I šperky by měly jít jednou za dva roky na preventivní prohlídku

Sebedražší šperk časem ztratí své kouzlo, pokud mu nevěnujeme potřebnou péči. K nejchoulostivějším kamenům patří smaragd, topaz, jantar i perla. Když ale šperkům dopřejeme pravidelné ošetření u klenotníka, odmění se nám krásou i bezchybným leskem.

Přívěsek z bílého zlata s mořskou broušenou perlou.
Přívěsek z bílého zlata s mořskou broušenou perlou. Foto: www.esterstyl.cz

„Je celkem přirozené, že oblíbené šperky, které nosíme dlouhodobě, se v průběhu let lehce poničí. Nejvíce trpí vzácné kameny, jako je smaragd, topaz nebo Aquamarín, které jsou náchylné k poškrábání, a také většina kamenů organického původu, například perly, jantar či přírodní korály, kterým vadí laky na vlasy a parfémy. Jejich jedinečné kouzlo ale dokážeme zachránit, když dostatečně velký kámen přebrousíme a pak jej znovu zasadíme. Kámen se přebroušením plošek oživí, protože do něj znovu může lépe vstupovat světlo a má tak celkově vyšší třpyt,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil, který se spolu se svou ženou Ester věnuje výrobě autorských šperků ve firmě Esterstyl. Zároveň dodává, že ze vzácných kovů je k poškrábání nejméně náchylná platina. „Platina nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, nezešednou, navíc je pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají.“ I to jsou jistě důvody, proč popularita platiny v posledních letech stále stoupá…

Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami.
Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami. Foto: www.esterstyl.cz

Před návštěvou termálů šperky raději odložte

A při jakých lidských činnostech šperky nejvíce trpí? Především při těch, kdy hrozí jejich poškrábání. Proto bychom je měli vždy sundat, pokud se chystáme vykonávat těžší fyzickou práci, míříme do posilovny nebo třeba zlézat skály. Šperkům ale nesvědčí ani kontakt s popelem, prachem, či pískem. Proto je lepší sundat si prstýnky, když se chystáme na zahradní práce, a to i v případě, že jsme zvyklí nosit pracovní rukavice.

Šperky mohou poškodit také některé chemické látky, které naruší (někdy i nenávratně) jejich povrch. „Hlavně bychom měli být opatrní při práci s barvami, oleji nebo nátěrovými hmotami. Také časté máčení prstýnků ve vodě s detergenty při mytí nádobí nebo ručním praní vzácným kovům a kamenům moc neprospívá. Ovšem málokdo ví, že i tak nevinná zábava, jakou je návštěva termálního koupaliště, může šperk poničit. Zlato, zejména žluté 14karátové, může totiž ve vodě plné chemických sloučenin zoxidovat,“ upozorňuje Ester Engelová, která je autorkou všech výtvarných návrhů šperků značky Esterstyl.

Prevence jednou za dva roky

Dámský prsten z bílého zlata s aquamarinem a diamanty.
Dámský prsten z bílého zlata s aquamarinem a diamanty. Foto: esterstyl.cz

Také o stříbře je známo, že rádo časem oxiduje a je choulostivé, proto je vhodné nechat si stříbrné šperky pravidelně odborně přeleštit, anebo třeba matovat. „Speciální péči pak vyžadují drobounké diamanty zasazené do starších šperků. Ty totiž drží jen na mikro zrnkách, která bývají často poničená, a při ultrazvukovém čištění, které se u šperků používá, mohou vypadávat. Tady je proto na místě speciální ruční čištění. Každopádně – vlastníte-li šperk, ke kterému máte vztah, a chcete-li jeho krásu uchovat po dlouhá léta, měli byste s ním zajít jednou za dva roky na „preventivní prohlídku“ ke klenotníkovi. Ten šperk nejen odborně vyčistí, ale navíc zkontroluje i usazení kamenů. My tuto službu poskytujeme zdarma i s odbornou konzultací, kdy majitele šperku upozorníme na případné problémy, jako je například nutnost výměny korunky a podobně,“ uzavírá zlatník Marek Odstrčil

z klenotnické firmy Esterstyl.

Inspirace z dílny Esterstyl

  • Přívěsek z bílého zlata s tahitskou perlou a diamanty koupíte v klenotnictví Esterstyl za 38 600 Kč.
  • Dámský prsten z bílého zlata s aquamarínem a diamanty koupíte v klenotnictví Esterstyl za 68 000 Kč.
  • Náušnice z bílého zlata s bílými mořskými perlami koupíte v klenotnictví Esterstyl za 27 850 Kč.
Ester Engelová a Marek Odstrčil
Ester Engelová a Marek Odstrčil. Foto: www.esterstyl.cz

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi prestižní šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Více na www.esterstyl.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*