Jak se vybavit na kolo a jak začít jezdit + Velký průvodce výběrem dámských kol

Cyklistice se věnuje každý rok více žen a není tedy divu, že se stává módní záležitostí, co se týká výbavy, ale také sportovních a dokonce společenských akcí spojených s cyklistikou. Pokud si také hodláte pořídit dvoukolého miláčka a opřít se letos do pedálů, zde je velký návod, čím se vybavit a jak na to.

SBCR jízda Ski a Bike centrum Radotín
Základním kritériem při výběru kola je terén. Foto: Ski a Bike centrum radotín

1. Kolo vybírejte podle terénu

Základním kritériem při výběru kola je terén, na němž se budete nejčastěji pohybovat. „Na převážně nezpevněné a neupravené cesty se nejlépe hodí horská kola neboli MTB. Trekingová a krosová kola jsou určena pro jízdu po silnicích, zpevněných cestách nebo lehčím terénem. Silniční kola se hodí výhradně na asfaltové povrchy a městská kola jsou ideální pro jízdu ve městě na kratší vzdálenosti,“ vysvětluje Karel Studnička ze Ski a Bike Centra Radotín.

2. Kolo nemusí stát majlant

Rekreační cyklistka nemusí zpočátku sahat po nijak extrémně drahém kole. Na trhu je spousta kol kolem deseti či dvanácti tisíc korun, které mají spolehlivé komponenty a vydrží dobře sloužit dlouhou dobu. Když se cyklistka později zlepší ve svých výkonech, dá se takové kolo i dobře prodat.

3. V supermarketu kvalitní kolo nepořídíte

Rozhodně je ale lepší se na začátku vyvarovat nákupu nápadně levných jízdních kol ze supermarketu. „Ta jsou prakticky neseřiditelná a po nákupu vyžadují množství opakovaných servisních zásahů, které nakonec kolo hodně prodraží. Navíc není při jízdě nic horšího, než když bicykl začne zlobit, nejde řadit či jinak nefunguje,“ varuje Karel Studnička.

Karel Studnička
Karel Studnička. Foto: www.skibi.cz

4. Pozor: Dámské kolo má jiné parametry než pánské

Pro ženy je rozhodně lepší sáhnout po dámském modelu. Zdaleka nejde jen o vzhled, dámské bicykly mají jinou rámovou geometrii a hodně komponent je uzpůsobených přímo pro ženy. „Dámská kola lépe reflektují ženskou postavu. Rámy bývají kratší, řídítka užší, také kliky bývají kratší. Na takovém kole se ženám jede lépe a také se jim jednodušeji ovládá. Samozřejmostí u dámských bicyklů jsou i malé velikosti, které často u pánských modelů chybí,“ upozorňuje Karel Studnička.

5. Důležité detaily

Specificky dámské jsou i další detaily. Třeba sedlo nebo gripy. Také brzdové páky mohou být přiblížené k řídítkům, aby na ně lépe dosáhla i žena s kratšími prsty. Jinak je potřeba ladit také odpružení. Proto jsou dámské odpružené vidlice na horských a trekingových kolech často naladěné na nižší váhu a kolo je pak v terénu pro ženy pohodlnější než kolo pánské, u kterého pružení počítá s větší váhou cyklisty.

6. Na velikosti záleží

A jaká je nejčastější chyba, které se ženy při výběru kola dopouštějí? Bývá to chybně zvolená velikost, tedy příliš velký rám. „Nás, jako cyklistické specialisty, také často zamrzí, když vidíme muže se špičkovým sportovním kolem a za ním trápící se manželku na nevhodně zvoleném nebo špatně osazeném kole,“ říká Karel Studnička.

7. Sedlo vybírejte pozorně

Tělo cyklistky je prakticky po celou dobu jízdy téměř celou vahou v kontaktu se sedlem. Proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost i výběru sedla. Ty se dnes vyrábějí v různých šířkách. Ve specializovaných prodejnách je možné si nechat změřit šířku sedacích kostí na speciálním přístroji a tomu pak přizpůsobit výběr sedla. Na trhu jsou i specifická dámská sedla, která bývají kratší a širší a mají měkce polstrované trošku jiné pasáže, než pánské modely. Proto celkově lépe odpovídají dámské anatomii.

Cyklo přilba Ski a Bike centrum Radotín
Bez helmy se na kolo nevydávejte. Foto: www.kola-radotin.cz

8. Bez helmy ani ránu

Základním doplňkem, který by neměl chybět ve výbavě žádné cyklistky, je helma. Při jejím výběru se nejprve přesvědčte, že má odpovídající bezpečnostní certifikaci podle normy ČSN EN 1078. Údaj o ní je vždy vyznačen přímo na výrobku. „Velmi důležité je, aby helma dobře a na těsno seděla. Ani při předklonu s rozepnutým podbradním řemínkem by neměla spadnout z hlavy. Také ale nesmí nikde tlačit,“ upozorňuje Karel Studnička s tím, že otázkou není jen výběr správné velikosti, ale i vhodného modelu a výrobce. Vnitřní tvar helem se u jednotlivých výrobců liší, proto je vhodné vyzkoušet, který konkrétní model a značka vyhovuje tvaru vaší hlavy. A myslete na dobré odvětrání, hmotnost helmy (kvalitní helmy váží kolem 200-300 g), přítomnost mechanismu na doladění velikosti a vyjímatelné, případně antibakteriální výstelky.

