Divadlo kjógen uvede odloženou premiéru hry Zloděj melounů

S bezmála ročním odkladem uvede Divadlo kjógen poprvé před reálným obecenstvem japonskou středověkou komedii Zloděj melounů. V jiném jazyce než japonštině, půjde o světovou premiéru! A vy si ji můžete vychutnat 26. 7. od 19:30 na nádvoří Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně.

Divadlo kjógen Zloděj melounů
Divadlo kjógen uveden japonskou středověkou komedii Zloděj melounů. Foto: www.kjogen.cz

Hra vznikla již loni, ale prozatím se s ní diváci mohli setkat jen on-line. Soubor si tak bude moci až nyní ověřit, jak bude na nový kus v repertoáru souboru reagovat živé obecenstvo. Bezmála čtyřicetiminutové představení pro toliko dva herce líčí útrapy nenechavého podvodníka, kterého vlastní lhaní a licoměrnost přivádějí do větších a větších problémů. Pro tento žánr je takový rozvoj děje typický a diváci si jej užívají v několika dalších hrách souboru v češtině již více sezón. Hra Zloděj melounů ovšem pracuje též se stylizovaným zpěvem a tancem, který dává komickému ději hlubší, umělecký přesah.

Hra je pro soubor ovšem zcela nová i tím, že její česká verze vznikala bez přímého kontaktu s japonskými mistry z Kjóta.

„Po celou dobu existence Divadla kjógen úzce spolupracujeme s kjótskou hereckou rodinou Šigejama, ale to právě při přípravě této hry nebylo kvůli celosvětové pandemii možné. Zbyl nám jen kontakt on-line. Jelikož ovšem i v Kjótu byla divadla zavřená, vzali to naši učitelé a přátelé jako výzvu a podařilo se nám zorganizovat zkoušky on-line. A on-line, přes půl planety, nám udílel režijní rady i náš učitel, Šigejama Šime, který je ve svých 73 letech nejstarším hercem této rodiny. Pro obě strany to bylo něco zcela nového, za normálních okolností, ve formálním prostředí japonských tradičních umění, naprosto nepředstavitelného,“ říká Ondřej Hýbl, japanolog, autor překladu hry a herec souboru.

Divadlo kjógen Zloděj melounů
Představení Zloděj melounů se koná 26. 7. od 19:30 v Brně. Foto: www.kjogen.cz

Divadlo kjógen: jediný profesionální soubor tohoto žánru mimo Japonsko

Kjógen je japonský středověký komediální žánr, který prostřednictvím velmi chytrého humoru vykresluje hloupost a celkovou nedokonalost člověka. Divadlo kjógen je souborem, který tento žánr v ČR v češtině již 20 let inscenuje. Zároveň je v současné době jediným profesionálním souborem mimo Japonsko, který tento žánr pravidelně uvádí.

„Že je kjógen divadlo původně japonské, to není pro diváka v ČR až tak důležité. Jistě, na našich představeních se dozví něco o Japonsku, ale především se hodně zasměje. Kjógeny pracují s humorem nadčasovým, a naopak dávají divákovi šanci zamyslet se humornou formou i nad stavem naší společnosti a uvědomit si, že stejným nešvarům se Japonci smáli už před šesti staletími. Jsem přesvědčený, že právě odkládaný Zloděj melounů bude v tomto ohledu novou perlou našeho repertoáru“.

Praktické informace

Kdy: Představení Zloděj melounů se koná 26. 7. od 19:30

Kde: Nádvoří Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně

Předprodej vstupenek: www.smsticket/vstupenky/25405-japonske-komedie-kjogen

Více informací: www.kjogen.cz a https://www.facebook.com/DivadloKjogen

Odkaz na událost: https://www.facebook.com/events/256267325854733/

Pohled na 20 let existence souboru a studium v Kjótu:

https://www.ukforum.cz/rubriky/alumni/7998-japanolog-hybl-divadlo-kjogen-odhaluje-pravdy-uz-600-let

Dokument japonské veřejnoprávní TV NHK World o souboru:

https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/video/2032189/

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*