Vinyasa jóga posílí vaše tělo a zklidní mysl

Rádi cvičíte jógu a chcete se zlepšovat, nebo se třeba o ní dozvědět víc? Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá ve své Škole profesionálů nejrůznější rekvalifikační kurzy, po jejichž absolvování se můžete stát instruktorem, ale také jednodenní nebo víkendové worskhopy pro veřejnost. My se vydali na školení Vinyasa jógy.

Vinyasa jóga ve vás rozproudí energii a dostane vás do potřebného klidu. Foto: Radoslav Sládek

Předcvičuju bodystyling, chodím léta na pilates, jógu, sem tam zkouším meditovat… A pořád hledám něco nového, jak se sama dostat do klidu. Když jsem na stránkách www.fisaf.cz viděla víkendový kurz Martina Wagenknechta Vinyasa jógy, byla jsem nadšená.

Vinyasa jóga je vlastně pohyb synchronizovaný s dechem a jejím posláním je také naučit vás pracovat se svou myslí – zaměstnat ji natolik, že si nebudete připouštět žádné myšlenky, že bude čistí a soustředění, a najdete cestu až ke své duši.

V podstatě se ale jedná o dynamické cvičení (anebo lépe řečeno spíš dynamické plynutí), při němž se střídají jednotlivé jógové pozice (asány). My jsme stihli hned několik typů Pozdravu slunce. Ale náročnost hodiny instruktor Martin vždy upravuje podle lidí, kteří se sejdou ve skupině. Má totiž velkou praxi – prošel všemi typy jógy a třikrát strávil výcvikový čas u jóginských učitelů v Indii. Nyní už spojuje tělesné cvičení s tím duševním, což je původní podstatou jógy.

Vinyasa jóga vás naučí pořádně dýchat

Při Vinyasa józe posílíte zejména střed těla, který je důležitý pro jakékoliv cvičení. O kvalitním protažení nemluvě. Foto: Stanislav Petera

Školení je určeno pro současné a budoucí instruktory jógy, kteří u Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz navštěvovali první nebo druhý stupeň této rekvalifikace, ale taky pro širokou veřejnost. Pokud se sem chystáte, je ovšem více než vhodné, abyste už o józe něco věděli a měli jasno v základních pozicích.

V tomto případě se jednalo o dvoudenní workshop (probíhal v pražském Om Yoga Studiu), při kterém se seznámíte s podstatou Vyniasa jógy, ale hlavně si vše vyzkoušíte dokonale v praxi.

Martin začíná každý den dokonalým protažením. První den se připravte na to, že váš střed těla dostane notně zabrat – nacvičuje se totiž správné dýchání, kterým se maximálně aktivuje a zpevňuje. A, ano, břišní svaly jsem cítila ještě týden po absolvování workshopu…

Ve dvojicích se naučíte dýchat do jednotlivých bodů na těle. Postupně přejdete na jednotlivé typy Pozdravů slunci, a ty pak provádíte se správným dýcháním.

Notně vám pomůže i nácvik speciálního dechu tzv. udždžají, který ještě více umocní správné setrvávání v pozicích – dost možná, že se někdy dostanete až do stavu příjemné dynamické meditace… Ten vás pak provází po celé dva dny, kdy Martin vysvětluje detaily, chytáky i vychytávky jednotlivých jógových pozic, které přidává.

Vinyasa jóga není jen tělocvik

Vinyasa jóga zahrnuje správné dýchání ve všech pozicíh, mnohy vám to ty složitejší trochu ulehčí: Foto: Při Vinyasa józe posílíte zejména střed těla, který je důležitý pro jakékoliv cvičení. O kvalitním protažení nemluvě. Foto: Stanislav Petera

Jóga v pojetí Vinyasa jógy není však rozhodně jen o fyzičnu. Jóga totiž byla původně cestou rozvoje a poznání sebe sama i světa kolem nás, fyzično s ní spojené nebylo. Před více než 1700 lety sepsal indický mudrc Patanjali příručku královské jógy – takzvanou 8dílnou stezku osobních doporučení, která fungují a zklidňují mysl.

Na začátku 20. století, kdy po celém světě udával tón kult těla, ovšem nastal v její mateřské kolébce – v Indii – boom Vinyasa jógy. Tehdy se tak ovšem ještě nejmenovala. Jméno jí dal někdy kolem roku 1933 mistr Krišnamačarija, který působil u maharadži v Mysorském paláci, kde vedl pro veřejnost vůbec první a velice slavnou školu jógy. Měl čtyři žáky a ti jógu začali rozvíjet dále – každý v trochu jiném směru – od dynamických pozic přes jógovou terapii až po jemnou jógu nebo cvičení s pomůckami.

Vinyasa jóga na vlně Óóóm

Dnes je mnoho stylů cvičení jógy, mnoho názvů, a jak se mění člověk, tak se pravděpodobně bude nadále vyvíjet i ona. Vinyasa jóga má ale jednu nespornou výhodu – nikdy nezestárne, nikdy nepřejde její aktuálnost. Jedná se totiž o systém, který můžete použít v hathajóze, ashtangajóze či v powerjóze.

A školení s Martinem je rozhodně obohacující i pro instruktory, kteří už jógu v jakékoliv její formě cvičí. Přidává sem totiž spoustu dalších zajímavých prvků – masáž nohou ve dvojicích, mnoho variant správného protažení a relaxace, ale také například (ano, opět) některou z variant Pozdravů slunce, ale doplněnou mantrami. Za zvuků tónu Óóóm tak zpravidla dojdete ke zcela novému pocitu, kdy se vám rozvibruje celé tělo, a to pak pohltí naprostý a nekonečný klid. Přála bych sobě i vám, aby v nás vydržel co nejdéle…

Pokud se chcete stát instruktorem, nebo se dozvědět víc o cvičení, které máte rádi, zajděte si na kurz Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz. Kurzy s MartinemWagenknechtem stojí rozhodně za to. Foto: Stanislav Petera

Jak se stát instruktorem (nejen) jógy:

Vzdělávací program FISAF.cz s akreditací MŠMT ČR nabízí v současné době 8 rekvalifikací – instruktor jógy, aerobiku, bodystylingu, zdravotní tělesné výchovy, základních pohybových aktivit dětí a mládeže, pilates, fitness a trenér sportovního aerobiku II. třídy. Po jejich absolvování získáte osvědčení k vystavení živnostenského listu nebo ke Zkoušce z profesní kvalifikace. Škola má tradici již od roku 1997 a všechny kvalifikace jsou garantovány mezinárodní organizací FISAF International a podporovány Českou komorou fitness a Českým registrem fitness profesionálů. Získat můžete i mezinárodní diplom CERTIFIED INSTRUCTOR FISAF International platný v členských zemích FISAF.
1. stupeň: V rámci základního kurzu absolvujete 55 hodin výuky anatomie, fyziologie atd.
2. stupeň: Absolvujete 60 hodin výuky pro vybranou specializaci.
3. stupeň: Absolvujete workshopy, které jsou buď jedno, nebo dvoudenní. Jsou určeny pro zakončení vybraného rekvalifikačního kurzu, pro certifikované instruktory i sportovně založenou veřejnost.
4. Rekvalifikační kurzy: Na zkoušku z profesní kvalifikace se můžete u Fisaf.cz připravit na instruktora aerobiku, instruktora bodystylingu a instruktora pilates.
Více na www.fisaf.cz

Více zajímavých informací o józe i osobním rozvoji najdete na: www.jogocvik.eu

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*