V Praze se bude slavit Hanami – japonský svátek kvetoucích sakur

Oslavy jara v japonském stylu můžete zažít 27. dubna v pražském parku Hanspaulka. Hanami – svátek kvetoucích sakur poznáte v jeho autentické podobě tak, jak si ho užívá právě v těchto dnech celé Japonsko. Již pátý ročník oblíbené akce s bohatým doprovodným programem pořádá Česko-japonská společnost.

V Praze se bude slavit Hanami – japonský svátek kvetoucích sakur (Foto: ©Archiv ČJS)

“Výraz Hanami z japonštiny překládáme jako pozorování květů. Dříve byly oslavy příchodu jara doménou šlechty, ale dnes se za krásou japonských sakur vydávají turisté ze všech koutů světa. Díky velké oblibě těchto růžových květů a vysazování sakur si však můžeme hanami užít také v srdci Evropy, v Praze,“ přibližuje oslavy organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Historie Hanami v Japonsku sahá až do 8. století. Japonci věřili, že do rozkvétajících květů se usadila božstva a tak pod stromy sakur a švestek pokládali obětiny. Vyjadřovali tak naději, že třeskutá zima brzy skončí a čeká je nová úroda a dostatek jídla. V Japonsku je dodnes květ sakury symbolem prchavé krásy, života, smrti a znovuzrození.

„Svátek jara – Hanami si s námi tak může oslavit široká veřejnost. Lidé si s sebou mohou vzít deku nebo jim ji na místě půjčíme, aby si pak užili jedinečný piknik. K zakoupení budou japonské dobroty ve stylu japonského street foodu, tradiční sladkosti, zelené čaje, nápoj z citrusu yuzu a pro starší osmnácti let lahodné sake, prvotřídní whisky či pivo s příchutí sakur. Z festivalu si budou moct zájemci odnést také kousek Japonska domů v podobě drobností pro radost i vlastních výtvorů z výtvarné dílny,“ láká na akci Sabina Lukášová.

V Praze se bude slavit Hanami – japonský svátek kvetoucích sakur (Foto: ©Archiv ČJS)

Návštěvníci si budou moct napsat vlastní kaligrafii, poskládat sakurové květy z origami, vyrobit si šintoistický talisman pro štěstí či vyzkoušet tradiční výšivku sašiko. Těšit se mohou také na ukázku čajového obřadu, hry na japonské bubny wadaiko, ukázku bojových umění a pro nejmenší děti budou připraveny soutěže o drobné ceny. Vstup na akci je zdarma, koná se díky podpoře Hlavního města Prahy a Městské části Praha 6.

Více informací: https://japan.cz/2024/03/15/hanami-27-4-2024/ a https://fb.me/e/4ZPC2WLJV

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*