se při nich pětice saunérů. Letos jsme však přichystali pro naše hosty ještě jednu novinku – saunové rituály v komornější a více relaxační podobě od léta nabízíme i v krásném prostředí L-Spa hotelu Lanterna,“ představuje nové možnosti saunování v Resortu Valachy Martin Pařízek.

Poslání saunových rituálů – prospět zdraví a zároveň pobavit – zůstává stejný, ať už si je dopřejete v kterémkoli z těchto hotelů. Rozdíl nastává až v jejich pojetí. Ve Wellness Horal jsou saunové ceremoniály „akčnější“, doprovázené hudbou, kde saunér svým vystoupením často připomíná herce a důraz je kladen na zábavný prožitek.

Oproti tomu saunové rituály v L-Spa hotelu Lanterna, které se konají vždy o víkendech, probíhají v komornějším prostředí (o maximálním počtu 10 osob) a mají mnohem poklidnější charakter – proto při nich ani nezaznívá hudba. Zaměřují se především na harmonizaci těla a duše, a tak budou nejlépe vyhovovat lidem toužícím po ničím nerušené relaxaci.

Wellness Horal
Saunové rituály prospívají našemu zdraví a jsou vyhledávanou formou relaxace. Foto: www.lanterna.cz

Esence, které léčí

A v čem vlastně spočívá podstata saunového rituálu? Vyhříváte si tělo v příjemně teplé sauně. Pak zkušený saunér naleje na horké kameny aromatickou esenci, která saunu krásně provoní a zároveň zvýší vlhkost vzduchu v místnosti. Saunér pak voňavý vlhký vzduch rozvíří pomocí ručníku, jímž nejprve točí nad hlavou, čímž horko od stropu sauny „posílá“ návštěvníkům na záda. Následuje takzvaný parní náraz, tedy prudké ovívání ručníkem zepředu, které znásobí účinek horkého vzduchu na tělo a napomáhá otevírání pórů.

K polévání horkých kamenů se používají nejčastěji esence ze skořice či cedru, někdy se kombinují i s citrusy. „Zvláště v období podzimních plískanic je oblíbený saunový rituál nazvaný Mořský vánek, který vám díky esencím z eukalyptu a máty vyčistí průdušky a pomůže i při nachlazení,“ upozorňuje saunér Jiří Malina ze Spa hotelu Lanterna a dodává, že na přání můžou hostům připravit i speciální rituál, využívající zdejších tradičních produktů, kdy k polévání kamenů slouží voda s trochou slivovice, která saunu nádherně provoní švestkovým aroma. Ostatně právě s tímto rituálem sklízejí místní saunéři největší úspěchy při různých soutěžích.

Saunovací rituály
Sauna je klidovou zónou určenou pro relaxaci. Foto: www.lanterna.cz

Relaxační rituál naladí ke spánku

K saunovým rituálům ovšem patří ještě jedna specialita – a sice používání nejrozmanitějších tělových peelingů k oživení pokožky. Tyto tradiční i méně známé směsi roznáší saunér v misce a nabízí je hostům. Ti si je pak vtírají do pokožky. Jako peeling se používá například bílý jogurt se lžičkou skořice (jogurt přináší pokožce zvláčnění, skořice má regenerační, zklidňující a dezinfekční účinky, navíc také prohřívá svaly), peeling z rozemleté kávy či ovesných vloček anebo med, který v horku ztrácí lepkavost a vyhlazuje pokožku.

Při saunových rituálech v L-Spa hotelu Lanterna se ale nejvíce využívají peelingové soli obohacené minerály, které se podávají s příměsí eukalyptového oleje, citronu nebo orientálních vůní.

„Peelingové soli jsou také součástí Relaxačního rituálu, který patří mezi našimi hosty k nejoblíbenějším saunovým ceremoniálům. Je zaměřený na zklidnění těla i mysli, harmonizuje a napomáhá relaxaci. Proto ho návštěvníkům nabízíme zvláště ve večerních hodinách, kdy je příjemně naladí na noční odpočinek,“ říká Jiří Malina.

Spa hotel Lanterna**** Velké Karlovice
Spa hotel Lanterna Velké Karlovice. Foto: www.lanterna.cz

Spa hotel Lanterna je dnes útočištěm pro romantiky, gurmety i milovníky wellness. V relaxačním centru L-Spa mají hosté kromě sauny k dispozici krytý bazén s vodními atrakcemi, whirlpool s teplou slanou vodou a parní lázeň. Hosté si zde mohou vybírat z bohaté nabídky exotických masáží a obličejových ošetření. O jejich unavené svaly se postarají maséři z Thajska, Srí Lanky, Bali, Filipín a Indie. Pro závěrečnou relaxaci po procedurách, nejlépe se šálkem čerstvého bylinkového čaje, pak slouží odpočinková terasa s krásnou vyhlídkou na okolní přírodu.

Více na www.lanterna.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*