Na které karimatce se nejlíp vyspíte? Určitě na té samonafukovací

Čeká vás v létě nocování pod stanem či dokonce pod širákem? Tak to si dobře rozmyslete výběr karimatky. Právě ona rozhoduje, zda se ráno probudíte v perfektní formě, nebo budete celí rozlámaní.

Karimatka Zulu Airo 3.8
Karimatka Zulu Airo 3.8. Foto: www.4camping.cz

„Dříve se nejezdilo pod stan jinak než s pěnovou nebo aluminiovou karimatkou, která se obvykle nosila přivázaná k batohu, nebo zavěšená pod ním. Pak se objevily nafukovací, ovšem skutečnou revoluci přinesly až ty, které se nafoukly samy. Každý z těchto typů se dodnes prodává a má své příznivce i odpůrce. Samonafukovací karimatky ale u spotřebitelů jednoznačně vedou, protože jsou nejpohodlnější a představují nejlepší poměr výkon/cena,“ říká Vít Hruška, outdoorový specialista z 4camping.cz

Jak přesně fungují, upřesňuje Jaroslav Skalka, pořadatel Výstavy stanů a vybavení do přírody, která se koná od 1. 6. do 19. 8 v areálu PVA EXPO Praha Letňany: „Uvnitř je pěnový materiál s extrémně otevřenými póry zalaminovaný do nepropustné vnější tkaniny. Ten do sebe po otevření ventilu nasává vzduch a rozpíná se. Vždy je ale třeba karimatku ještě dofouknout ústy nebo pumpičkou na požadovanou tvrdost a uzavřít ventil.“

3 rady před nákupem:

  1. Při výběru samonafukovací karimatky se zaměřte na kategorii 2,5 až 3,8 cm silných, které se hodí především na turistiku. Jsou lehké, snadno sbalitelné, dobře izolují a poskytují i dostatečné pohodlí.
  2. Zvažte, při jakých aktivitách budete karimatku používat (kempování, expedice, na vodu, pro návštěvy), a především, jak ji chcete přepravovat (na zádech, v autě, vlaku, na kole nebo na motorce, letecky…). V autě vám bude jedno, kolik místa zabere a kolik váží, ale v letadle už bude každý gram a centimetr navíc na obtíž.
  3. Nezapomeňte, že pro ženy a děti existují speciální kategorie karimatek, mnohdy se zajímavými designy. Proto je zbytečné pořizovat jim dlouhé a široké modely určené mužům.

Tipy na oblíbené modely samonafukovacích karimatek z Výstavy stanů a vybavení do přírody:

Pinguin Sherpa 30

Pohodlná karimatka s velmi dobrým tepelným odporem.  Představuje špičkový produkt za přijatelné peníze. Díky broušenému polyesteru neklouže po povrchu a zároveň dobře odolává mechanickému opotřebení. Je dobře sbalitelná a na své rozměry i překvapivě lehká – váží pouhých 770 g. Rozměry jsou: (délka/šířka/výška/): 183/51/3 cm, po sbalení: (délka/průměr): 27/14 cm. Koupíte ji na Výstavě stanů nebo na www.4camping.cz za 918 Kč.

Thermarest Prolite Plus Reg

Rolls-roys mezi karimatkami. Dokonale technicky zpracovaný model určený dámám (zkrácená verze) se skvělým tepelným koeficientem (R-value) 4,2, který je zárukou bezproblémového celoročního užívání. Karimatka váží pouhých 650 g a sbalí se do malého balíčku. Rozměry jsou (délka/šířka/výška/): 168/51/3,8 cm, po sbalení: (délka/průměr): 28/10 cm. Koupíte ji na Výstavě stanů nebo na www.4camping.cz za 2 542 Kč.

Zulu Airo 3.8

Novinka od české značky Zulu nabízí za slušnou cenu velmi dobré služby. Díky zaobleným rohům bylo docíleno snížení váhy (790 g) bez negativního dopadu na pohodlí. Výškou 3,8 cm patří mezi turistickými karimatkami mezi ty komfortnější. Použitý mosazný ventil a dosažený tepelný koeficient 3,1 jen podtrhují jasnou snahu výrobce nabídnout na prvním místě kvalitu. Rozměry jsou (délka/šířka/výška/): 183/51/3,8 cm, po sbalení (délka/průměr): 27/22 cm. Koupíte ji na Výstavě stanů nebo na www.4camping.cz za 999 Kč.

Yate Extrem Lite 3.8

Hlavními přednostmi této karimatky jsou nízká váha (720 g), anatomický tvar, dobré izolační schopnosti a také kvalitní bajonetový ventilek. Další výhodou je pak ripstopová úprava svrchního materiálu, která ještě zvyšuje jeho mechanickou odolnost. Klidně si ji můžete vzít i do náročnějšího prostředí a povětrnostních podmínek. Rozměry jsou (délka/šířka/výška/): 183/51/3,8 cm, po sbalení (délka/průměr): 26/14 cm. Koupíte ji na Výstavě stanů nebo na www.4camping.cz za 1 529 Kč.

Pinguin Nomad 38

Komfortní karimatka luxusní délky, nadstandardní šířky a dobré výšky potěší i objemnější spáče anebo ty, kteří si chtějí i na cestách dopřát neomezené pohodlí. Ovšem při cestování letadlem nebo pro delší putování přírodou si kvůli její vyšší váze (1 350 g) a větším rozměrům rozhodně vyberte subtilnější model. Rozměry jsou (délka/šířka/výška/): 196/63/3,8 cm, po sbalení: (délka/průměr): 34/20 cm. Koupíte ji na Výstavě stanů nebo na www.4camping.cz za 1 008 Kč.

Kde se vybavit na výlet, tábor i dovolenou?

Na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná i letos, a to už po jednadvacáté, od 1. 6. – 19. 8 v areálu PVA EXPO Praha Letňany. Najdete zde největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, nejen stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a outdoorové vychytávky. Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moc vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Za neuvěřitelné téměř tři měsíce se tu na ploše 10 000 m² (!) představí více než 220 outdoorových značek. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. Vstup je zdarma! A pozor, ještě tip pro mimopražské zájemce nebo ty, kteří nechtějí čekat do června, skvělou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*