Technologická novinka: Senzor v bundě motivuje děti k pohybu

Finský výrobce dětského oblečení se rozhodl zábavnou formou a moderními technologiemi motivovat děti k pohybu, který jim v dnešní době chybí. Dítěti vložíte do kapsičky oblečení pohybový senzor, data se načítají aplikací do mobilu, a když si dítě splní svou „dávku pohybu“, pobaví se sledováním svých výkonů na displeji mobilu a shromažďuje odměny. Tak funguje ReimaGO®, chytrá kombinace funkčního oblečení, přenosného pohybového senzoru a bezplatné mobilní aplikace. A právě v České republice byla – po skandinávských zemích – jako první představena.

Senzor ReimaGO®
Senzor ReimaGO®, chytrá kombinace funkčního oblečení, přenosného pohybového senzoru a bezplatné mobilní aplikace. Foto: www.skibi.cz

Společnost Reima provedla mezinárodní průzkum týkající se outdoorových aktivit dětí. Zúčastnilo se ho 1 700 dětí z Finska, Švédska, Norska, Německa, Ruska a Číny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měly strávit na čerstvém vzduchu minimálně hodinu denně, což podle průzkumu splňuje 86 % dětí. “Je nutné ale dodat, že podle průzkumu venkovní aktivita rapidně klesá ve školním věku v důsledku nárůstu školních povinností a zájmových kroužků. Nejvíce aktivních dětí je tak ve věku 3 až 5 let a nejvíce jich z výše uvedených zemí má Norsko. Obecně lze říci, že outdoorové aktivity dětí kopírují návyky rodičů, což je zcela stěžejní,” říká Matti Lehtovirta, zastupující společnost Reima, který průzkum v Praze prezentoval.

Česká čísla jsou v tomto ohledu bohužel o dost méně příznivá – české děti se podle studie VZP hýbou méně, o čemž svědčí i to, že nadváha trápí téměř třetinu dětí a každé sedmé sportuje jen při školním tělocviku. Finská značka Reima se snaží proto i české děti motivovat k aktivnímu trávení venku svou technologickou novinkou.

Mobil nemusí být nutné zlo, lze ho využít i k motivaci

ReimaGo aplikace
ReimaGO® bezplatná mobilní aplikace. Foto: www.skibi.cz

„Rodiče se bojí toho, že se děti dost nepohybují a tráví čas hraním her na elektronických zařízeních. Můžeme to ale otočit a použít hry ve prospěch dětí! Po aktivním a intenzivním pohybu venku se speciálním ReimaGO®  senzorem si mohou děti užít následně trochu zábavy i na obrazovce mobilu,“ popisuje Matti Lehtovirta jednoduchý a přitom účinný model, kdy je krátká edukativní hra odměnou za dosažení jejich cílů.

Kolekce oblečení se senzory ReimaGO®  vznikla ve spolupráci s finskou sportovní technologickou špičkou Suunto. Pohybový senzor byl ale speciálně vyvinutý pro děti a po precizní studii, zabývající se sledováním jejich pohybu. „Není to o monitorování srdeční tepové frekvence nebo o počítání kalorií – senzor měří intenzitu a délku trvání dětské fyzické aktivity v průběhu celého dne. Probudí se k činnosti, kdykoliv se dítě začne pohybovat a může být používán ke sledování pohybové aktivity kdekoliv a kdykoliv v průběhu dne ve školce, škole, na kroužcích i během volného času,“ doplňuje Matti Lehtovirta.

Data o pohybové aktivitě uložená senzorem pak jdou načíst do ReimaGO®  aplikace, která pracuje v iOS a můžete si ji stáhnout zdarma z App store (verze pro operační systém Android by měla být spuštěna začátkem příštího roku). “Aplikace je jednoduchá a přitom inspirující, zábavná a snadno ovladatelná: ukazuje dětem jejich pokroky a shromažďuje odměny za jejich aktivitu. Nezabere to moc času a děti mohou zase hned vyrazit ven. Rodiče mají v aplikaci své vlastní zobrazení, kde mohou snadno sledovat úroveň dětské pohybové aktivity, stejně tak jako si nastavit individuální cíle a odměny pro děti,“ radí Petra Tichá ze Ski a Bike Centrum Radotín, které je výhradním dovozcem značky Reima do ČR a která senzor testovala na vlastních synech.

Oblečení ReimaGo
Senzory a oblečení ReimaGO® koupíte na www.skibi.cz. Foto: www.skibi.cz

Baterie v senzoru vydrží při každodenním používání cca 6 měsíců (počítáno na průměrných šest hodin aktivity denně, 7 dní v týdnu). Tuto běžnou lithiovou baterii zakoupíte ve většině supermarketů a obchodů s elektronikou. Dítě může nosit senzor v kapse speciálně určené pro ReimaGO® i v obyčejné kapse na oblečení – v tom případě se ale může bez uchycení patentkami pohybovat a je možné, že údaje o pohybové aktivitě dítěte budou zkreslené. Nejvhodnější je nosit ho co nejblíže k tělu. Senzor je bezpečný, odolný a ani divočejší hry by mu neměly uškodit, stejně jako neplánované „vyprání“. Je totiž voděodolný až do 30 metrů.

Senzory ReimaGO®  koupíte na www.skibi.cz za 1 099 Kč, stejně jako ReimaGO® oblečení:

Dívčí lyžařská bunda Reima Roxana a chlapecká bunda Reima Regor jsou nepromokavé bundy s podlepenými švy, mají oddělitelnou kapuci, nastavitelné manžety a sněhový pás. Nechybí kapsa na skipas na rukávu a kapsa s patentkami na senzor ReimaGO®. V sadě se senzorem bundu koupíte na www.skibi.cz za zvýhodněnou cenu 4 999 Kč.

Fleecová mikina Reima Lively v barevných kombinacích pro dívky i chlapce je z velmi hřejivého rychleschnoucího materiálu se zapínáním na zip a ochranou brady. Nechybí kapsa s patentkami na senzor ReimaGO®. Koupíte ji na www.skibi.cz za 1 960 Kč.

Více na www.skibi.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*