Jen bílé ticho, vy a … SNĚŽNICE!

Hlavní výhoda sněžnic je v tom, že se na nich dostanete na místa, kam byste se bílými závějemi a pouze v botách jen stěží probrodili. Dokonale si tak můžete vychutnat atmosféru zasněžených hor i v těch nejskrytějších koutech zimní přírody.

Velmi lehké sněžnice Lightning Ascent M25
Velmi lehké sněžnice Lightning Ascent M25. Foto: www.4camping.cz

„Další velké plus sněžnic vidím v jejich skladnosti. Je skvělé, že je můžete mít při sobě vlastně pořád. Ať už jsou položené v autě nebo při výletě zavěšené na batohu. Kdykoliv je třeba, připnete je jednoduše na boty a vyrazíte do závějí, žádnou speciální obuv nepotřebujete,“ vysvětluje Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz, který je zaměřený na sportovní a turistické vybavení do přírody.

Medvědím krokem za dobrodružstvím

Chůzi na sněžnicích zvládnou všichni, a to i bez tréninku nebo větších příprav. A protože už se dají běžně koupit i dětské varianty, může si užít zábavu a chození po horách celá rodina. Není třeba sjezdovka ani běžkařská stopa, stačí připnout sněžnice na boty a vyrazit. A to i do míst, kam bychom se bez „medvědích tlap“ jen těžko dostali. Lidé se inspirovali přírodou už dávno. Věděli, že se jim vyplatí rozložit tělesnou váhu, zvláště při pohybu v hlubokém sněhu. První sněžnice, které byly objeveny, pocházejí z doby před 6–8 tisíci lety. Tehdy je používali američtí indiáni, nordické kmeny i lovci kožešin na Sibiři. Sněžnice jim umožňovaly tichý pohyb v hlubokém sněhu a obtížném terénu, což bylo ideální při stopování zvěře a lovu.

Které „tlapy“ vybrat?

„Rozhodně vybírejte sněžnice pro svou postavu. Obvykle se udává nosnost v určitém rozpětí a já doporučuji brát vždy takovou velikost, abyste měli dostatečnou rezervu pro případ, že půjdete třeba s dvacetikilovým batohem. Pokud tedy muž váží 90 kg, měl by vybírat sněžnice s nosností do 110–115 kg,“ vysvětluje Vít Hruška a dodává: „Také platí, že čím jsou sněžnice lehčí, tím lépe. A pokud můžete, dejte přednost dražším modelům s pevnou konstrukcí. Dají se správně zakopávat do tvrdého sněhu a kombinují v sobě také mačky, takže není problém se s nimi vydrápat i do prudké sjezdovky či svahu. Ke stoupání pak slouží vychytávka – nastavitelná platforma pro patu, které se někdy říká hrazdička. Tím se výstup nahoru ulehčí, protože chodidlo zůstane hezky vodorovně, sněžnice kopírují terén a my tak jdeme podobně jako po schodech. Pro ženy existují dámské varianty sněžnic.

Dětské sněžnice Shift MSR
Dětské sněžnice Shift MSR. Foto: www.4camping.cz

Tip odborníka: Nezapomeňte na trekové hůlky a na návleky!

Sněžnice jsou nejvíce funkční v kombinaci s trekovými hůlkami. Oceníte je zvláště v hlubokém sněhu, kdy člověk snadno ztrácí rovnováhu. „Hůlky pomůžou i při stoupání, kdy se námaha rovnoměrně rozloží rovněž na vrchní polovinu těla. Na běžkařské ale zapomeňte – byly by příliš dlouhé. Kromě hůlek si na výlet na sněžnicích rozhodně přibalte i odolné a nepromokavé návleky – spolehlivě předejdete tomu, aby vám sníh napadal do pohorek. Boty by měly být do sněžnic vždy vyšší, kotníkové,“ doporučuje na závěr Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz.

Nejlepší „tlapky“ pro výlety do hlubokého sněhu

Velmi lehké sněžnice Lightning Ascent M25 mají kovový rám vyřezávaný z hliníku vodním paprskem. Vázání Paragon poskytuje maximální kontrolu uchycení nohou. Ultraodolné DTX přední mačky (odolné ocelové hroty) zaručí výborný záběr a pohyb v terénu, a to i zledovatělém. Horní deska je z vysoce odolné, pevné a lehké balistické tkaniny. Hrazdička Ergo Televator zaručí efektivní výstup i do strmého terénu a snadno se nastaví jen hůlkou. Pružnost vázání je zaručená do -29 °C. Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 8 688 Kč.

Kompletní sada Snowshoe Kit MSR obsahuje turistické sněžnice Evo Trail, vysoce pevné hůlky a sedátko, to vše zabalené v praktickém transportním vaku. Díky pevné, ale přesto lehké UniBody konstrukci se na ně můžete spolehnout i při delších výletech. Sněžnice jsou vyrobeny z velmi odolného plastu a kovových ližin, které dobře poslouží i jako brzdy při sestupu. Výhodou je také vázání DuoFit s kovovými mačkami, které zjednodušují záběr i v horších podmínkách. Páskové vázání je spolehlivé, jednoduché na ovládání (dokonce i v rukavicích), přizpůsobivé a odolné vůči mrazu. Pružnost pásků je zaručena do -29 °C. Sadu koupíte na www.4camping.cz za doporučenou cenu 6 454 Kč.

Velmi pevné a pružné sněžnice Symbioz Motion 2 M TSL jsou ideální volbou pro horské turisty. Nabízejí pružnost, rychlost a jednoduchost při nasazování. Konstrukce ve tvaru přesýpacích hodin umožňuje snadnou chůzi, zároveň je lze využít do různých sněhových podmínek. Strukturovaný rám je flexibilní, takže se přizpůsobí jakémukoliv povrchu a typu sněhu. Pro maximální lehkost a pružnost je vyztužen termoplastem. Výztuhy navíc uchovávají energii během fáze ohybu a využívají ji na konci kroku tak, aby byla chůze za všech okolností co nejsnazší. Výztuhy zároveň tlumí vibrace, a tím předcházejí svalové únavě lýtek. Sněžnice jsou dostatečně pevné i v silných mrazech (až -40 °C). Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 6 390 Kč.

Dětské sněžnice Shift MSR jsou díky svému tvaru vysoce odolné. Výborně poslouží dětem při horské turistice na zvlněném terénu. Mají podélné kovové a brzdové lišty, které sněžnice dobře drží nejen na sněhovém podkladu, ale i na traversech. Vázání je vhodné pro různé typy obuvi, dva vázací pásky dokážete nastavit i v rukavicích. Plasty jsou vysoce odolné vůči mrazu. Pružnost vázání je zaručená až do -29 °C. Koupíte je na www.4camping.cz za doporučenou cenu 2 632 Kč.

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempingový nábytek, až po čelovky, věci na vaření a nejrůznější outdoorové vychytávky a nově také kompletní lezecké vybavení. Mezi články najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení skutečných odborníků.

Více na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*