Výběr ubytování hraje u Čechů čím dál větší roli. Trendem jsou boutique hotely

Krásná příroda a spousta zážitků už dnes nejsou jediným požadavkem, které Češi mají při výběru dovolených i kratších výletů. Čím dál důležitější je pro ně také místo, kde se ubytují. I k nám přichází trend boutique hotelů, které nabízejí pocit luxusu a zároveň útulnosti, neotřelý design, kvalitní gastronomii, ale především unikátní atmosféru a osobitý přístup.

První boutique hotel na Šumavě
Nebespán je první boutique hotel na Šumavě. Foto: www.nebespan.cz

„Když jsme s manželem před více než patnácti lety odešli z manažerských pozic a přestěhovali se do Kašperských Hor, měli jsme už dceru a začali jsme rozvíjet hotel, který by podle nás byl baby friendly. Taková místa totiž byla u nás tehdy něčím naprosto neznámým,“ vzpomíná Sabina Kmecová, dnes majitelka Nebespán boutique hotelu. Postupně tak vybudovali jeden z nejlepších hotelů pro rodiny s dětmi v Česku.

„Sami rádi cestujeme po světě, sledujeme trendy v cestování i ubytování. A jak nám děti odrůstaly, uvědomili jsme si, že je nutné jít dál i v zaměření hotelu. Vrhli jsme se na gastronomii, našli výborného francouzského šéfkuchaře, farmáře, od kterých bereme čerstvé suroviny, začali jsme pořádat různé gastronomické i kulturní akce – a také opět měnit podobu Nebespánu, který se stal postupně prvním boutique hotelem na Šumavě,“ dodává Sabina Kmecová s tím, že prvním předpokladem pro takové označení je to, aby dané místo mělo svůj nezpochybnitelný genius loci.

Nebespán
Nebespán to je unikátní atmosféra a především design, který si hraje s každým detailem. Foto: www.nebespan.cz

Z církevní školy vyhlášený gastropodnik

A to Nebespán bezpochyby má. Zajímavá je totiž i historie budovy, v níž se nachází. V roce 1907 koupila Kongregace Školských sester de Notre Dame starý dům č. p. 7 na náměstí i se zahradou, dala jej zbořit a vystavěla nový. Vznikla vyhlášená církevní dívčí škola v krásném secesním stylu. Po 2. světové válce věk jejích obyvatelek klesl a stala se českou mateřskou školou, ovšem řádové sestry tu nadále vyučovaly hudbu a jazyky. Po roce 1950 ale komunisté jejich činnost zastavili, nemovitosti jim zabavili a členky kongregace putovaly do internačního tábora. Po roce 1989 byla budova vrácena řádu, který objekt opravil a zmodernizoval.

„My jsme měli tuto budovu v nájmu od roku 2006, kdy jsme zde provozovali volnočasové centrum pro rodiny s dětmi. V roce 2011 jsme ji koupili, velice citlivě zrekonstruovali a začali budovat kavárnu, cukrárnu a restauraci v jednom – v nadčasovém francouzském stylu s vysokými stropy, velkými okny, klasickými thonetkami a klavírem…“ vzpomíná Sabina Kmecová.

Dnes se sem za vyhlášenými dortíky cukrářky Jany sjíždějí hosté zdaleka, stejně jako za tradičními zákusky i moderními kousky, včetně těch bez lepku či raw. Na baru tady připravují výbornou kávu z vyhlášené pražírny a baristé pracují na jednom z nejlepších kávovarů na světě. Připraví vám ale také domácí limonády, smoothie, čokolády z mléka a pravé čokolády a další tekuté dobroty. A nejen ty. Kuchyně, kterou tady ochutnáte, vychází z principů francouzského bistra.

Domácí koláč Nebespán
Domácí koláče jsou v Nebespánu neodolatelné. Foto: www.nebespan.cz

„Naše menu je na jednu A4. Využíváme místní a regionální suroviny, které připravujeme moderním způsobem, s využitím receptů francouzské venkovské kuchyně. Také nás baví kombinovat staré šumavské recepty s aktuální českou kuchyní. V průběhu roku pořádáme i různé tematické víkendy a degustační menu. Základem naší kuchyně je láska k surovinám a jídlu obecně a taky smysl pro harmonii chutí a barev. Naším cílem je jednoznačně kvalita – vše si vyrábíme sami, z čerstvých sezónních surovin od místních farmářů nebo ze sousedního Bavorska. Vyrábíme také různé domácí produkty – džemy, sirupy, chutney…“ podotýká Sabina Kmecová s tím, že kvalitní domácí gastronomie je rozhodně dalším ze symbolů světových boutique hotelů.

Restauraci najdete v přízemí, stejně jako obchůdek Nebeskrám, kde si můžete nakoupit zde vyrobené pochutiny, farmářské produkty a zajímavé dárky převážně od šumavských řemeslníků.

Posedět si tady s dobrotami ovšem můžete také v zeleni dalšího klenotu Nebespánu – v rozlehlé zahradě (jejích 1 400 m² zaručuje naprostý klid a relax) v bezprostředním sousedství náměstí Kašperských Hor. Najdete tady atrakce pro děti, jako je horolezecká stěna, trampolína, pískoviště, houpačky, ale také příjemnou terasu s posezením a pohodlnými lehátky lákajícími ke schrupnutí.

Koupelna v Nebespánu
Nově zrekonstruované pokoje v Nebespánu. Foto: www.nebespan.cz

Luxusní apartmá nebo romantika v podkroví?

Ovšem pozor, krásných prostor, kde v Nebespánu složit hlavu, je hned několik. V prvním patře si můžete vybírat mezi třemi nadstandardně zařízenými apartmány s vysokými stropy, dřevěnými podlahami a výhledem na historické náměstí s kostelem sv. Markéty nebo do klidné zahrady.

Ve druhém patře, v romantickém podkroví, pak najdete osm klidných luxusních pokojů. Ačkoliv se jedná o podkrovní pokoje, nebudete se muset krčit. Součástí rekonstrukce bylo zvýšení krovu, takže v pokojích nejsou žádné nepříjemně působící zkosené stěny. Trámy jsou v pokojích přiznané a dolaďují tak luxusní vzhled. Také většina koupelen má denní světlo a jsou vybavené prostorným proskleným sprchovým koutem s luxusní keramikou a obklady ze Španělska. A pozor: pokoje tady jsou tzv. TV free! „Po důkladném zvážení jsme se prozatím rozhodli pro TV free variantu, aby měli hosté čas na důležitější věci. Naším cílem je nabídnout hostům tolik zážitků a pohodlí, aby se naprosto uvolnili, nechali se hýčkat pohodovou atmosférou a domů odjížděli skutečně odpočinutí,“ uzavírá Sabina Kmecová.

Zajímavosti o boutique hotelích:

  • První vznikly v USA a Velké Británii cca před 20 lety.
  • Jejich znakem je domácí atmosféra, malá kapacita pokojů, prvotřídní design, nadstandardní služby, nezávislost, originalita a jedinečnost, která čerpá z historie či přírodních krás daného místa.
  • Často stojí na zajímavých místech nebo v historických budovách, většinou s sebou nesou příběh.
  • Jsou označovány za tzv. home away from home – ubytování připomínající domov.

Zdroj informací: www.nebespan.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*