Chorvatsko: dovolená i na prodloužený víkend!

Poznejte nejčastější dovolenkovou destinaci Čechů jinak! Sbalte si batoh, naskočte na autobus a za hubičku hurá na skok do Slovinska a Chorvatska. Poradíme vám, co tam poznat, zažít, a stihneme i výlet k Plitvickým jezerům!

Záhřeb
V Záhřebu najdete mnoho historických památek. Foto: Ivo Pervan

„Chorvatsko je už léta jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Poslední dobou však tuto zemi chtějí objevovat jinak, a třebas i častěji. Proto jsme posílili linku do Záhřebu a Mariboru, druhého největšího města Slovinska, jehož popularita u Čechů roste,“ říká Pavla Lauermannová zastupující autobusovou společnost Eurolines, jejíž linka PRAHA – BRNO – MARIBOR – ZÁHŘEB je v provozu 2x týdně až do 31. října. Jednosměrnou promo jízdenku do Mariboru koupíte od 630 Kč, do Záhřebu od 770 Kč. V autobusech máte dost prostoru a zdarma 1 příruční a 2 cestovní zavazadla, přičemž zabalené kolo je považováno za jedno z nich! „Cestu si můžete i rozdělit a koupit si jízdenku jen do Mariboru a pak z Mariboru do Záhřebu, nebo naopak,“ dodává Pavla Lauermannová. Jednosměrnou promo jízdenku mezi těmito městy koupíte od 360 Kč.

1. den (středa/čtvrtek) v Mariboru

Chorvatsko
Krásy Chorvatska se dají poznat i za prodloužený víkend. Foto: Matěj Vranič

V Praze ve 21:00 nasednete do pohodlných autobusů Eurolines, trochu si pospíte a druhý den v 5 hodin ráno už jste v Mariboru, který patří k největším slovinským městům. Několikrát jste jím už určitě projížděli cestou k do Chorvatska k Jaderskému moři. Toto město však stojí za to, abyste si v něm udělali jednodenní zastávku. Opravdovým unikátem je nejstarší keř vinné révy na světě, který nese název Stara Trta. Pokud chcete stihnout sklizeň a ochutnat první kapky tohoto vzácného moku, vydejte se do Mariboru v říjnu. Mezi památky, které stojí za to navštívit, patří františkánský kostel sv. Marie i gotická katedrála sv. Jana Křtitele, z jejíž zvonice spatříte celé město jako na dlani. Ve čtvrti Lent uvidíte krásné historické domy a v malebných uličkách se skrývají kavárny, kde si můžete objednat pochoutku, jakou je gibanica, což je závin o více vrstvách plněných tvarohem, jablky a mákem. Hitem léta je zmrzlinový stánek Sladolednica Lastovka, kde jsou snad všechny druhy ledového potěšení, a navíc také tři druhy speciálních stoprocentních ovocných zmrzlin. Tomu se nedá říct ne. Vydat byste se měli i k vinařským sadům, ale také k vodopádu Veliki Šumik, který se ukrývá v pralese na řece Lobnica.

2. den (pátek) v Záhřebu

Z Mariboru je to do Záhřebu už jen asi 2 hodiny cesty a můžete opět využít autobus Eurolines (odjezd z Mariboru je ve čtvrtek a sobotu v 05:00 h). Máte na vybranou, zda se vydáte cestou historie a poznáte zdejší pýchy, kterým vévodí katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, o jejíž slávu se zasloužili i čeští řemeslníci, nebo se vydáte na netradiční cestu. Podívat se tak můžete do muzea rozchodů, které si získalo už při svém otevření v roce 2006 hodně pozornosti. Už z názvu je patrné, jaké bude téma expozice. Najdete zde všemožné pozůstatky rozbitých vztahů, ale ke každé položce se vztahuje příběh, a to ať už smutný, nebo úsměvný. Výstava není jen sbírkou medvídků a polštářů ve tvaru srdce, ale najdete tu i daleko obyčejnější předměty, jako například topinkovač, ke kterému se pojí vtipná historka. Doporučujeme se také vydat k soše chorvatského básníka Antuna Gustava Matose, který sedí na lavičce a rozhlíží se po městě. Tato lavička se sochou patří k nejoblíbenějším pouličním uměleckým dílům. Další důležitou zastávkou je dům Kallina, který architektonicky rozhodně není nudný. Celý jeho venkovní povrch je pokryt keramickými obklady. Aby také ne, když jeho majitelem byl majitel továrny na keramické dlaždice, který své vlastní obydlí použil jako propagaci své továrny. Žádný výlet se bez ochutnávky tradičních pokrmů neobejde. Vyzkoušet můžete štrukli, které představují kapsu ze speciálního těsta, která se plní tvarohem a zakysanou smetanou. Tento pokrm je považován za nejtypičtější jídlo Záhřebu a seženete jej na každém rohu. Čerstvé ovoce a zeleninu najdete na nejbarevnějších trzích zvaných Dolac. Lidí z celého města se o víkendu na toto místo ženou, aby sehnali nejlepší suroviny, třeba i na přípravu cuspajz – ragú ze zeleniny a masa.  Náměstí bana Jelačiče pro vás bude zajímavé, pokud si hodláte s sebou domů přivézt nějaké dobroty. Domů byste si s sebou měli přivézt typické chorvatské bonbony 505 S crtom, jejichž příchuť vám zůstane v ústech napořád. Pakliže potřebujete obohatit svůj šatník o nové kusy, hledejte ulici Ilica. K odpočinku je ideální tzv. Zelená podkova, což je komplex parků.

Plitvická jezera
Turisticky oblíbená Plitvická jezera. Foto: www.eurolines.cz

3. den (sobota) výlet k Plitvickým jezerům

Mezi nejoblíbenější jednodenní výlety, kam se můžete ze Záhřebu vydat, jsou Plitvická jezera, která jsou oprávněně nazývána perlou světového přírodního dědictví a od roku 1979 jsou tak seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Cesta k nim ze Záhřebu trvá jen dvě hodiny a na jejich návštěvu si vyhraďte alespoň šest hodin. Ale pozor, pamatujte na to, že v 21:00 h. vám odjíždí autobuse ze Záhřebu zpět do Prahy, kde budete druhý den ráno v 7:00 h. Při svém výletu se určitě vydejte prozkoumat šestnáct pozoruhodných kaskádových jezer, nechte se pocákat vodou ze 78 metrů vysokého vodopádu, zhluboka se nadechněte čistého vzduchu, užijte si romantickou projížďku na lodi po smaragdově zelené až azurově modré vodě, buďte u zrodu duhy a procvičte si chůzi na označených trasách.

Jak se dostat do Mariboru a Záhřebu: Autobusy Eurolines provozují linku PRAHA – BRNO – MARIBOR – ZÁHŘEB 2x týdně až do 31. 10. 2016 (ve středu a v pátek odjezd ve 21 hodin z Prahy, v 5 hodin jste v Mariboru, v 7 v Záhřebu. Zpět můžete jet ve čtvrtek a v sobotu ze Záhřebu odjezd ve 21 hodin, v Mariboru jste ve 23.13 a v Praze v 7 hodin). Jednosměrnou promo jízdenku do Mariboru koupíte od 630 Kč, do Záhřebu od 770 Kč. Autobusy jsou komfortní a zdarma máte 1 příruční a 2 cestovní zavazadla, přičemž zabalené kolo je považováno za jedno z nich.

Více informací na www.eurolines.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*