Online kurzy se dostávají do módy (a Netflix jim pomáhá)

Online kurzy postupně získávají více a více příznivců, proč zrovna nyní? Jeden z důvodů je podle odborníků poněkud nečekaný: pomáhá i rostoucí obliba streamovacích služeb jako je Netflix nebo HBO GO.

Koupit si videolekce na internetu? To ještě před pár lety mnoha lidem přišlo nepředstavitelné. Vždyť co je na webu, “musí být přece zadarmo!”, zněl častý argument. Případně doplněný o dovětek, že to určitě někde půjde “stáhnout”.

Online kurzy
Online kurzy fotografování musí bavit a vzdělávat zároveň. Ilustrační foto: iFotografování.cz

Jenže nyní se doby mění – díky nárůstu obliby různých online videopůjčoven tato logika začíná postupně ustupovat do pozadí. Platit za dobrý obsah včetně online kurzů se prostě stává “normálnějším”… “Je to hodně zásadní vývoj. Obliba online kurzů se – mimo jiné – veze na rostoucím zájmu o streamovací služby,” říká Jan Rybář, specialista na online kurzy.

“Lidé zkrátka začínají vědomě i podvědomě vnímat, že za kvalitu je nejen možné, ale i nutné platit, a to se projevuje v celém spektru online produktů, včetně online kurzů.”

Online kurzy už nejsou na okraji zájmu

Samozřejmě, kromě obecné obliby online zdrojů zábavy stojí za popularitou online kurzů i další aspekty. Některé jsou logické a očekávatelné – je zjevné, že “studenti” nemusí nikam chodit fyzicky a mohou studovat z pohodlí domova.

Kromě toho je však dle něj i zásadní obecný posun ve kvalitě online vzdělávání. “Dříve si mnozí autoři mysleli, že stačí postavit před ně na klasickém kurzu videokameru a vše natočit. Že online kurz je prostě jen natočený kurz klasický. Ale to je samozřejmě velký omyl,” říká Jan Rybář, který jako někdejší vítěz soutěže Czech Press Photo pořádá od roku 2011 oblíbené fotokurzy, které navštívilo více než 2500 lidí. A i nyní se specializuje v online kurzech právě na kurzy fotografování.

“Rozhodně ale nestačí kurzy jen “překlopit”, kvalitní výukový obsah vyžaduje velice specifický přístup, v němž se nemůže stát, že se student bude nudit, nebo se ztratí ve složitém výkladu,” dodává o svých online kurzech focení. Navíc je nezbytné při výuce používat i řadu moderních postupů typických pro digitální svět – například průběžné testy, které studenta nejen “přinutí” zopakovat si látku, ale také ho odreagují a zabaví.

Další možností, v níž se online kurzy prolínají dokonce se světem počítačových her, je tzv. gamifikace, kdy je student motivován a “baven” sofistickovaným systémem odměn, bodů a “odznaků”, které podporují jeho postup v kurzu.

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*