Oslavte japonský svátek milenců v Dolních Počernicích

Tradice Japonska můžete poznat na slavnosti Tanabata – svátku hvězdných milenců, která se koná v sobotu 20. července od 10 do 17 hodin v zámeckém parku v Dolních Počernicích. Už 5. ročník této letní lidové oslavy pořádá Česko-japonská společnost a vstup na akci je zdarma.

Oslavte japonský svátek milenců v Dolních Počernicích (Foto: ©Archiv ČJS

“Zámecký park v Dolních Počernicích se na jeden den částečně promění v bambusový háj, který bude dějištěm Tanabaty – svátku hvězdných milenců, jenž je neodmyslitelnou součástí začátku japonského léta,“ přibližuje Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

A o čem pojednává Tanabata? Legenda praví, že princezna Orihime a pasáček nebeských krav Hikoboši se do sebe bezhlavě zamilovali a začali zanedbávat své povinnosti. Proto je otec Orihime, nebeský vládce, rozdělil mléčnou dráhou. Nakonec se nechal milovanou dcerou uprosit a svolil, aby se setkali jednou v roce a věnovali se jen sami sobě. Sedmého dne sedmého měsíce vytvoří vrány ze svých křídel most, aby mohli milenci překročit rozbouřenou řeku.

“Na návštěvníky zámeckého parku čeká den plný aktivit pro celou rodinu, kulturních vystoupení, budou mít možnost vychutnat si japonský street food, tradiční i moderní sladkosti, výtečnou whisky nebo nápoj z citrusu juzu a mohou tak ochutnat Japonsko všemi smysly. V tento magický den se navíc mohou vyplnit nejtajnější přání – stačí je napsat na papír tanzaku a zavěsit ho na bambusovou větev,” láká na akci Sabina Lukášová.

Oslavte japonský svátek milenců v Dolních Počernicích (Foto: ©Archiv ČJS

Tradice, moderna, smích i umění

Při zahájení slavnosti vás energií nabije vystoupení bubenické skupiny Wadaiko yosa-yosa, vaši bránici ověří brilantní komedie Divadla kjógen a s Janem Benešem otestujete ostří japonského meče. Kenya Satoh představí strunný nástroj šamisen, okouzlí vás tanec Yosakoi Hanamaru i bubeníci z Okinawy, Mari Kučera vám přiblíží umění štětce ukázkou psaní kaligrafie na velké plátno a návštěvníci v japonském letním oděvu se mohu zúčastnit volby Miss. / Mr. Yukata.

“Zájemcům nabídneme také kreativní dílny, ve kterých si vyzkouší tradiční japonské disciplíny jako je vázání uzlů mizuhiki z papírových šlahounů, výrobu barevných přání tanzaku či panáčků pro dobré počasí Teru Teru Bózu. Skvělou památkou bude jistě fotografie v letní verzi kimona – yukatě, do které vás rádi profesionálně oblékneme. Kousek

Japonska si návštěvníci budou moct odnést i domů – nebudou totiž chybět ani stánky s drobnostmi pro radost a bleší trh,“ dodává Sabina Lukášová.

Akce se koná ve spolupráci s kulturním centrem Oáza za podpory Hlavního města Prahy, Městské části Praha 9, Praha Počernice a sponzorů z řady japonských společností.
Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma.

Více na https://japan.cz/2024/04/19/tanabata-2024/ a na https://www.facebook.com/share/LW9zvjcbBc7wPY1V/

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte přímo Kláru Poskočilovou, místopředsedkyni Česko-japonské společnosti: executive@japan.cz, tel. 737 575 458

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*