Gastrofestival přiveze jedinou michelinskou šéfkuchařku střední Evropy!

Mimořádně atraktivního hosta bude mít 11. ročník Karlovského gastrofestivalu, který se uskuteční tradičně na začátku října ve valašských Velkých Karlovicích. Vedle ochutnávek (nejen) valašských specialit v 3,5 km dlouhém údolí Léskové, farmářského trhu a dalšího doprovodného programu nabídne i tradiční michelinské degustace ve Spa hotelu Lanterna s jedinou oceněnou šéfkuchařkou střední Evropy, Maďarkou Eszter Palágyi.

Spa hotel Lanterna - Karlovský gastrofestival
11. ročník Karlovského gastrofestivalu se uskuteční na začátku října ve valašských Velkých Karlovicích. Foto: www.lanterna.cz

„V uplynulých ročnících jsme do Velkých Karlovic přivezli již devět šéfkuchařů s michelinskou hvězdou, letos to přesto bude v jistém směru premiéra: poprvé a velmi rádi u nás přivítáme ženskou držitelku tohoto prestižního ocenění. Eszter Palágyi je ve svých 32 letech skutečným fenoménem nejen ve své zemi: jde o první a dosud jedinou oceněnou šéfkuchařku střední Evropy. Restaurace Costes pod jejím vedením získala v minulých letech třikrát za sebou ocenění Restaurace roku Maďarska dle průvodce Dining Guide a sama Eszter v něm byla třikrát vyhlášena jako Chef of the year. Věřím, že si příznivci špičkové zážitkové gastronomie tuto mimořádnou příležitost nenechají ujít. Eszter Palágyi připraví Michelinskou galavečeři v sobotu 5. října a na druhý den tříchodový Michelinský oběd,“ láká Tomáš Blabla, ředitel Karlovského gastrofestivalu a současně pořádajícího Resortu Valachy.

Další příležitostí pro náročné gurmány bude v pátek 4. října galavečeře, při níž se tradičně prezentuje „domácí“ tým Spa hotelu Lanterna. Pod vedením šéfkuchaře Josefa Tydlačky připraví menu snoubené s výběrem legendárního šampaňského G.H.Mumm.

Spa hotel Lanterna - Karlovský gastrofestival
Karlovský gastrofestival je jedním z nejstarších a nejnavštěvovanějších gastrofestivalů v České republice. Foto: www.lanterna.cz

Špičkový gastrofestival uprostřed krásné přírody Beskyd

Karlovský gastrofestival je jedním z nejstarších a nejnavštěvovanějších gastrofestivalů v České republice, a je unikátní tím, že se koná v autentickém prostředí uprostřed přírody. Ochutnávky specialit se odehrávají u místních hotelů, penzionů a hospůdek v 3,5 km dlouhém a prostorném údolí Léskové, mezi nimiž se hosté můžou popovézt vláčky, historickými autobusy a koňskými povozy, nebo se projet na kole či projít pěšky po cyklostezce Bečva.

Součástí bývá i mezinárodní farmářský trh, populární soutěže o nejlepší valašský frgál a klobásu, řemeslný jarmark, posezení s muzikami, barmanské večery, kuchařské show či frgálová manufaktura, ve které si můžou návštěvníci sami vyzkoušet výrobu frgálů. Zážitkové galavečeře s michelinskými šéfkuchaři ve Spa hotelu Lanterna jsou třešinkou na dortu oblíbené gastro akce.

Na festivalu se za útratu tradičně platí jednotnou měnou – valašským gastrošem. Ten letos přechází z papírové podoby na elektronickou. „Místo bankovek obdrží lidé na směnárnách čip, který si nabijí libovolnou částkou a budou moci platit bezhotovostně. Nevyužité gastroše bude možné vyměnit zpět,“ doplnil Tomáš Blabla.

Více informací najdete na www.KarlovskyGastrofestival.cz

Michelinský host: Eszter Palágyi

S nadsázkou o sobě říká, že po mluvení a chození bylo vaření její třetí dovedností, kterou si v životě osvojila. Vařit ji bavilo od malička, hned po střední škole 14 let sbírala zkušenosti v nejlepších podnicích v Anglii, Francii a Německu, a bezprostředně po návratu domů doslova zazářila na maďarském kuchařském nebi. Je první a dosud i jedinou ženou oceněnou Michelinem ve střední Evropě. Restauraci Costes dovedla třikrát za sebou k prvnímu místu v TOP 10 restaurací Maďarska a třikrát za sebou (2016–2018) byla také vyhlášena jako Chef of the year v Maďarsku. To vše v době, kdy restauracím běžně vládnou převážně muži.

Eszter Palágyi
Eszter Palágyi je první a dosud i jedinou ženou oceněnou Michelinem ve střední Evropě. Foto: www.lanterna.cz

Galavečeře Spa hotelu Lanterna

4. 10. 2019 – restaurace Vyhlídka

Slavnostní uvedení nového podzimního menu snoubeného s výběrem luxusního šampaňského G.H.Mumm.

 • Amuse bouche
 • Terinka z jater foie gras s kaštanovým velouté a brusinkovým gelem, pečivo
 • Jemný dýňový krém s grilovanou tygří krevetou a cappuccino pěnou, maková tyčinka z listového těsta
 • Krémové bramboto se žampiony a kuřecím supreme, tvarůžková pěna, strouhaný lanýž, prach z červené řepy
 • Pečený jelení hřbet provoněný smrkovým kouřem s celerovým pyré, lišky na másle, fava fazole, prach z jehličí
 • Zalévaná pohanka s medem se švestkovou omáčkou, sorbet z granátového jablka, pošírovaná hruška se skořicí a badyánem

Michelinská galavečeře

Sobota 5. 10. 2019, Spa hotel Lanterna – restaurace Vyhlídka

Eszter Palágyi, šéfkuchařka restaurace Costes Budapest

 • Něco malého na zub: Mangalica
 • Amuse Bouche: Costes „Kocsonya“
 • Chléb s máslem
 • Předkrm: Kachní játra s červeným zelím, Tokaji Aszú a maďarskou brioškou
 • Mezichod: Pstruh s kukuřicí a lanýžem
 • Hlavní chod: Zvěřina, švestkové noky „Szatmari“, růžičková kapusta a slunečnice topinambur
 • První dezert: Costes Honeycomb; citronový krém se slunečnicovými semínky
 • Hlavní dezert: Costes „Somlói Galuska“ – maďarská čokoláda s ořechy, rumem a rozinkami
 • Petit Fours

Michelinský oběd

6. 10. 2019, Spa hotel Lanterna – restaurace Vyhlídka

Eszter Palágyi, šéfkuchařka restaurace Costes Budapest

 • Něco malého na zub: Mangalica
 • Amuse Bouche: Costes „Kocsonya“
 • Chléb s máslem
 • Předkrm: Kachní játra s červeným zelím, Tokaji Aszú a maďarskou brioškou
 • Hlavní chod: Costes Signature Dish; „Mangalica“, červená řepa a káva
 • Dezert: Costes Honeycomb; citronový krém se slunečnicovými semínky
 • Petit Fours

Více na www.lanterna.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*