Valašsko láká nedotčenou přírodou, skvělými frgály i slivovicí z durancie!

Podmanivě krásná a čistá příroda, respekt k tradicím i skvělá gastronomie – to jsou jen některá ze známých lákadel, která každoročně přivádějí na Valašsko mnoho nadšených návštěvníků. Mezi nejoblíbenější místa patří Velké Karlovice.

Hotel Horal ve Velkých Karlovicích
Hotel Horal ve Velkých Karlovicích. Foto: www.lanterna.cz

„Lidé k nám přijíždějí v prvé řadě za čistou a neporušenou přírodou Beskyd, která nezklame v žádném ročním období. Například sníh u nás vydrží často až do Velikonoc, což představuje ideální podmínky pro sportovce i rodiny s dětmi. Pro běžkaře bývá podle sněhových podmínek přímo v obci upravováno 50 kilometrů značených běžkařských stop, přičemž nenáročné terény jsou ideální i pro začátečníky. Zdatnější sportovci si mohou užívat stopy na okolních hřebenech s krásnými výhledy,“ upozorňuje Martina Žáčková z Resortu Valachy a připomíná i unikátní službu, která tu už třetím rokem úspěšně funguje. „Našim hostům na hotelech Lanterna i Horal půjčujeme zdarma běžky (špičkové finské značky Yoko), aby s sebou nemuseli vozit lyže, a přitom si pobyt v přírodě maximálně užili.“ A nadšené jsou ve Velkých Karlovicích i všechny děti – není divu, okolní pozvolné kopce jsou jako stvořené k nekonečnému sáňkování a bobování…

Kostel Velké Karlovice
Ve Velkých Karlovicích si užijete krásnou dovolenou. Foto: www.lanterna.cz

Kapličky i rozhledny

A když sníh roztaje? Tak to je jasný signál, že jaro je konečně tady, a s ním i další možností pro krásné výlety po okolní malebné valašské krajině.

„Na své si u nás přijdou všichni milovníci tradic a historie. Velké Karlovice jsou plné starých dřevěných staveb, zvoniček, kapliček… Upozornila bych například na kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, který byl vystavěn bez jediného kousku kovu, a přitom jde o skutečně monumentální barokní stavbu. Velmi zajímavé je také Karlovské muzeum se stálou expozicí o životě Valachů,“ upozorňuje Martina Žáčková z Resortu Valachy.

Vydat se můžete i k několika místním rozhlednám. Z údolí Léskové dojdete po zelené trase k rozhledně Miloňová, oblíbená je i rozhledna Sůkenická u hraničního přechodu Bumbálka, odkud lze spatřit i Tatry. Oblíbeným cílem turistů je i rozhledna Ztracenec. „Doporučila bych i návštěvu Fotostezky Valachy, která vás zavede na nejzajímavější místa v okolí Velkých Karlovic. Objevíte tak fotogenická zákoutí a dominanty Beskyd, ale i 12 zastavení s tipy a radami, jak během výletu co nejlépe zvěčnit krásy přírody,“ vzkazuje Martina Žáčková a připomíná i možnost vyzkoušet si při procházkách a výletech hole na nordic walking, které zde hostům v hotelech Resortu Valachy ochotně a zdarma půjčují.

Lanterna - Valašský frgál
Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Foto: www.lanterna.cz

Frgál – nejsladší dědictví

Po frgálech – typických valašských koláčích, které se plní nejrůznějšími náplněmi od hrušek až po řepu – byla vždy ze strany hostů velká poptávka. Proto se v Resortu Valachy, který sdružuje čtyři hotely, před osmi lety rozhodli začít s jejich výrobou a zaměstnali pekařku pouze pro tuto práci. Zájem byl tak velký, že je následně kromě zásobování hotelových restaurací začali prodávat i veřejnosti. Dnes si můžete výtečné frgály koupit třeba cestou na výlet v Bistru Razula – anebo se je rovnou naučit péct!

„Kurzy pečení frgálů pod vedením Pavly Stoklasové probíhají už 4. rokem v hotelu Galik. Jsou velmi oblíbené a někteří lidé na ně přijíždějí i z velké dálky. Během necelých tří hodin se dozví o frgálu vše důležité a zajímavé a naučí se ho péct. Domů si pak odnesou i vlastnoručně vyrobený frgál, receptář a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského,“ popisuje originální volnočasovou aktivitu Martina Žáčková z Resortu Valachy.

Resort Valachy - vlastní slivovice
Vlastní slivovici si v Resortu Valachy vyrábějí od roku 2014. Foto: www.fotoguru.cz

Voňavé tekuté švestky

Dalším tradičním produktem Valašska je místní slivovice. Jednu speciální si v Resortu Valachy také už sedm let sami vyrábějí. „VALACHY slivovice vzniká z typické valašské odrůdy durancie – ze švestek, které zrají v sadech Těchlov ve Vizovicích. Pálení probíhá v palírně Rudolf Jelínek pod dohledem číšníků a someliérů Resortu Valachy, kteří určují zásadní momenty pálení – např. odstavení kotlů nebo závěrečné ředění,“ popisuje proces vzniku destilátu Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Výsledný destilát má 48–48,5 % objemu alkoholu, čímž se daří maximálně uchovat přítomnost švestek ve vůni a chuti a co nejvěrněji zachytit vlastnosti domácího produktu. VALACHY slivovici můžete nejen ochutnat v hotelových restauracích, ale také si ji odvézt domů jako suvenýr.

Spa hotel Lanterna Velké Karlovice
Spa hotel Lanterna Velké Karlovice. Foto: www.lanterna.cz

Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích se stal synonymem pro dokonalou relaxaci uprostřed krásné beskydské přírody. Nabízí relaxační centrum s bazénem, saunovým světem, saunovými rituály i exotickými masážemi. Velkým lákadlem pro všechny gurmány je i zážitková restaurace Vyhlídka, kde kuchařský tým připravuje každé dva měsíce jiné šestichodové menu snoubené s víny a plné neotřelých variací ze sezónně dostupných surovin. Spa hotel Lanterna také pořádá pravidelné sportovní a kulturní akce, často za účasti známých osobností.

Více na www.lanterna.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*