Náročná, drahá, přesto stále žádanější. Taková je platina a šperky z ní

Je houževnatější než zlato, proto si na její zpracování troufnou jen ti nejzručnější. Šperky z ní ale patří k těm, které nikdy nezčernají a ani s věkem neztratí nic ze své výjimečnosti i ceny. Není divu, že zájem o platina stále stoupá.

Platinový prsten s modrým safírem
Platinový prsten s modrým safírem. Foto: www.esterstyl.cz

„Ještě krátce po sametové revoluci byla platina u nás známá jen jako materiál, který se používá v chemickém a hutnickém průmyslu a ve zdravotnictví. Ovšem v zahraničí už byla v té době velmi populární i mezi šperkaři, kteří dobře věděli, že se jedná o jedinečný drahý kov, v mnohých ohledech cennější než zlato. Dnes už ani u nás nikdo o výjimečných vlastnostech platiny nepochybuje a dle našich odhadů stoupl za posledních pět let zájem o platinové šperky asi o 30 procent. Vůbec se tomu nedivím, pro mě je platina nejkrásnější materiál, který znám,“ říká zlatník Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl. Právě on patří spolu se svou ženou Ester k prvním šperkařům, kteří u nás začali před téměř třiceti lety s platinou pracovat.

Platina je láska na celý život

Zpracování platiny je velmi náročné, proto si na ni troufnou jen ti nejzručnější šperkaři.

„Platina je houževnatější než zlato, takže je potřeba vynaložit více úsilí při řezání, pilování a leštění než u zlata. Spojuje se při vysoké teplotě (až 1 780 ˚C), používají se ochranné brýle a speciální letovací pistole. Zpracování tohoto ušlechtilého kovu vyžaduje opravdu hodně trpělivosti, zkušeností i citu. To vše navyšuje rozpočet, proto je výsledný šperk z platiny vždy dražší než běžné šperky ze zlata,“ vysvětluje Marek Odstrčil, který za svůj um opracovávat platinu vděčí vlastně náhodě.

Právě ta ho začátkem 90. let přivedla při cestě na zkušenou po Spojených státech do šperkařské dílny v Dallasu, kde zrovna potřebovali někoho, kdo by byl ochotný naučit se s platinou zacházet. Odhalit tajemství jejího zpracování sice Markovi chvíli trvalo, ale práce s platinou ho natolik nadchla a byl v ní tak úspěšný, že po pár měsících za ním mohla přijet i jeho snoubenka Ester, která tu dostala možnost šperky navrhovat. Před návratem domů oba ještě složili zkoušky na prestižní odborné šperkařské škole v Texasu.

Náhrdelník z platiny s přívěškem s jednokarátovým diamantem.
Náhrdelník z platiny s přívěškem s jednokarátovým diamantem. Foto: www.esterstyl.cz

Jednoduchá rafinovanost

Dnes patří značka Esterstyl, kterou manželé Marek a Ester po návratu ze světa vybudovali, k prestižním šperkařským firmám v České republice. Jsou pro ni typické osobité šperky s přírodními drahokamy, často v kombinaci právě s platinou.

„Platina je oproti zlatu od přírody jasně bílá, vyzařuje zevnitř ven a její barva zůstává i po letech neměnná. Má vysokou ryzost, až 95 %! A protože neoxiduje, šperky z ní nikdy nezčernají. Zároveň je také velmi pevná, proto kameny, které jsou v ní zasazené, perfektně drží. S takovým materiálem je opravdu radost pracovat. Navíc si s mužem často říkáme, že platina přesně vystihuje náš styl, pro který je typická kombinace jednoduchosti a rafinovanosti,“ doplňuje Ester Engelová, která stojí za všemi návrhy šperků značky Esterstyl.

Podle ní platina nejvíce vynikne u snubních prstenů, kde jsou zasazené bílé diamanty, protože jim dává neuvěřitelnou jiskřivost. Svou jasně bílou barvou také umocňuje kontrasty s barevnými kameny, které nechává mnohem intenzivněji zářit.

Esterstyl prsten z platiny s tahitskou perlou
Prsten z platiny s tahitskou perlou. Foto: www.esterstyl.cz

Inspirujte se platinou:

  • Platinový prsten z bílého zlata s tahitskou perlou koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 61 000 Kč.
  • Náhrdelník z platiny s přívěskem s jednokarátovým diamantem koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 265 000 Kč.
  • Snubní prsteny z platiny s diamanty (brus baquette) koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 120 000 Kč.
  • Dámský prsten z platiny s modrým safírem a diamanty koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 325 000 Kč.
  • Zásnubní prsten z platiny s diamantem koupíte ve šperkařském ateliéru Esterstyl za 91 210 Kč.

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi žádané šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*