Jak nosit šperky a jakých chyb se vyvarovat?

Navléknout si spoustu prstenů najednou, míchat bílé a žluté zlato nebo kombinovat bižuterii s diamanty… Takových a mnoha dalších přešlapů se dopouštíme ve snaze nechat vyniknout svým šperkům. Mnohem většího efektu přitom dosáhneme, když vsadíme na kvalitu, nápaditost a jednoduchost. Trendem je neokázalý luxus.

Esterstyl - Kristina Kloubková
Přívěsky a náhrdelníky pro všední den i slavnostní večer představuje známá televizní moderátorka a tanečnice Kristina Koubková. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

„I u šperků se rozhodně vyplatí řídit se hesly – méně je více a v jednoduchosti je krása. Období začátku 90. let, kdy byl po sametové revoluci český trh zavalený spoustou levných, nekvalitních a přeplácaných „šperků“ z Balkánu, a lidé se ještě v nabídce neorientovali, je už naštěstí pryč. Dnes je situace jiná. Zákazníci se vyznají a vybírají si především víceúčelové šperky, které nepůsobí okázale, dají se nosit na běžnou obchodní schůzku, ale i na větší společenskou akci,“ říká Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se specializuje na výrobu individuálních šperků a pracuje výhradně s přírodními drahokamy.  Řešení je podle zkušené výtvarnice, která se návrhy a zhotovováním klenotů zabývá téměř 30 let, v jednoduchosti a nadčasovosti. Takový šperk se totiž nikdy neokouká.

Vzor první republiky

Šperk musí být jednoduchý, nápaditý a také dokonale řemeslně zpracovaný. U zdánlivě „jednoduše“ působících klenotů je totiž vidět každá chybička. Různé efekty okolo sice dokážou případné nedostatky maskovat, ale působí rušivě.

„Doporučila bych vybírat šperky elegantní, neokázalé, s pěkným a kvalitním přírodním kamenem (safír, smaragd, rubín nebo diamant), zasazeným v bílém zlatě nebo platině. Podobné šperky se nosily za první republiky, kdy byla na prvním místě krása, kvalita, precizní práce a trvalá hodnota,“ připomíná Ester Engelová s tím, že v té době se jednalo převážně o zlaté šperky – platinu ještě tehdy v tomto oboru nikdo neznal, používala se pouze v průmyslu a lékařství.

Zásnubní a snubní na jednom prstu

Pro denní nošení odborníci doporučují třeba diamanty a barevné safíry v pastelových barvách. A které šperky se naopak hodí pro výjimečné události, jako je ples, večírek nebo divadelní představení? „Na první pohled by nemělo být viditelné, že se jedná o šperk „za milion“, ale nikdo by neměl pochybovat o tom, že jde o výjimečný kousek. Právě to nazýváme neokázalým luxusem,“ říká Ester Engelová a pro větší společenské události doporučuje šperky s barevnými kameny, osázené diamanty.

Samostatnou kapitolou je pak svatba. A co je právě nyní nejvíc in?

„Stále převažuje zájem o snubní prsteny z bílého zlata s diamanty, ale zákazníci si čím dál častěji žádají i prsteny z platiny. Módní je nosit zásnubní prsten společně se snubním na jednom prstu. Na to je ale třeba myslet už při výběru zásnubního prstenu. Důležité totiž je, aby do sebe oba prsteny zapadly a neodíraly se jeden o druhý,“ upozorňuje zlatník Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl. Oblíbené jsou prý úzké obroučky osázené kolem celého obvodu diamanty. Jako doplněk ke svatebním šatům si pak ženy často pořizují bílé a růžové perly v minimalistickém designu.

