Tip na letní recept: Staročeské bramborové knedlíky plněné ovocem

Švestkové knedlíky z bramborového těsta, sypané mákem a polité přepuštěným máslem, nejvíc připomínají prázdniny u babičky. Jejich příprava sice trochu času zabere, ale když se zapojí více rukou, půjde to rychle a bude to i zábava.

České Ghíčko Staročeské bramborové knedlíky plněné ovocem
Staročeské bramborové knedlíky plněné ovocem. Foto: www.ceskeghicko.cz

Ovocné knedlíky připravujeme hlavně v létě a možností je spoustu. Pokud nechceme použít kynuté těsto, dáme nejčastěji přednost tvarohovému nebo bramborovému. „Bramborové těsto je sice trochu pracnější, ale právě v kombinaci se švestkami, třešněmi, rynglemi i tvrdšími meruňkami nebo broskvemi, chutná skvěle. A když si vezmeme na pomoc dětské pomocníky na balení knedlíků, bude příprava letního oběda nejen rychlá, ale i zábavná. Stejně důležité jako náplň knedlíků je ovšem i jejich dochucení. Doporučuji posypat je jako naše babičky cukrem, mákem a skořicí a pak polít rozehřátým ghí, které nahradí obyčejné máslo, anebo rovnou použít speciální ochucené ghíčko se skořicí a vanilkou. To navíc dodá pokrmu jedinečnou „staročeskou“ chuť a vůni,“ doporučuje Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě.

Recept: Staročeské bramborové knedlíky plněné ovocem

Suroviny na 4 porce:

Těsto:

  • ½ kg moučných brambor
  • 150 g hrubé mouky
  • 1 celé vejce
  • 1 žloutek
  • špetka soli

Náplň:

  • ½ kg vypeckovaných švestek (třešní, meruněk, rynglí, broskví…)

Na ochucení:

  • 4 pol. lžíce mletého máku
  • 4 pol. lžíce cukru moučka
  • 1 čaj. lžička skořice
  • 2 polévkové lžíce rozpuštěného Ghí od Českého ghíčka

Postup:

  1. Brambory uvařte ve slupce doměkka a ještě horké je oloupejte.
  2. Pak je nastrouhejte na jemném struhadle, aby nevychladly a těsto bylo jemné.
  3. Do hrnce nalijte dostatečné množství vody a trochu ji osolte.
  4. Nastrouhané vařené brambory zpracujte s hrubou moukou, vejci a žloutkem v jemné těsto. 5. Z těsta oddělujte jednotlivé kousky a z nich pak tvořte v dlani malé placičky, do nichž vždy zabalíte půlku švestky. „Při tvoření knedlíků dejte pozor, aby ovoce z těsta nikde vykukovalo ani neprosvítalo. „Kabátek“ z těsta musí být všude stejně silný, jinak by z něj ovoce při vaření vypadlo. Proto by se i voda měla vařit jen mírně, nikoli klokotem,“ radí Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko.
  5. Knedlíky vkládejte pomocí děrované naběračky do vroucí vody a vařte je asi 8 minut.
  6. V hrnku nechte rozpustit ghí. Hotové knedlíky rozdělte na talíře, posypte cukrem, mákem a skořicí, a pak přelijte rozpuštěným ghíčkem.

Tip Andrey Dostálové: Nepřidávejte už na posypání skořici, pouze cukr a mák, a na závěr porce polijte rozpuštěným ghíčkem se skořicí a vanilkou. Pokrm získá skvělou „staročeskou“ chuť, ale i vůni!

České Ghíčko
Hotové knedlíky přelijte rozpuštěným ghíčkem. Foto: www.ceskéghicko.cz

Ghíčko pro každého

České ghíčko vyrábí nejen klasické Ghí, ale k dostání je i BIO Ghí nebo různě ochucené varianty, například Ghí s chilli nebo Ghí s vanilkou a skořicí. Úplnou novinkou je pak Kozí Ghí. Výborné jsou i Ghítely, zdravé varianty pomazánek, které se nabízejí v těchto příchutích: lískooříšková, arašídová, kešu a kokos nebo mandle a káva. Na výběr máte i z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém.

Více na www.ceskeghicko.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*