Zájem o platinové šperky se za 5 let zvýšil o 30 %

Pokud je zlatý šperk výborně zpracovaný, své kouzlo neztratí, ale pokud chce mít zákazník něco výjimečného a skutečně věčného, objedná si šperk z platiny. To jsou hlavní důvody, proč poptávka po platinových špercích stále roste.

Platinový prsten s modrým safírem
Platinový prsten s modrým safírem. Foto: www.esterstyl.cz

Velký zájem o šperky z bílého kovu, který je hlavně v posledních letech, byl dosud uspokojován bílým zlatem. To však v přírodě neexistuje, je to slitina ryzího sytě žlutého zlata a jiných bílých obecných kovů, jako je zinek, nikl či stříbro. Jasně bílá je od přírody pouze platina. Ve šperkařství se navíc může používat ve velkých ryzostech (procentuální obsah drahého kovu) až 95 %. Platina je zároveň pevnější než zlato a kameny v ní zasazené drží pevněji.

Výjimečnost platiny

„Poprvé jsem měl možnost pracovat s platinou v 90. letech při své cestě do Ameriky. U nás v Česku tehdy tenhle vzácný kov ve spojitosti se šperkařským řemeslem nikdo neznal –používal se jen v hutnickém průmyslu a ve zdravotnictví. Platina mě okamžitě nadchla a dodnes patří k mým nejoblíbenějším materiálům,“ říká Marek Odstrčil, který se svou ženou Ester Engelovou tvoří originální šperky pod značkou Esterstyl. Právě oni u nás jako jedni z prvních začali pracovat s platinou.

A v čem spočívá výjimečnost tohoto vzácného kovu? „Platina je úžasná, protože nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, navíc je pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají. Proto se ty největší diamanty zasazují právě do platiny,“ vysvětluje Marek Odstrčil důvody, proč tak rád tvoří právě z tohoto vzácného kovu, a dokonce si sám vymyslel některé techniky na jeho zpracování.

Platinový náhrdelník s diamantem.
Platinový náhrdelník s diamantem.Foto: www.esterstyl.cz

Prsten, o kterém víte

Lásku k platině sdílí i jeho žena Ester, která je autorkou všech kreativních návrhů šperků, tak typických pro značku Esterstyl. „Platina mě fascinuje svojí nádherně čistou bílou barvou, která působí velmi pozitivně a dokonale vyzdvihne barvu zasazených kamenů. Je to úžasný kontrast, kameny se rozjasní a ani po dlouhém nošení se barva nemění, nešedne, neoxiduje jako bílé zlato, naopak zůstává pořád čistě bílá a udrží šperk svěží a krásný po dlouhou dobu. Barva kamenů vyzařuje zevnitř ven a zůstává stejná i po letech. Platina navíc dodává diamantům velkou jiskřivost,“ popisuje další přednosti vzácného kovu Ester Engelová a dodává ještě jednu zajímavost „Platina je těžší než zlato, proto když máte na ruce prsten z tohoto kovu, uvědomujete si přítomnost vzácného šperku, a to je velmi příjemný pocit.“

Kameny místo kuchyně

Když se Marek s Ester vrátili v 90. letech ze své cesty po Spojených státech zpátky do Čech, měli jasný cíl – chtěli tvořit krásné šperky v jednoduchém nadčasovém designu a používat přitom kvalitní přírodní kameny a diamanty. A protože byli nadšení z platiny, kterou v Americe „objevili“, chtěli také pracovat na její popularizaci u nás. Zpočátku to ale nebylo snadné. V té době se v České republice nejvíc prodávaly lehké tenké prstýnky z bílého a žlutého zlata, s drobnými diamanty. Zákazníky také často odrazovala cena platiny, o jejíchž vlastnostech tehdy ještě moc nevěděli, a která vždy mnohonásobně převyšovala cenu zlata. Ostatně i dnes jsou platinové šperky o 100 až 300 % dražší než bílé 14karátové zlato…

„A tak jsme začali platinové šperky více nabízet, fotit, propagovat a věřili, že její čas přijde. První kameny jsme koupili z peněz, které jsme měli určené na stavbu domu, a tak už nám nezbylo na kuchyň a další věci…,“ vzpomíná s úsměvem na dobrodružné začátky Ester Engelová.

Ester Engelová a Marek Odstrčil
Ester Engelová a Marek Odstrčil. Foto: www.esterstyl.cz

Přichází doba platinová?

Ale za dva roky usilovné práce začaly přilétat první vlaštovky v podobě objednávek na zásnubní a snubní prsteny z platiny. Dnes už má podle obou tvůrců platina ve světě šperků na Českém trhu svou jasnou pozici. Její jedinečnost oslovuje především lidi, kteří hledají autentičnost v designu i v ušlechtilosti materiálu.

„Za posledních 5 let jsme zaznamenali nárůst zakázek platinových šperků o 30 % a domníváme se, že tento trend bude pokračovat. Těší nás to, a i když je zhotovení platinového šperku mnohem obtížnější a časově náročnější, než když pracujeme například se zlatem, práce s platinou nás pořád velmi baví,“ říká Marek Odstrčil a na otázku – o jaké platinové šperky je u zákazníků Esterstylu největší zájem – odpovídá zcela jednoznačně. „V žebříčku popularity vede už několik let zásnubní prsten z platiny s krásným vzácným kamenem, nejčastěji s diamantem nebo safírem.“

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi prestižní šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli jedni z prvních, kdo u nás začal zhotovovat šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*