Jak vybrat stan – Deset praktických rad

Zpěvák Karel Štědrý si ve slavném evergreenu stěžoval na malý stan, ve kterém mu táhne na nohy. Abyste nedopadli jako on, nákup stanu si předem dobře rozmyslete. Nechte si poradit, zkoušejte a nešetřete peníze na nepravém místě!

Nejprve si promyslete, kde, jak často a jakým způsobem budete stan používat. Vzpomeňte si na své předchozí zkušenosti a zohledněte je při výběru. Myslete na pohodlí, nebudete přece kempovat jen za pěkného počasí. Zvažte také hmotnost a rozměry, především pokud cestujete s batohem na zádech. Ale důležité je ohlídat i spoustu dalších hledisek.
websize_5_vystava_stanu_foto_outwell„Většina lidí se při koupi stanu dívá jen na parametry materiálu, rozměry stanu a cenu. Ale to zdaleka není vše. Stan může být vybaven i spoustou technických detailů a stabilizačních prvků. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo parametrů na internetu, stan se musí vyzkoušet. V tomto je unikání právě akce Výstava stanů a vybavení do přírody, největší evropská prodejní akce, kde stojí postavených na 320 stanů, které můžete vyzkoušet na vlastní kůži,“ radí Jaroslav Skalka, pořadatel Výstavy stanů a vybavení do přírody.

Desatero pro výběr stanu:

1. HMOTNOST

Dopředu si rozmyslete, jak budete stan dopravovat. Pokud jej budete nosit na zádech v batohu, rozhoduje každý gram. Ne nadarmo se říká: Gram x kilometr = kilogram. Na hmotnost naopak není třeba hledět u rodinných stanů, které stejně povezete autem.

foto6hires_vystava_stanu_zdroj_ pixpo.cz
Na Výstavě stanů a vybavení do přírody si můžete vyzkoušet, rozbalit, sbalit i potěžkat každoročně stovky stanů.

2. DÉLKA STANU A PROSTOR

„Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan by se měl vyzkoušet. Hlavně u kopulových stanů se stěna ložnice rychle svažuje, dlouhému člověku tak ložnice mnohdy plandá těsně u nosu. Než stan koupíte, vyzkoušejte si, zda se do něho vejdete! Jste-li naopak menšího vzrůstu, můžete si koupit delší stan a bagáž dát za hlavu či do nohou. Nemusíte pak kupovat stan s velkou předsíňkou,” doporučuje Jaroslav Skalka.

3. BARVA TROPIKA

Doporučujeme vybírat světlejší odstíny tropika, aby se vzduch ve stanu během dne příliš neohříval, a případně bylo možné v něm fungovat i za dne bez nutnosti svítit čelovkou. „Nejčastější prodávanou barvou v Čechách je tmavozelená. Lidé nechtějí být vidět. V tmavém stanu je ale večer brzy velká tma a při čtení a hraní karet je třeba používat lampičku či baterku,“ upozorňuje Vít Hruška z outdoorového portálu www.4camping.cz

4. KONSTRUKCE

Stan je vždy lepší vyzkoušet, aby vám perfektně "sedl".
Mezi rodinnými stany vedou v poslední době stany s pevnou konstrukcí, které nafouknete za několik minut.

Je dobré vědět, že se mi stan nezboří při poryvu větru či v bouřce. Ocelové tyče jsou pevné a levné, ale jsou ze všech používaných materiálů nejtěžší. Navíc nejsou – na rozdíl od duralu a laminátu – pružné. Duralová konstrukce je cenově výrazně dražší, ale je lehčí a pevnější než laminátová. Případné poškození se snáz opravuje. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan stabilnější a odolnější, ale zase těžší.

5. VĚTRÁNÍ

V každém stanu se na tropiku kondenzuje voda! Tomu se nelze zcela vyhnout. Dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co nejvyšším bodě stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, ušetříte sadu oblečení, která vám jinak promokne, pokud byste museli lézt větráky uzavírat zvenčí!

6. KOTVICÍ ŠŇŮRY

Pokud jsou nenápadné, tak vás sice nikdo nenajde, ale může se stát, že o stan rovnou zakopne a vás vyleká. Pokud budou šňůry reflexní barvy a navíc s povrchem odrážejícím světlo baterky, tak se vám to nestane. Zvažte, jak moc chcete být skryti.

7. VSTUPNÍ PŘEDSÍŇ

websize_vyber_stanu_n
Je libo stan pro rodinu do kempu, na fesťák nebo skladný pro sportovce? Vybírejte podle toho, kam s ním zamíříte.

Když prší, je dost nepříjemné vylézt ze stanu či uvařit. V takové situaci při každém otevření tropika může napršet do vnitřního stanu, nebo dokonce do spacáku. Zvažte proto, zda si nepořídit stan se vstupní předsíní.

8. PODLÁŽKA

Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu. Málokdo si však uvědomuje, jak velkou roli hraje podlážka proti průniku vlhkosti padající z nebe. Šikmo „cákající“ voda může proniknout pod tropiko.

9. USPOŘÁDÁNÍ VNITŘNÍHO PROSTORU

Je vhodné mít kam odložit hodinky, nůž…, mít kam pověsit čelovku, kde usušit vlhké oblečení. Doporučujeme před koupí prohlédnout vnitřní prostor, zda vyhovuje všem požadavkům a vše je dostatečně bytelné.

10. MATERIÁL

V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči.

Největší evropská Výstava stanů a vybavení do přírody vás inspiruje!

popisek
Na Výstavě stanů a vybavení do přírody v pražských Letňanech si můžete vyzkoušet na vlastní kůži více než 320 stanů.

Turisté, rodiny a všichni ti, kdo míří do kempů, pod stan nebo na daleké expedice, najdou vše, co potřebují, na téměř tři měsíce trvající (28. 5. – 14. 8. 2016) Výstavě stanů a vybavení do přírody v pražských Letňanech. Letos zde bude stát ve dvou velkých halách na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moct vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Na ploše 10 500 m² (!) se představí více než 140 outdoorových značek. Najdete tady největší výběr turistického zboží na českém trhu. Pořídit si můžete nejen stany, spacáky, karimatky a kempinkový nábytek, ale i batohy, oblečení, obuv a nejrůznější doplňky, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další outdoorové vychytávky. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. A pozor: parkování i vstup jsou zdarma! Více na www.vystavastanu.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*