9. Jak vybírat cyklistickou výbavu

Speciální oblečení na kolo splňuje nároky klasického funkčního sportovního oblečení – je prodyšné a schopné odvádět pot od pokožky, je-li určené do nepříznivého či chladnějšího počasí, bývá nepromokavé či zateplené. „Některé cyklistické kusy oblečení, zejména bundy, vesty či pláštěnky, zároveň splňují požadavek na co nejlepší skladnost, obvykle se dají srolovat do zadní kapsy dresu. Cyklistické dresy, vesty a bundy svým prodlouženým střihem v zádové části počítají s ohnutou pozicí jezdkyně v sedle. Cyklistické kalhoty, ať už krátké, tříčtvrteční či dlouhé, jsou vybaveny speciálně anatomicky tvarovanou a polstrovanou vložkou, která zmírňuje dopady dlouhého sezení v sedle na citlivé části těla. Pozor, nosí se na holé tělo bez spodního prádla,“ upozorňuje Kateřina Princová z cyklistického e-shopu www.kola-radotin.cz

Velmi důležitou součástí výzbroje cyklistky jsou i speciální cyklo rukavice. Vyrábějí se s dlouhými či krátkými prsty, kvalitní modely rukavic mají na hřbetě savou látku, vhodnou k otírání potu.

A nezapomeňte na brýle, jenž poskytnou ochranu mechanickou i proti škodlivému UV záření.

Cyklistické tretry v kombinaci s nášlapnými pedály pak výrazně zvýší efektivitu vaší jízdy.

Sluneční brýle Smith Pivlock Asana
Sluneční brýle Smith Pivlock Asana. Foto: www.kola-radotin.cz

10. Na kole bezpečně

Na každou vyjížďku u sebe mějte základní nářadí nebo multiklíč pro opravu případného defektu. S výběrem určitě poradí obsluha v jakékoliv cykloprodejně. Vždy s sebou mějte také náhradní duši a nejlépe i lepení, kdybyste náhodou píchly. A další nezbytnou součástí výbavy je také pumpička. Bez ní je vám duše i lepení k ničemu. Pokud se výlet protáhne do večerních hodin, oceníte dobré osvětlení. Tedy zadní červenou blikačku a přední bílou svítilnu. Věci, které s sebou potřebujete na vyjížďku, můžete vozit buď v batohu (pokud jezdíte s pitným vakem, něco se vám vejde do batohu k němu), nebo můžete použít brašny do rámu, popřípadě na nosič.

Jak často, jak rychle, kam?

Cyklistika je krásná i v tom, že si každý může najít své trasy, svoje tempo i svou náročnost. Pro zdraví a relaxaci stačí podle odborníků krátká vyjížďka jednou týdně. Pokud chcete hubnout, chce to jezdit pravidelněji, alespoň 2-3 týdně. „Chcete-li se však poměřovat s ostatními, nemusíte nutně závodit. Stačí si stáhnout do chytrého telefonu některou z aplikací a získáte další možnosti. Mezi cyklisty je oblíbená například aplikace strava.com, která sama sleduje, jak rychle jste projeli některý z nespočtu měřených úseků a srovnává váš čas s výsledky ostatních,“ radí Kateřina Princová.

SBCR jízda Ski a Bike centrum Radotín
S kamarády bude na vyjížďce veseleji. Foto: Ski a Bike centrum Radotín

Najděte si kamarádky na kolo

Na kolo se nemusíte bát vyrazit ani samy – je spousta akcí, kde najdete kamarády a kamarádky. Pravidelné #SBCRide jízdy pořádá například Ski a Bike Centrum Radotín. Začnete malou cyklistickou snídaní, následuje společná vyjížďka o trvání 2,5 až 4 hodiny. Trasu organizátoři vždy upřesní před vyjížďkou. Ale nemusíte se ničeho bát – tempo se vždy přizpůsobí účastníkům a trasa končí většinou u některé osvědčené restaurace, kde si můžete dát oběd. Odpoledne je pak na účastnících, zda zvolí vlastní trasu, nebo se společně vydají do cíle, kde si mohou ještě zaslouženě odpočinout. A pozor: akce je zcela zdarma! Střídají se vyjížďky na horských a silničních kolech. Ve dnech 4. – 6. května pak Ski a Bike Centrum pořádá Testovací víkend, kdy si tady můžete vyzkoušet zcela zdarma více modelů jízdních kol různých kategorií – od celoodpružených horských přes závodní silniční až po nejnovější elektrokola.

A i letos se můžete těšit na již tradiční společenskou cyklistickou akci nazvanou Dámská cyklistická jízda, která se koná 2. června 2018.

Více detailů o akcích najdete zde: https://www.kola-radotin.cz/akce

Zdroj informací: www.kola-radotin.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*