Nejlepší interaktivní muzea ve Vídni

Mít oči otevřené a sledovat umění v galeriích, není vůbec těžké. Co se ale stane, když si oči zavážete šátkem? Že umění nedokážete vnímat? Omyl! Jen musíte zapojit jiné smysly. Vyzkoušet si to můžete hned v několika unikátních muzeích ve Vídni. Co byste řekli na to cítit tahy štětce, tak jako když je drželi slavní malíři, posedět si na mistrovských sochařských kusech, anebo se na chvíli stát skladatelem?

Belvedere Palace ve Vídni
Belvedere Palace ve Vídni. Foto: Osterreich werbung, photographer -Diejun

Vnímejte umění všemi smysly: Vídeň je městem klasické hudby a obdivuhodného umění. O tom svědčí i množství výstav a koncertů, které se každoročně v rakouské metropoli konají. „Je velkým trendem, že lidi dnes už nebaví strnule sedět na koncertech anebo jen chodit na výstavách od jednoho obrazu k druhému. Chtějí zažít něco opravdu netradičního a zapojit další smysly, nejen oči nebo uši. Ve Vídni proto vznikají expozice a muzea, ve kterých je na umění povoleno sahat a do detailů si je prožít,” říká blogerka Kristýna Sojová z free-europe.elines.cz, která zdarma pořádá populární Free meet upy – návštěvy evropských měst se speciálním programem.

Malujte jako Klimt nebo Rafael: Až milion turistů ročně spatřuje v Belvederu mistrovská díla od Gustava Klimta. Sahat se na ně ovšem nesmí. Alespoň ne na originály. „Díky 3D modelu slavného obrazu Polibek, který je vrcholným dílem umělcova Zlatého období a dnes ho obdivuje celý svět, tady můžete cítit tahy umělcova štětce a poznat hladká lesklá místa obrazu,” dodává Kristýna Sojová. Podobné možnosti nabízí i vídeňské Kunsthistorisches muzeum. Mistrovská renesanční díla byla totiž transformována do 3D modelů, díky nimž postavy „ožívají“. Myslíte, že podle doteku poznáte světoznámá díla, jako například Rafaelovu Madonu v zeleném nebo Dürerovu Madonu s dítětem?

Belvedere Palace ve Vídni
V Belvederu spatříte mistrovská díla od Gustava Klimta. Foto: Osterreich werbung, photographer -Diejun

Posezení na sochách: Posedět na umění si můžete rovnou na výstavě 21er Haus slavného rakouského sochaře Franze Westa, který se proslavil tím, že se snažil vytvořit pouto mezi umělcem a příjemcem. A jak jinak toho dosáhnout, než si umění otestovat? Franz West tvrdil, že k umění se musí přistupovat aktivně. „Nestačí jej jen pozorovat, ale cítit ho.“ A tak je každý návštěvník výstavy vyzván k interakci s objekty, které si můžete osahat, anebo si na nich rovnou posedět.

Jaké zvuky vydává lidské tělo nebo vesmír? Ve Vídni se ovšem pustili také do hudebních experimentů. Nalaďte se na ty správné tóny a vydejte se na interaktivní výstavu, kde se z vás mohou stát dirigenti Vídeňské filharmonie. Jaké zvuky vydává lidské tělo, životní prostředí či samotný vesmír? To je možné zjistit ve druhém patře Domu hudby. Máte skladatelskou duši? Tak jí dejte volnost a navrhněte svou vlastní melodii. Staňte se samotnými tvůrci hudby.

Autobus Eurolines
Vyjeďte za hranice pohodlnými autobusy Eurolines. Foto: www.eurolines.cz

Tajný tip, jak ušetřit: Do Vídně se dostanete 2x denně pohodlnými autobusy Eurolines od 190 Kč za jednosměrnou promo jízdenku. WiFi připojení, 1 příruční zavazadlo a 2 cestovní zavazadla jsou zdarma. Autobusy jsou vybaveny speciálními dětskými sedačkami. Společně s jízdenkami si můžete na www.eurolines.cz vyhledat i ubytování – vybírat můžete z 1 033 000 hotelů, apartmánů a rodinných penzionů. Díky spolupráci s Booking.com je vše pohodlné a rychlé, protože vyhledávání je v češtině.

Zdroj: free-europe.elines.cz a www.eurolines.cz

 

Témata: ×

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*