Esterstyl - Náušnice z bílého zlata s modrými topazy, přívěšek z bílého zlata s modrým safírem a prsten z bílého zlata s růžovým safírem
Náušnice z bílého zlata s modrými topazy, přívěšek z bílého zlata s modrým safírem a prsten z bílého zlata s růžovým safírem představuje Kristina Kloubková. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Pozor na módní přešlapy

Ve snaze vypadat krásnější se často dopouštíme zbytečných chyb. Platí to i o výběru a nošení šperků. „Nejčastěji ženy chybují v tom, když chtějí zkombinovat velká množství šperků dohromady. Out je i kombinace prstenů ze žlutého a bílého zlata na jedné ruce. Anebo nošení bižuterie s diamantovými šperky dohromady. Nešvarem je i pořídit si kulaté náušnice, když máme kulatý tvar obličeje, nebo si vzít nápadné extravagantní náušnice k běžnému sportovnímu oblečení,“ dává příklady módních přešlapů Ester Engelová a radí: „Pokud chcete upoutat šperkem pozornost, vsaďte na prsteny v neotřelém osobitém designu, třeba s výrazným přírodním kamenem fantazijního brusu, který zaujme svou velikostí a barvou. Velmi atraktivně působí i velké závěsy na krk s přírodními kameny a perlami. U náušnic si můžete pohrát s jejich délkou nebo zvoleným kamenem či perlou.“

Vše musí ladit

Věk není při výběru šperků rozhodující, ale ze zkušeností šperkařů vyplývá, že mladší ženy dávají většinou přednost bílým diamantům v bílém zlatě, které se hodí téměř k jakémukoli oblečení. Velmi oblíbené jsou u nich i bleděmodré akvamaríny nebo topazy.

Zralejší ženy prý více tíhnou k barevným kamenům v kombinaci s diamanty a perlám, zejména bílým Akoya nebo černým Tahitským. Umí ocenit i barevné safíry a netradiční brusy kamenů. Většinou už mají doma šperky s diamanty a chtějí si doplnit šperkovnici něčím zajímavým.

A jaké šperky nosí nejraději sama výtvarnice Ester Engelová? „Nejradši mám výrazné prsteny se zajímavými kameny a brusy. Také dlouhé náušnice s perlami různých barev. V poslední době se mi ale nejvíce líbí přírodní barevné safíry z Madagaskaru, které mají celou škálu jemných duhových barev a hodí se k jakémukoli oblečení. A to v zimě i v létě.“

Náušnice z bílého zlata s broušenými fialovými perlami.
Náušnice z bílého zlata s broušenými fialovými perlami. Foto: www.esterstyl.cz růžovou perlou

Šperky, které se rozhodně neokoukají

  • Kruhový́ prsten z bílého zlata s barevnými safíry (37 580 Kč), kapkový́ prsten z bílého zlata s barevnými safíry (38 830 Kč) a náhrdelník z bílého zlata s barevnými safíry (43 870 Kč) koupíte ve šperkařské dílně Esterstyl.
  • Náušnice z bílého zlata s broušenou růžovou perlou (35 180 Kč), přívěšek z bílého zlata s broušenou perlou (24 260 Kč), prsten z bílého zlata s růžovou perlou (22 240 Kč) a perlový náramek (32 510 Kč) vyrábí Esterstyl.
  • Náušnice z bílého zlata s modrými topazy (27 280 Kč), přívěšek z bílého zlata s modrým safírem (54 450 Kč) a prsten z bílého zlata s růžovým safírem (43 630 Kč) koupíte ve šperkařské dílně Esterstyl.
  • Prsteny z bílého zlata: s růžovým chalcedonem (24 780 Kč), s levandulovým jadeitem (32 460 Kč), s fialovým ametystem (29 810 Kč) a s modrým akvamarínem (44 310 Kč) koupíte ve šperkařské dílně Esterstyl.
  • Náušnice z bílého zlata s tahitskými broušenými perlami (27 840 Kč), přívěšek z bílého zlata s broušenou tahitskou perlou (25 320 Kč) a prsten z bílého zlata s broušenou perlou (29 350 Kč) koupíte ve šperkařské dílně̌ Esterstyl.

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi žádané šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*