Od doplňků stravy po mrkvový dort

„Naše země je známá kvalitními rybami, ale také přísnými předpisy, podle nichž se po staletí řídí i výroba rybího oleje,“ říká Sindre Tidemand-Johannessen, marketingový ředitel norské společnosti Noble Harvest, která zpracovává a distribuuje rybí olej špičkové kvality do celého světa. „Existuje mnoho studií, které potvrzují přínos rybích olejů pro lidské zdraví, proto jsme na své produkty patřičně hrdí.“ 

Omega Marine Forte+
Společnosti Noble Harvest, která zpracovává a distribuuje rybí olej špičkové kvality do celého světa. Foto: Noble Harvest

Nejpřísnější zákony

Firmu Noble Harvest, která se na norských ostrovech Lofotech a Vesterálech zabývá produkcí a distribucí rybího oleje špičkové kvality, založil v roce 2014 Petter Tidemand-Johannessen, který je původním vzděláním biolog se zaměřením na chov ryb.

„Můj otec pracuje s rybami celý život,“ říká jeho syn Sindre Tidemand-Johannessen, „a chtěl podnikat v něčem jedinečném, čemu může věřit. Absolvoval jsem obchodní školu, abychom mohli pracovat společně a firmu dále rozvíjet.“

Ryby, které společnost Noble Harvest zpracovává, pocházejí pouze ze západní a severní části Norska v severním Atlantiku, tedy žijí v blízkosti místa, kde se nacházejí i výrobní závody. Díky tomu nedochází ke zbytečné časové prodlevě od chvíle, kdy byla ryba ulovena, po její zpracování. Také rybí olej se vyrábí přímo na místě. Produkce lososového oleje tak trvá průměrně 75 minut od chvíle, kdy se živá ryba dostane do továrny a je zpracována. Olej je označen jako „Nejčerstvější rybí olej na světě“. Podle všech dostupných informací není nikdo další na světě, kdo by dokázal rybí olej zpracovat rychleji.

Norské Ministerstvo rybolovu a pobřežních záležitostí vydává přísná pravidla upravující udržitelnost místního rybolovu, a proto diktuje kvóty pro každý druh ryby a období, kdy mohou být chytány. „I tenhle fakt činí výběr oleje z této oblasti světa etičtějším. Naši zákonodárci jsou velmi přísní, co se týče udržitelnosti rybolovu a zpracování ryb, pokud vím, jsou dokonce nejpřísnější na světě,“ upozorňuje Sindre Tidemand-Johannessen.

To byly ostatně také důležité argumenty, které rozhodly, když si společnost NaturaMed Pharmaceuticals vybírala dodavatele rybího oleje pro své produkty. „Jsme přesvědčeni, že jsme našli ty nejlepší dodavatele, od nichž máme 100% garanci kvality a unikátní transparentnost a dohledatelnost každého lososa,“ říká Country Manager NaturaMed Pharmaceuticals pro Českou republiku a Slovensko Martin Kozelský.

SALfresh® – extra panenský lososový olej

Společnost Noble Harvest se zaměřuje na dvě hlavní značky: SALfresh® a NordicSilver®. Značkou SALfresh® se označuje extra panenský lososový olej vyrobený ve spolupráci se společností Nordlaks, která je jednou z největších a plně integrovaných společností zabývajících se chovem ryb, zodpovědná za výrobu tisíců tun lososového oleje ročně.

Výroba tohoto oleje probíhá v nejmodernějším výrobním závodě a provádí se v tzv. tricanteru – stroji, který odděluje olej od bílkovin. Po přidání přírodních antioxidantů se pak olej přemisťuje do kontejnerů s dusíkem, aby si udržel všechny vitamíny, antioxidanty a stopové prvky.

SALfresh® lze přizpůsobit tak, aby vyhovoval konkrétním požadavkům na mastné kyseliny, které jsou obvykle 10-30 % EPA a DHA.

„Na trhu je spousta různých lososových olejů, ale SALfresh® a jeho výrobní proces jsou zcela unikátní, “ říká Petter Tidemand-Johannessen.

NordicSilver® – olej z hlubokomořských ryb

Nordlaks
Kromě doplňků stravy s omega-3 ve formě tobolek distribuuje společnost Noble Harvest také oleje. Foto: Marius Fiskum © Norwegian Seafood Council

Značka NordicSilver® označuje olej, který je vyrobený z nejrůznějších pelagických (hlubokomořských) druhů ryb, které splňují nejvyšší nároky na optimální svěžest a kompletní profil mastných kyselin. Různé druhy ryb používané v oleji NordicSilver® mají jedinečné a přirozeně se vyskytující kompozice mastných kyselin. Jedná se o přírodní rybí olej, který je maximálně čerstvý a lidským tělem dobře vstřebatelný.

