Drinky, které zahřejí i povznesou

„Do barů nechodíme tak často jako Britové, ale když už vyrazíme, pečlivě zvažujeme, který drink si dát,“ říká známý barman Tomáš Petr ze zlínského Baru 1931, který působil na zaoceánských lodích, ve špičkových hotelech Hilton a Radisson Blue i barech jako The Maven v anglickém Leeds. Mezi jeho oblíbené drinky patří třeba Hot Toody, Dýňový punč a Irish Cofee. Právě teď je ten správný čas je vyzkoušet!

Bistrotéka Valachy
Bistrotéka Valachy v centru Zlína je novým místem nakupování a setkávání gurmánů, hobby kuchařů a nadšenců pro kvalitní gastronomii. Foto: www.lanterna.cz

„Při práci v anglických hotelech jsem si všiml, že na rozdíl od nás Britové vnímají bar hlavně jako místo k setkávání a tráví v něm hodně času. V Anglii se obecně daleko víc, než u nás chodí za jídlem a pitím „ven“. Britové si rádi dopřejí, často ani nehledí na nápojový lístek a rovnou objednávají svůj oblíbený drink. Mají velké nároky a také dávají menší dýška,“ směje se Tomáš Petr, šéf Baru 1931 ve Zlíně.

My prý zase velmi pečlivě zvažujeme, jaký drink si vybereme. A co je také zajímavé: zatímco v Anglii se v barech nejvíce pije prosecco a pivo, u nás je na prvním místě víno.

Bistrotéka Valachy - Hot Toody
Hot Toody je tradiční nápoj pocházející z Irska, známý také jako teplá whiskey. Foto: www.lanterna.cz

Zima mění chutě

Ale v zimním období se situace mění… S klesajícími teplotami pravidelně vzrůstá zájem o horké míchané nápoje. Dříve Češi většinou znali jen grog, svařák nebo punč z červeného vína. Dnes jsou podle barmana Tomáše Petra naše znalosti i požadavky mnohem sofistikovanější.

„Často u nás připravujeme například Hot Toody, což je tradiční nápoj pocházející z Irska, známý také jako teplá whiskey. Je blízký našemu grogu a oblíbený ve vlhkém nebo chladném počasí, dokonce prý pomáhá chránit před chřipkou a nachlazením. Něco na tom asi bude – obsahuje totiž mimo jiné med, citron, zázvor a také skořici a hřebíček. Není divu, že jedno z pořekadel o něm říká – vitamín C pro zdraví, med pro uklidnění a alkohol pro znecitlivění…,“ vysvětluje s úsměvem Tomáš Petr.

Bistrotéka Valachy - Dýňový punč
U hostů patří mezi nejoblíbenější Dýňový punč. Foto: www.lanterna.cz

Když punč, tak dýňový

V Baru 1931 také můžete ochutnat řadu punčů. „Punč byl známý již v 17. století v Indii, odkud byl dovezen do Anglie a pak do Evropy. Pro větší společnost se servíruje ve velkých nádobách, tzv. bowls. Základem alkoholických punčů bývá buď víno, rum, vodka nebo třeba brandy. Ty jsou vždy doplněny ovocem nebo ovocným džusem a perlivým vínem. U našich hostů patří mezi nejoblíbenější Dýňový punč. Za jeho nenapodobitelnou a lahodnou chutí se skrývá vyvážená kombinace několika jedinečných ingrediencí, jako je Absolut Vodka, Angostura Bitters (hořký bylinný likér), dýňové pyré a pomerančový džus. To vše doplněno cukrem a citronem,“ informuje Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, který zlínský Bar 1931 provozuje, a na závěr přidává ještě jednu zajímavost, tentokrát o irské kávě.

Bistrotéka Valachy - Irish Coffee
Irish Coffee. Stačí jen espresso, smetana, cukr, a irská Whiskey Powers. Foto: www.lanterna.cz

Pojďme se vznášet!

„Příběh horkého nápoje s názvem Irish Coffee sahá do roku 1943, kdy Joe Sheridan přemýšlel, jak ve své restauraci na letišti Shannon zpříjemnit čas lidem čekajícím na odlet letadla, a přitom je i zahřát. Napadlo ho spojit kvalitní irskou whiskey s výbornou kávou. A nápad se mu osvědčil: horký nápoj zahřál, povzbudil, a hlavně skvěle chutnal. To samé platí i o Irish Coffee, který připravujeme ve zlínském Baru 1931. Stačí jen skvělé espresso, smetana, cukr, a především originální irská Whiskey Powers. Tato lahodná kombinace chutí je zárukou, že se po ochutnání budete doslova vznášet, a vůbec přitom nemusíte čekat na letišti,“ uzavírá Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

Bistrotéka Valachy v centru Zlína je novým místem nakupování a setkávání gurmánů, hobby kuchařů a nadšenců pro kvalitní gastronomii. Pod jednou střechou propojuje několik provozů – celodenní bistro, obchod s vybranými potravinami a vlastní pekárnou, kavárnu s cukrárnou, kornuterii (sladké i slané dobroty do kornoutu), školu vaření a noční bar. Právě zdejší stylový Bar 1931 láká na vysokou barovou kulturu, kde vám rádi namíchají drink pro daný okamžik. Najdete zde širokou nabídku destilátů, drinků a až 60 druhů vín na skleničku. Bar také pořádá pravidelné tematické degustace a další doprovodné akce.

Zdroj informací: www.lanterna.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*