Trpíte nespavostí? Vyrazte do přírody

Možná také patříte k lidem, kteří se často večer převalují v posteli a nemůžou usnout, i když jsou unavení. Jednou z možných příčin tohoto jevu, který se odborně nazývá insomnie, může být nedostatek přirozeného světla přes den a naopak přemíra toho umělého navečer. A jaké je řešení? Odborníci radí vyrazit co nejčastěji nocovat do přírody se stanem a spacákem, zato bez tabletu, mobilu i kapesní svítilny, aby se naše biologické hodiny zase správně přenastavily.

Stanování v přírodě
Nocování v přírodě pod stanem vám udělá dobře. Foto: www.4camping,cz

„Mnoho lidí si pochvaluje, jak se jim dobře spí, pokud můžou nocovat třeba pod stanem někde v přírodě, kam nedosahuje tzv. světelné znečištění – tedy umělé světlo, které je zvláště silné v okolí hustě obydlených oblastí. Právě toto nepřirozené světlo, které se na nás line nejen ze světel lustrů a lamp, ale také z televizních a počítačových monitorů, tabletů a mobilních telefonů, totiž negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu – tzv. spánkového hormonu, který zásadně ovlivňuje náš vnitřní biorytmus. Ten ovšem trpí i tím, když jsme po celé dny zavření v místnostech a trávíme málo času na denním světle. Proto bych každému, kdo trpí nespavostí, doporučil vyrazit alespoň o víkendu nebo o dovolené nocovat do přírody, aby tělo mohlo zase začít přirozeně fungovat,“ doporučuje Vít Hruška z e-shopu s outdoorovým vybavením 4camping.cz a dodává: „Má-li ovšem nocování v přírodě splnit svůj účel, nechte protentokrát doma notebook, tablet a další technické vymoženosti a užijte si usínání jen za svitu hvězd. Odměnou vám bude klidný a hluboký spánek.“

Nepodceňte karimatku!

Nezanedbatelnou podmínkou dobrého spánku v přírodě je ovšem i odpovídající turistická výbava – v tomto případě hlavně kvalitní stan, pohodlná karimatka a vhodný spacák. Pro zajištění příjemného spaní musí mít stan dostatečně dlouhé ložnice, prakticky řešené vstupy a předsíně. Svou pozornost věnujte i použitým materiálům, které ovlivňují například klima, ale i světlo uvnitř stanu. Důležitý je samozřejmě i spacák, který rozhoduje o tom, zda se budete při nocování v přírodě cítit stejně, nebo dokonce lépe, než doma pod peřinou. „Chcete-li si dopřát spánek v přírodě častěji, vyplatí se investovat do třísezónního spacáku z kvalitního materiálu. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá stále nepřekonatelné peří, ovšem ochráněné před vlhkem nepropustnou mem­bránou nebo proložené vrstvou syntetické izolace,“ upozorňuje Vít Hruška z 4camping.cz a připomíná ještě jednu důležitou věc: „Můžete mít sebelepší spacák, jestliže ale podceníte výběr karimatky, budete se v noci budit a ráno vstávat rozlámaní. Třeba tzv. alumatky, které tvoří jen tenká vrstva pěny a hliníková folie, sice nezaberou moc místa a jsou opravdu lehké, ale poslouží jen jako tenká izolační vrstva. Pokud si chcete dopřát skutečně komfortní spaní, doporučuji investovat do samonafukovací karimatky, která vám poskytne dokonalé pohodlí zároveň s těmi nejlepšími izolačními vlastnostmi.“

Spacák Pinguin Blizzard
Spacák Pinguin Blizzard. Foto: www.4camping.cz

Pro zajímavost: Podle statistik téměř každý druhý z nás někdy zažil akutní insomnii – tedy poruchu usínání spojenou s častým nebo časným probouzením, a dokonce 10-15 % obyvatel ČR trpí její chronickou formou.

 

Pohodlný spacák pro kvalitní spánek

Spacák Pinguin Blizzard je třísezonní dvouvrstvý dekový spacák ideální například do kempu. Povrch je vyroben z materiálu, který zaručuje voděodpudivou ochranu, vnitřek má špičkovou izolační náplň. Výhodou je možnost spojit dva stejně dlouhé spacáky s opačnými zipy k sobě. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 360 Kč (cena se může změnit, sledujte ji zde: https://www.4camping.cz/p/spacak-pinguin-blizzard-1/).

Ideální společnice na cesty

Vložka do spacáku Easy Camp Travel Sheet Rectangle je velmi praktická a využijete ji v různých situacích – například pokud spíte v půjčeném spacáku, není-li vám příjemný vnitřní materiál vašeho spacáku nebo se chcete o něco více zahřát, a poslouží i jako náhražka spacího pytle či deky třeba při spaní v chatě. Vložka do spacáku je zhotovena z příjemného materiálu s příměsí bavlny.  Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 369 Kč (cena se může změnit, sledujte ji zde: https://www.4camping.cz/p/vlozka-do-spacaku-easy-camp-travel-sheet-rectangle/).

Stan Pinguin Interval 4 AirTube
Stan Pinguin Interval 4 AirTube. Foto: www.4camping.cz

Nafukovací rodinný stan

Stan Pinguin Interval 4 AirTube má nafukovací konstrukci a je vhodný pro komfortní ubytování 4 až 5 osob. Má variabilní uspořádání dveří a prostornou předsíň, která se dá dobře využít například pro dětské hry, vaření nebo uložení zavazadel. Stan lze postavit i bez ložnice. Koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 15 460 Kč (cena se může změnit, sledujte ji zde: https://www.4camping.cz/p/stan-pinguin-interval-4-airtube-1/).

 

4camping.cz vás vybaví do přírody. 4camping.cz je e-shop s outdoorovým vybavením, který nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Více na www.4camping.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*