Společnost Noble Harvest úzce spolupracuje i s dalšími producenty rybího oleje a v současné době testuje další druhy oleje z různých druhů ryb. Na prvním místě je přitom vždy rozumný ekologický přístup v kombinaci s nejvyššími standardy kvality. Podle Sindre Tidemanda-Johannessena je klíčem k úspěchu schopnost stále inovovat, sledovat výzkum a vyrábět nové produkty založené na dostupných surovinách.

Organické oleje pro nejlepší vstřebatelnost

„Lidské tělo si důležité nenasycené mastné kyseliny nedokáže samo vyrobit, ale potřebuje je, proto mě těší, že vyrábíme tak potřebnou součást zdravé výživy.“ říká Sindre Tidemand-Johannessen. „Po tisíce let jsme jedli ryby, a jak dokazuje mnoho vědeckých studií uskutečněných po celém světě, jedná se o skvělý zdroj omega-3. Tyto nenasycené mastné kyseliny mají prokázané zdravotní účinky, především jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, zároveň pomáhají podporovat kognitivní funkce, mají protizánětlivé vlastnosti a hovoří se o dalších lidskému zdraví prospěšných účincích. Náš dnešní jídelníček se ale oproti minulosti velmi změnil. Především obsahuje více zpracovaných potravin a také nejíme tolik ryb, kolik bychom měli. Proto se staly doplňky stravy s rybím olejem vhodným řešením jak dodat tělu potřebné množství omega-3.“

Společnost Noble Harvest při svém rozvoji úzce spolupracuje s uznávanými vědeckými institucemi a chce si i do budoucna zachovat vysokou úroveň při výrobě vysoce kvalitních rybích olejů na základě nejnovějších výzkumů a optimálního vývoje produktů.

„Na světě existují dvě různé formy omega-3,“ vysvětluje Petter Tidemand-Johannessen. „Existují koncentrované oleje, zpracované pro léčivé přípravky s velmi vysokými hladinami omega-3 ve formě EPA a DHA, a přírodní rybí oleje, které obsahují omega-3 a kompletní spektrum mastných kyselin, které se přirozeně nachází v rybím oleji. Existuje celé schéma mastných kyselin, které naše tělo používá, a není to jen omega-3,“ říká. „Přírodní oleje, jako jsou ty, které se nacházejí v SALfresh® a NordicSilver®, mají organické složení, které lidský organismus nejlépe vstřebává. Čím méně ryby zpracováváme, tím jsou pro lidské tělo přirozenější, a tím víc je uznává jako potravu a využívá z nich veškeré důležité látky.“

Mrkvový dort s lososovým olejem

Kromě doplňků stravy s omega-3 ve formě tobolek distribuuje společnost Noble Harvest také oleje. „Výsledný produkt musí mít perfektní kvalitu a musí být chutný, jinak by si ho spotřebitel nekoupil. Proto mají naše oleje neutrální chuť podobnou rostlinnému oleji,“ říká Sindre Tidemand-Johannessen a vypráví, že dokonce upekl s lososovým olejem mrkvový dort – prý chutnal úžasně!

Díky neutrální chuti může být rybí olej do budoucna vhodnou alternativou k palmovému oleji. „Palmový olej má spoustu využití, například na vaření, ale není příliš zdravý ani šetrný k životnímu prostředí. Rybí olej ho může velmi dobře nahradit.“

od Noble Harvest obsahuje směs mořských a rostlinných mastných kyselin, protože krmivo pro lososy obsahuje rostlinné oleje. Tím získává výsledný rybí olej cenné vlastnosti rostlinných olejů, jako je spalování při vyšší teplotě, zlepšená stabilita, snížený zápach a chuť ryb, a přitom zůstávají zachovány všechny zdravé přínosy mořského zdroje.

Právě na tyto inovace v potravinářských přísadách se chce Noble Harvest do budoucna zaměřit. Společnost již vyrábí rybí oleje s různými příchutěmi a vůněmi, jako je pomeranč a citron. „Tyto přísady jsme zvolili pro to, abychom nabídli našim zákazníkům něco jedinečného,“ říká Petter Tidemand-Johannessen. „Věříme totiž, že rybí olej může být využíván mnohem víc než dosud a může nahradit nezdravé nasycené mastné kyseliny.“

Zdroj informací: Noble Harvest

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*