5 důvodů, proč se nebát cestovat do exotiky

Jaká je situace v exotických zemích? Je skutečně v současné době nebezpečné cestovat? Tady je pět důvodů, proč se nebát vyrazit objevovat svět.

Thajsko
Thajsko – exotika pro každého. Foto: www.cksen.cz

Letiště v Praze a ve Vídni jsou bezpečná

Asi 90 procent Čechů odlétá na dovolenou za exotikou z pražského nebo vídeňského letiště. To jsou letiště zemí, která nejsou v hledáčku teroristických útočníků, a nikdy se zde nic nestalo. Pokud je třeba přestupovat na dálkový let v některé z dalších evropských zemí, cestující zůstává v tak zvaném tranzitu, uvnitř letiště, kam pasažéři vstupují až po důkladné prohlídce. Pravděpodobnost, že by se zde stal nějaký incident, je minimální.

V oblíbených exotických destinacích panuje klid

Zanzibar
Nádherné pláže na Zanzibaru lákají k návštěvě. Foto: www.cksen.cz

Ve většině exotických destinací panuje klid. Je důležité vyvarovat se zemím, kde probíhá občanská válka nebo jiné nepokoje –  jako v Sýrii nebo Jemenu, Venezuele sužované ekonomickou krizí a dlouhodobě nestabilním zemím rovníkové Afriky. Mezi oblíbenými exotickými destinacemi ale není země, kde hrozí vysoké nebezpečí terorismu a útoků. „Pokud bychom se začali bavit o tropických chorobách jako ebola nebo virus zika, o možných zemětřeseních, tsunami a podobně, počet zemí se sníží. Ale to už je na každém z nás, jak moc se bojíme, anebo zda převládne touha po dobrodružství,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře, který už více než dvacet let vozí klienty do 150 zemí světa. Co by doporučil? Země jako Thajsko, Vietnam či Kubu, ty jsou mekkou bezpečí a turisté jsou zde s nadšením vítáni. „Paradoxem současné doby je, že strávit dovolenou v Evropě je vlastně nebezpečnější. Všem se nám to ovšem špatně vyslovuje nahlas,“ dodává Pavel Fellner.

Letecká přeprava je nejbezpečnější na světě

Kdo pravidelně jezdí po české dálnici D1, ví, že každá cesta z Brna do Prahy je velkým dobrodružstvím. A to nejen kvůli opravě dálnice, ale také „pirátům“ silnic a rostoucí kamionové dopravě. To potvrzují i statistiky, ze kterých jednoznačně vyplývá, že letecká doprava je tou nejbezpečnější na světě. Mnohem více nehod se stane na autobusovém zájezdu, kde unavený šofér usne. A piloti leteckých společností dnes už dobře vědí, jak se vyhýbat bouřkám, sopkám, a pravděpodobnost pádu letadla se výrazně snižuje.

Kuba
Na Kubě objevíte nový svět. Foto: www.cksen.cz

Hygiena v exotických zemích stoupá

Jednou z největších obav cestovatelů je míra hygieny v exotických destinacích. To se ale rychle mění a situace v restauracích, na záchodcích i v hotelech se každým rokem zlepšuje, za posledních deset let se udál velký skok. „Také cestovatelé jsou poučení. Vědí, že se nemá jíst v prázdné restauraci, že se chodí tam, kde je plno. Tam se jídla točí, jsou čerstvá,“ říká Pavel Fellner. Také naší ekonomice se daří a český cestovatel nemusí přemýšlet, kolik za oběd utratí. „Kdo dlouho necestoval za exotikou, bude změnou hygienických pravidel mile překvapen,“ dodává.

Kriminalita se dá uhlídat

Peru, Bolivie
Peru, Bolivie. Foto: www.cksen.cz

Mnoho lidí se také bojí kriminality v dalekých zemích. Přitom v Praze v tramvaji číslo 18 nebo na Královské cestě okradou mnoho českých turistů. Pravda je taková, že ve většině exotických destinací jsou velmi milí a úslužní lidé. Drobné krádeže se sice stávají, ale dá se jim ubránit tím, že se budete chovat opatrně. Jako když cestujete po Praze. Peníze je dobré mít v kapsičce na krku a tu si pravidelně hlídat. Když v Indonésii nenosíte batoh na jednom rameni, motorkářský gang zlodějů vám ho nevytrhne. Na pláž v Rio de Janeiru se chodí jen s pár drobnými v kapse, zbytek se nechává v sejfu hotelu… Stačí dodržovat základní pravidla. „Minulý týden jsem se svými turisty cestoval po Nepálu, který loni zasáhlo ničivé zemětřesení. Jeho následky jsou už odstraněné a jediné problémy, které naši turisté měli, bylo usmlouvat dobrou cenu za trička a koření,“ dodává Pavel Fellner.

Existuje mnoho dalších důvodů, proč jet na exotickou dovolenou, stejně jako existuje mnoho důvodů proti. Je na každém z nás, abychom se rozhodli. „Pro mě se ale nic nemění. Já budu cestovat dále. Příští týden například odjíždím s celou rodinou do Peru a Chile,“ dodává Pavel Fellner.

Zdroj informací: www.cksen.cz, www.bubo.sk

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*