Kam za dobrým jídlem a pitím na Šumavě

Cestování za dobrým jídlem, takzvaná gastroturistika, je čím dál populárnější. Proto jsme pro vás vybrali tipy, kam se vydat na Šumavě, konkrétně kolem Kašperských Hor.

Nebespán kuchyně
V Nebespánu se spojuje francouzsko-venkovsko-šumavská gastronomie z regionálních surovin. Foto: www.nebespan.cz

1. Nebespán: Čerstvá a nápaditá kuchyně a ubytování s unikátní atmosférou

Nebespán café & apartments najdete hned na náměstí v Kašperských Horách. Je to vůbec první boutique hotel na Šumavě a návštěvníky celé České republiky i Německa láká na unikátní atmosféru a především na dobré jídlo. Na prvním místě je tady osobní přístup, design si hraje s každým detailem v romantických podkrovních pokojích, velkých apartmá i vyhlášené restauraci. Při rekonstrukci se majitelé, manželé Kmecovi, snažili o zachování ducha secesní budovy z roku 1907 a podařilo se jim to. Usadíte se ve stylovém interiéru v duchu prvorepublikových kaváren s klasickými thonetkami a pohodlnými křesílky. Špičkovou kávu vám připraví na legendárním kávovaru, nabídnou vám tady domácí dorty a zákusky od cukrářky Jany, a pokud si chcete dopřát skutečně gurmánský zážitek, můžete se sem vydat na oběd či večeři. „Náš šéfkuchař je Francouz, a tak u nás ochutnáte lahůdky z francouzské kuchyně, ale neopomíjíme ani šumavské speciality. Vše si vyrábíme sami. Nakupujeme v sousedním Bavorsku i u regionálních dodavatelů, kvalita je pro nás naprosto zásadní a naši hosté to oceňují. Náš lístek pravidelně obměňujeme a přizpůsobujeme ročnímu období. A za ochutnání stojí i naše další domácí laskominy jako například limonády, marmelády, chutney a další dobroty,“ upřesňuje Sabina Kmecová.

Ale tím to nekončí – o další gastrozážitky se v Nebespánu postará i gurmánský obchůdek, kde na návštěvníky čekají mimo vlastní výrobky také kvalitní suroviny z okolních farem. Majitelé Nebespánu se dokonce pustili do pořádání pravidelných gastronomických akcí od praktických seminářů vaření kávy přes předvánoční zábavné pečení cukroví až po gastro výlety na okolní šumavské farmy. Více informací najdete na www.nebespan.cz

Kašperské Hory
Kašperské Hory. Foto: Aleš Motejl

2. Rozhledna Svatobor: krásný výhled, výborné jídlo

Z Kašperských Hor sem dojedete za 25 minut. Svatobor je zalesněný vrch nad Sušicí ležící 845 metrů nad mořem. Na vrcholu, opředeném mnoha pověstmi, je chata s kamennou rozhlednou, kterou nechal už v roce 1934 postavit Klub českých turistů. V chatě najdete jednoduchou restauraci s výborným jídlem. Menu se každý týden mění. Po dobrém jídle si můžete udělat hezkou procházku po okolí a pokochat se překrásným výhledem na celé Pošumaví.

3. Šumavská mlékárna: opravdové mléko

„Pokud máte rádi produkty z farem a chcete ochutnat šumavské dobroty, zastavte se určitě v Šumavské mlékárně v Dlouhé Vsi. Mají tady výborné jogurty, tvaroh, několik druhů čerstvých sýrů a samozřejmě lahodné čerstvé mléko,“ doporučuje Sabina Kmecová.

Nebeskrám
Farmářský obchod a bistro Nebeskrám. Foto: www.nebespan.cz

4. Sádky Annín a Žár u Vacova: Nejlepší šumavské ryby

V Sádkách Annín v Dlouhé Vsi nakoupíte skvělé ryby, hlavně pstruhy a siveny, ale návštěva zdejšího místa bude zajímavostí a zábavou i pro vaše děti.

Pstruhařství Mlýny v Žáru u Vacova je položené na romantické říčce Spůle. Můžete si zde koupit výborné ryby, hlavně pstruhy a pstruhy lososovité, ale i samotný pobyt na tomto místě bude zážitkem, zejména cestujete-li s dětmi. Majitel pan Bláhovec vám nabídne i vyuzenou rybku. Doporučujeme také procházku kolem říčky Spůle.

5. Pivovar, kam se podíváš

Na Šumavě se v poslední době roztrhl pytel s malými pivovary. Ve všech se zároveň i najíte. „Z těch nejbližších doporučuji navštívit Pivovar U Švelchů v Sušici, Šumavský pivovar Vimperk, Pivovar Lyer nebo Kašperskohorský pivovar,“ říká Sabina Kmecová.

Zdroj informací: www.nebespan.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*