Trendy v kempování 2018: Češi se chtějí v kempu cítit jako doma

Návštěvníci českých kempů jsou stále náročnější. Dávají přednost kvalitním rodinným stanům nebo ubytování s vlastním sociálním zařízením a takovým kempům, kde je bohaté sociální vyžití a dobrá gastronomie. Kempy lákají na netradiční typy ubytování, jako jsou jurty, tee-pee, ubytovací sudy či retro maringotky. Lidé chtějí mít v kempech druhý domov, a proto více investují do vybavení.

Výstava stanů a vybavení do přírody Praha Letňany
S oblibou kempování vzrůstá také nabídka vybavení pro kempaře. Foto: www.pixpo.cz

„Zatímco před lety se Češi spokojili s koupáním v rybníku a posezením u ohně, dnes jim to nestačí a vyhledávají další vyžití a sportovní aktivity, neobejdou se ani bez wi-fi. Kempy jsou proto nuceny zlepšovat své služby a předhánějí se v atrakcích, které na sezonu připraví. Kvalitní beach-volejbalové hřiště je už standard, v nabídce kempů jsou však i lezecké stěny, lanové parky nebo nabídka čtyřkolek,“ říká Aleš Hanzl z portálu dokempu.cz a jeden z pořadatelů ankety 4camping.cz Kemp roku.

Lidé dnes podle ankety dávají přednost kempům se slušnou gastronomií, nechtějí už na dovolené v tak velké míře vařit. Kempy se tomu snaží přizpůsobit nabídkou snídaní nebo kvalitních teplých jídel.

Zajímavostí také je, že v posledních letech kempy registrují vzrůstající počet domácích návštěvníků s karavany a obytnými auty, zatímco dříve s nimi přijížděli zejména zahraniční hosté.

Camping Vranovská pláž
Oblíbené jsou klidné, příjemné, bezpečné a hlavně perfektně čisté kempy. Foto: www.dokempu.cz

Návštěvníci kempů chtějí větší komfort

S oblibou kempování vzrůstá také nabídka vybavení pro kempaře. „Oblíbené je například skládací nádobí nebo stany s nafukovací konstrukcí, kdy i větší stan pro 5 a více lidí dokáže s minimem námahy postavit jeden člověk a postačí mu k tomu pouze pumpa. Vždy je ale více než dobré si vše prakticky a na vlastní kůži vyzkoušet, což můžete učinit například na každoroční Výstavě stanů a vybavení do přírody, která začíná 1. června a potrvá až do 19. srpna na PVA Expo Praha Letňany,“ doporučuje Aleš Hanzl.

Současným trendem je podle něj také tendence snižování hmotnosti a rozměrů vybavení do přírody, které není na úkor funkčnosti, ba naopak – minimalismus je důsledkem vývoje nových a stále lepších technologických postupů a materiálů.

Sílící ekologický přístup se projevuje ve využívání přírodních zdrojů energie, konkrétně té solární. Velmi oblíbené jsou malé solární nabíječky pro dobíjecí tužkové baterie, ale i větší a výkonnější zařízení, která už dokážou nabíjet i notebooky, dále solární lampy, svítilny či solární sprchy.

Výstava stanů a vybavení do přírody 2017
V pražských Letňanech se seznámíte téměř se všemi značkami na českém trhu. Foto: www.pixpo.cz

Kde se vybavit do kempu

Už 21. ročník největší evropské Výstavy stanů a vybavení do přírody se letos koná od 1. června do 19. srpna 2018 v areálu PVA EXPO Praha Letňany. Akce trvá rekordních 80 dní, a proto by ji neměl vynechat nikdo, kdo má rád přírodu, cestování, turistiku, lezení, vodáctví a další venkovní sporty všeho druhu.

Najdete tady největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, nejen stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a také outdoorové vychytávky.

Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moct vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Za neuvěřitelné téměř tři měsíce se tu na ploše 10 000 m² (!) představí více než 220 outdoorových značek. Vše si můžete zkusit, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny.

Nevídaně pestrý bude i doprovodný program. Můžete se těšit na promítání cestovatelských a outdoorových filmů i na sérii cestovatelských přednášek. Své příznivce si jistě získají i ukázky Urban Trainingu Kari Traa, což je zábavná kombinace tělesného cvičení s kardio, sílou a intervalovým tréninkem pro všechny, které nebaví přeplněné posilovny, mají rádi čerstvý vzduch a pohyb. Stejně velkým zážitkem pak letos na výstavě stanů rozhodně bude i soutěž ve zručnosti Wingman Show, v níž můžete předvést své dovednosti s multitoolem Leatherman.

Budete mít možnost vyzkoušet si své dovednosti na lezecké stěně – a to dokonce i děti, kterým bude nově vyznačena soutěžní cesta o zajímavé ceny. „Pro děti jsme připravili speciální zábavné odpoledne, protože právě na Den dětí, 1. 6., zahajujeme výstavu. Nebudou chybět hry, soutěže, spousta zábavy a přítomné rodiče jistě osloví možnost vyzkoušet si odbornou statickou diagnostiku pohybového aparátu dětí,“ upřesňuje manažer výstavy Vít Hruška s tím, že pokud se na výstavu vydáte i kdykoliv jindy se svými potomky, díky dětskému koutku máte jistotu, že se během vašeho nakupování nebudou nudit, a vy si vše v klidu vyberete.

Praktické informace:

 • Vstup a parkování jsou zdarma!
 • Otevírací doba: Pondělí – pátek: 15 – 20 hod., sobota a neděle 10 – 20 hod.
 • Více na www.vystavastanu.cz.
 • Tip pro mimopražské: Totožnou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz
Vranovská pláž
Camping Vranovská pláž. Foto: www.dokempu.cz

10 nejlepších kempů roku 2017:

 1. Autocamp Sedmihorky, Liberecký kraj
 2. Camping Vranovská pláž, Jihomoravský kraj
 3. Autokemp Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj
 4. Kemp a chaty Stříbrný rybník, Královéhradecký kraj
 5. Liščí Mlýn, Moravskoslezský kraj
 6. Kemp Keramika, Plzeňský kraj
 7. Koupaliště a kemp Pecka, Královéhradecký kraj
 8. Kanak – kemp Branná, Jihočeský kraj
 9. CAMP DOLCE, Královéhradecký kraj
 10. Kemp u Kukačků, Jihočeský kraj

Zdroj: Anketa 4camping.cz Kemp roku je prestižní a rozsahem největší tuzemská akce zaměřená na hodnocení kvality služeb v kempech. Letos proběhne už její 14. ročník. Do hodnocení se každoročně zapojí několik desítek tisíc turistů z ČR a SR. Více na https://www.dokempu.cz/clanky/detail/4camping-cz-kemp-roku-kompletni-zebricky-nejlepsich-kempu-roku-2017/

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*