Festival tanečních filmů 2021 zveřejňuje program!

Program plný tanečních filmů z celého světa! 7. ročník Festivalu tanečních filmů, který proběhne 3. – 5. června 2021 nabízí desítky tzv. dance for camera filmů, unikátní zpracování baletu Romeo a Julie a oceňovaný dokument o Merce Cunninghamovi. Zvláštní pozornost věnuje festival českým tanečním filmům v rámci speciálního slavnostního zahájení, kdy uvede čtyři české premiéry. Festival se bude poprvé konat na více místech. Již tradičně to bude kino Světozor, ale také nově letní kino Evergreen DOX+ v pražských Holešovicích, kde festival zakončí svoji filmovou jízdu pod širým nebem.

Festival tanečních filmů 2021
Festival tanečních filmů 2021. Foto: www.tanecnifilmy.cz

ZAHÁJENÍ FESTIVALU A VEČER ČESKÝCH PREMIÉR

V čase, který zavřel divadla, taneční studia a sály, a který máme doufejme za sebou, vzniklo několik českých tanečních filmů. Místo, aby se tančilo, tak se točilo. A výsledky stojí za to. Proto bude zahajovací večer festivalu věnován českým tanečním filmům a uvede ve slavnostní premiéře čtyři nové dance for camera – Dark Horse, Roselyne, Krátká řeč o nejistotě, Efeméry. “Kromě těchto mimořádných tanečně-filmových počinů, se české dance for camera filmy objeví ve festivalové soutěži. Ta je letos opravdu velmi silná a jsou v ní zařazeny i vynikající filmy domácí provenience. Doporučuji nenechte si ujít žádnou příležitost seznámit se výsledky šťastného setkání českého filmu a tance,” uvádí Jana Návratová, umělecká ředitelka FTF.

Festival tanečních filmů 2021
Jeden ze soutěžních filmů Am I Paris. Foto: www.tanecnifilmy.cz

FESTIVALOVÁ SOUTĚŽ TANEČNÍCH FILMŮ Z CELÉHO SVĚTA

Do soutěže se letos probojovalo z 1519 filmů 31 finalistů. Soutěžní filmy, které budou moci diváci zhlédnout v kině Světozor, pocházejí ze 17 různých zemí z celého světa, včetně České republiky. Bude jen na divácích, který z 31 filmů vyberou v diváckém hlasování. Hlavní cenu udělí odborná porota ve složení: Jana Návratová (umělecká ředitelka festivalu), Alla Kovgan (americká režisérka), Jiří Bartovanec (tanečník, choreograf, člen souboru Sasha Waltz & Guests)

Festival tanečních filmů 2021
Celovečerní dokument Cunningham. Foto: archiv Festivalu tanečních filmů

ČESKÁ PREMIÉRA DOKUMENTU CUNNINGHAM POD ŠIRÝM NEBEM

Celovečerní dokument Cunningham americké režisérky Ally Kovgan, který vznikl ve velké  mezinárodní koprodukci, uvede festival jako českou premiéru. Dokument věnovaný jednomu z největších choreografických vizionářů – Merci Cunninghamovi přináší unikátní – i dosud nezveřejněné – dobové záběry. Mapuje evoluci techniky a estetiky Merce Cunninghama od 40. do 70. let minulého století, a také jeho spolupráci s hudebním inovátorem Johnem Cagem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem.

Festival tanečních filmů 2021
Filmové zpracování baletní choreografie Romeo a Julie. Foto: www.tanecnifilmy.cz

ROMEO A JULIE V KINĚ SVĚTOZOR

Průlom ve filmovém zpracování baletní choreografie! Režiséři Michael Nunn a William Trevitt (BalettBoyz) se rozhodli natočit taneční scény v reálných exteriérech, a tak se příběh veronských milenců odehrává sice dle choreografické předlohy, ale v reálných lokacích – na náměstích, tržištích, palácích a hrobkách. Jedinečné výkony hlavních představitelů Francescy Hayward a Williama Bracewella jsou jedním z mnoha předností tohoto filmu. Od Zeffireliho adaptace nebylo ve světové kinematografii lepší zpracování této shakespearovské tragédie.

Více na www.tanecnifilmy.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*