Užijte si podzim v Rakousku: na túrách Alpami, na kole i ve wellness

Vysokohorská turistika, zábavné procházky s dětmi, divoké traily pro bikery, pohodlné stezky pro e-cyklisty i relax ve wellness centrech – to vše vás čeká v rakouském Leogangu. Tady je 7 tipů na aktivity, z nichž si vybere každý.

Nebeská relaxace v Puradies – wellness inspirované přírodou (Foto: www.puradies.com)

„Na vyznavače horské turistiky tady čeká na 400 kilometrů turistických cest. Běžci i milovníci nordic walkingu ocení 120 km dlouhou síť stezek s 18 výškovými trasami. Pro horolezce bude výzvou na 1 000 lezeckých tras a 10 ferrat. A hned tak něco se nevyrovná našemu Bikeparku, v němž najdete 720 kilometrů tratí pro horská kola všech stupňů obtížnosti a 480 kilometrů údolních cyklistických stezek. Pro odvážlivce je tu pak nejdelší a nejrychlejší skluzavka na světě nazvaná Flying Fox XXL,“ vyjmenovává Michael Madreiter, spolumajitel resortu Puradies v rakouském Leogangu, co všechno tady lze zažít, a přidává svých 7 tipů pro sportovce, romantiky i rodiny s dětmi:

1. Nebeská relaxace v Puradies

Rajská zahrada ve světě wellness, která je prodlouženou rukou přírody – tak se mluví o nově otevřených lázních Heaven Spa Puradies. Nadšeni by z nich byli nejen Adam a Eva, ale všichni, kdo mají rádi kvalitní wellness, souznění s přírodou, ale také architekti. Podle nich si resort brzy vyslouží další designérské ocenění – tentokrát za zdařilé začlenění komplexu wellness do okolní krajiny. Heaven Spa Puradies se rozkládají na ploše 1 500 m² a v ničem si nezadají s unikátní architekturou hotelu, jehož chloubou je dvoupodlažní bar & lounge FREIRAUM z 16 000 dubových kostek, za což resort získal cenu IF Design Award. Jedinečné prosklené panoramatické sauny a kouzelné přírodní koupací jezírko na louce mezi vysokými okrasnými trávami doplňuje venkovní bazén, do něhož je vstup prosklenou stěnou z vnitřního bazénu. Ten i budova lázní (v níž je i dětský bazén, designové odpočívárny připomínající relaxační ostrůvky, fitness centrum a místnost pro jógu) jsou pečlivě zasazeny do krajiny. Stěny i střechy, po nichž se můžete procházet, jsou ozeleněné. Ekologická geotermální energie a prosklené plochy dokonale zachycují světlo i blízkost Alp a vytvářejí útulnou atmosféru, stejně jako zážitková restaurace Ess:enz oceněná dvěma kuchařskými čepicemi podle Gault Millaua, z níž máte nerušený výhled na panorama hor a západ slunce.

2. Zábavná turistika

Pro turisty je kolem Leogangu nespočet tras podél horských masivů a také vychytávek, které vám výlety zpříjemní, jako jsou dřevěné 360stupňové lavičky, důmyslné lesní houpačky či tzv. pole-sharing stations, kdy jsou na startu stezky k dispozici dřevěné hole k ulehčení chůze.

„Ti, kdo dávají přednost vícedenním výpravám, si mohou dokonce objednat praktický transport zavazadel do cílových míst jednotlivých etap. A zájemci se mohou vydat na některou ze zajímavých tras s průvodci – třeba po historických horských chalupách nebo za léčivými bylinami,“ doplňuje Michael Madreiter.

Nebeská relaxace v Puradies – wellness inspirované přírodou (Foto: www.puradies.com)

3. Přírodní kino na hoře Asitz a ostrůvky TONspur

Velkým lákadlem pro turisty je přírodní kino na vrcholu hory Asitz. Vyjedete sem lanovkou nebo vyjdete pěšky a před vámi se objeví panoramatické výhledy na všechny vrcholy regionu Steinberge. Půjdete-li pěšky, zastavte se na TONspur Inseln – ostrůvcích s hudbou, vybudovaných podél horských stezek mezi horní stanicí lanovky Asitzbahn a vrcholem Asitz. Na pěti zastávkách se můžete zaposlouchat do hudebních záznamů koncertů, zatímco se z lehátek s vyhlídkovými terasami kocháte přírodou.

4. Zábavu dětem zaručí Park smyslů i Riders Playground

Na střední stanici kabinové lanovky byl vybudován zážitkový Park smyslů s vodním světem, zahradou s alpskými rostlinami a s více než 30 smyslovými zastávkami, díky nimž (nejen) děti poznají přírodu skutečně zblízka. Ty větší pak budou nadšeny z cyklohřiště Riders Playground na dolní stanici lanovek. Mohou zkoušet své první rozjezdy, naučí se, jak se pohybovat na horských kolech na trailech mezi kameny a kořeny stromů. Ti odvážnější mohou zkoušet své první skoky na GoPro Bagjump. Děti jistě také nadchne letní sáňkařská dráha, která vede z vrcholu Asitz a je dlouhá 1 600 metrů.

5. Epic Bikepark – největší v Evropě

V Leogangu se rovněž nachází vůbec největší Bikepark v Evropě, který byl v letech 2012 a 2020 dějištěm UCI Mountain Bike Downhill World Championships – největšího a jediného bikerského světového poháru v Rakousku. Na ploše 10 000 m² najdete tratě pro downhill, freeride, skoky, můstky a další finesy, které vám umožní sáhnout si na adrenalinové dno.

4. Na e-kolech kolem Kamenného moře i kulinářské túry

Na 480 kilometrů údolních cyklistických stezek přinese potěšení všem, kdo se jen tak, téměř bez námahy, chtějí projet kolem impozantního masívu Steinernes Meer (Kamenné moře). Objet ho lze na kole ze všech stran, i když takový výlet spíš není na jeden den. „Cyklistům rádi doporučíme, kam vyrazit, můžeme pro ně zajistit půjčení kol, nebo se mohou vydat na cyklotúru s průvodcem. Zároveň myslíme na ty, kteří se chtějí kochat přírodou a nemají velké sportovní ambice – na elektrokolech bez problémů zvládnou i několikadenní výlety a baterie si mohou dobít na horských chatách. Nevšedním zážitkem je kulinářská túra na elektrokolech, kdy si můžete cestou odpočinout na některé z gurmánských zastávek a ochutnat regionální speciality,“ dodává Michael Madreiter.

Puradies Heaven Spa: lázně, které vás vynesou do wellness nebe (Foto: www.puradies.at)

7. Adrenalin na Flying Fox XXL

A co byste řekli na to, vyzkoušet si nejdelší a nejrychlejší skluzavku na světě na ocelových lanech Flying Fox XXL? Je dlouhá 1 600 metrů a dá se dosáhnout slušné rychlosti 130 km/hod. Ti odvážní si při jízdě stihnou vychutnat i nádherný výhled na okolní krajinu.

Tip: Prodloužená sezóna díky lanovkám

Novinkou letošního podzimu je to, že lanovky Leoganger Bergbahnen jsou v nepřetržitém provozu až do začátku lyžařské sezóny, a díky tomu si mohou turisté i cyklisté ještě dlouho užívat prodloužené túry i akční sjezdy. Hosté resortu Puradies získají při ubytování kartu Saalfelden Leogang Card, s níž mají na lanovkách dvě jízdy denně zdarma!

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*