Jak vyrobit s dětmi adventní kalendář

Adventní kalendář plný malých dárečků nesmí chybět před žádnými Vánocemi. Ta radost, když vaše děti najdou správné číslo a vezmou si zaslouženou odměnu za to dloooouhé čekání na Ježíška, se nedá ničím nahradit. A když mu ještě dodáte příběhy, stane se něčím, na co se děti budou těšit stejně jako na Štědrý den.

Adventní kalendář
Adventní kalendář plný malých dárečků nesmí chybět před žádnými Vánocemi. Foto: www.aladine.cz

„Podstatou adventu je být s blízkými lidmi, abychom se na chvíli v tom uhoněném světě zastavili a zklidnili se. I s dětmi si ostatně to dlouhé čekání na Ježíška můžete hezky užít. Malé děti nemají pojem o čase, nevědí, jak dlouho trvá měsíc, a adventní kalendář jim to ukáže – každý den otevřou jedno okýnko, vysunou jeden šuplíček, nebo rozbalí jeden sáček s dárečkem – a čas je pro ně hned uchopitelnější. Vidí, kolik času do Štědrého dne jim zbývá, a o to víc se těší,“ říká Martina Linková z portálu Aladine.cz, kde najdete spoustu tipů na zábavné tvoření od známých českých výtvarnic a designérek.

Martina Linková doporučuje rodičům vyrobit si adventní kalendář společně s dětmi, protože je to jednoduchý a zaručený způsob, jak je vytáhnou od televizí a počítačů… „Nazdobit čtyřiadvacet krabiček, to už je projekt, a rozhodně se při tom spolu dobře pobavíte. Pěkné společné chvíle navíc můžete strávit i při otevírání šuplíčků, do nichž nemusíte dávat jen sladkosti, ale jakékoliv drobnosti – třeba malinké panenky proti strachům, kouzelný oříšek, školní gumu, sponku do vlasů, čajovou svíčku či zábavné úkoly. Já svým dětem ráda dávám ozdobičky na stromeček. Každá má nějaký příběh a děti jim rády naslouchají. Je to krásný adventní rituál,“ dodává Martina Linková.

Na výrobu kalendáře budete potřebovat:

Sada razítek StampoScrap, Adventní kalendář
Sada razítek StampoScrap, Adventní kalendář. Foto: www.aladine.cz
 • Papírový box se šuplíky, bílý adventní kalendář z kartonu k vlastnímu dozdobení koupíte na www.aladine.cz za 350 Kč.
 • Sada StampoScrap, Adventní kalendář, v níž najdete 34 razítek a inkoustový černý polštářek na papír. Motivy razítek jsou číslice 1 až 24 a k tomu deset vánočních ornamentů, které ladí s grafikou číslic. Koupíte je na www.aladine.cz za 290 Kč.
 • Zelený a červený pigmentový razítkovací polštářek koupíte na www.aladine.cz za 69 Kč.
 • Barevné papíry
 • Lepidlo, 3D lepicí čtverečky
 • Nůžky, kruhová raznice
 • Embosovací médium a prášek
 • Embosovací pistole
 • Kamínky na dozdobení

Postup:

 1. Z barevného papíru si připravíme 24 obdélníků o velikosti 4,8 x 7 cm. Ze sady razítek „adventní kalendář“ si vybereme hvězdičky (obrázek 1).
 2. Pomocí embosovacího média potiskneme jednu celou plochu všech obdélníků, zasypeme bílým embosovacím práškem (dodá lesklost a trochu plastického vzhledu) a horkovzdušnou pistolí zatavíme prášek. Pozor na prsty, pistole je opravdu horká, cca 350 °C (obrázky 2 a 3).
 3. Jakmile máme všechny obdélníky takto připravené, nůžkami či kruhovou raznicí vyrazíme půlkruh v polovině delší strany obdélníku, co nejvíce podobný tomu na šuplíku adventního kalendáře. U raznice o průměru 2 cm je to polovina kolečka. Nejlepší je vzít obdélník 4,8 x 7 cm a vyrazit do něj půlkruh. Pak přiložíte k šuplíkům na kalendáři, pokud odpovídá rozměrům, máte jej jako šablonu pro 24 ks obdélníků (obrázky 4, 5, 6 a video).
 4. Jakmile máme vyraženy otvory, jdeme na lepení (obrázky 7 a 8).
 5. Na bílou čtvrtku si natiskneme celý číselný adventní kalendář a vystřihneme nebo vyrazíme raznicí. Bílá kolečka s čísly, podlepíme 3D lepicími čtverečky a nalepíme na barevná kolečka, která jsou o 0,5 cm větší. Pro barevné podložení čísel jsou lepší papíry lesklé, aby pěkně přitahovaly oči (obrázky 9 a 10).
 6. Všechna kolečka postupně nalepíme na kalendář (obrázky 11, 12 a 13)
 7. Máme hotovo a teď už jen šuplíky naplnit (obrázky 14 a 15).

Autorka: Gabriela Pešlová, Zdroj: Aladine.cz

AladinE se snaží rozvíjet kreativitu a tvořivost dětí i dospělých prostřednictvím workshopů i kvalitních kreativních pomůcek, zejména razítek určených k potiskům na papír a textil. Díky nim můžou děti i dospělí aktivně naplnit volný čas, rozvíjet svoji fantazii a vyrobit si vlastnoruční a originální obrázky, oblečení i doplňky do interiéru.

Více na www.aladine.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*