Vyhřívané vložky do bot a vytápěné ponožky jsou hit

Pokud je vám při lyžování, zimní cyklistice či jiných aktivitách často zima na nohy, možná byste uvítali řešení v podobě vyhřívaných stélek nebo ponožek. Vybírat můžete mezi několika typy napájení, provedení stélek i jejich přizpůsobení potřebám jednotlivých sportů.

Alpenheat Hotsole
Vyhřívané stélky i ponožky jsou vybaveny topným tělískem. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

„Vyhřívané stélky i ponožky jsou vybaveny topným tělískem, které dokáže zvýšit teplotu v botě až o několik stupňů. Topné tělísko je napojeno na bateriové pouzdro, které se v závislosti na modelu a použití připevní zvenčí na botu nebo na kotník pomocí velcro pásku, uloží do kapsy anebo se přicvakne na lem vyhřívaných ponožek,“ říká Karel Studnička ze specializované prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

A jak to funguje? Bateriové pouzdro je s vlastní stélkou či podkolenkou propojeno pomocí tenkého kablíku (například model Alpenheat Wireless Hotsole má bateriová pouzdra zabudována dokonce přímo ve stélkách, které jsou ale kvůli tomu poměrně vysoké a nemusejí tak ideálně sedět v botách).

Topné tělísko vydrží v závislosti na typu použitých baterií, aktuální okolní teplotě a zvoleném stupni intenzity vytápění topit 4 až 24 hodin. Vyhřívané stélky se prodávají buď hotové, nebo je k dostání samostatné topné tělísko, které lze přiloženými samolepkami připevnit k vašim stávajícím stélkám.

Comfort Boot
Čím lepší akumulátor, tím je spolehlivější. Foto: www.lyze-radotin.cz

Bateriové sety lze v podstatě rozlišit podle kvality na tři skupiny. Jde o sety s nabíječkou a výkonnými akumulátory většinou typu Li-Ion, slabšími akumulátory obvykle typu Ni-Mh a dále sety, do nichž se vkládají běžné tužkové baterie. „Platí, že čím lepší akumulátor, tím je spolehlivější – zejména v extrémních teplotních podmínkách vydrží delší dobu v provozu a obvykle má také nižší hmotnost,“ dodává Karel Studnička.

Jak vybrat kvalitní vyhřívané stélky

Rozdíly jsou samozřejmě i v provedení samotných vyhřívaných stélek. „Existují obyčejné vyhřívané stélky, které nenabízejí nadstandardní podporu nožní klenby, dále vyhřívané stélky s podporou klenby, například model Volcano H od firmy Sidas s definovaným patním lůžkem, které zajišťuje správné usazení nohy, stabilní předozadní pozici a podporu klenby,“ podotýká Lukáš Princ z portálu www.lyze-radotin.cz s tím, že vrcholem nabídky jsou pak vyhřívané stélky na míru, například Sidas Custom H. „Tyto stélky již respektují stavbu nohy každého konkrétního zákazníka a poskytují mu nekompromisní podporu klenby a ukotvení nohy ve správné pozici pro daný sport.“

Alpenheat Hotsole
Bezdrátové vyhřívané stélky Alpenheat Wireless HOTsole. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

A za zmínku rozhodně stojí také v posledních letech velmi populární vyhřívané ponožky. Fungují podobně jako stélky a kvalitní modely poskytují kromě vlastního vytápění také schopnost odvodu potu a polstrování na místech, kde je noha nejvíce namáhána.

4 tipy, aby byly nohy v teple:

Vyhřívač bot Alpenheat Comfort nabízí 3 vyhřívací stupně s anatomicky tvarovanými topnými články a 2 topnými zónami. Samotné vložky jsou vysoké pouze 3 mm a díky univerzální velikosti se po zastřižení vejdou do každé boty. Vildona® svršek je prodyšný, flexibilní, absorbuje vlhkost, brání tření a vzniku puchýřů, zároveň je však velmi odolný. Pomocí tlačítka na baterii zvolíte jeden ze stálých vyhřívacích stupňů nebo stupeň Boost, který dodává intenzivní teplo po dobu 6 minut a poté se automaticky přepne na dříve zvolený stupeň. Dodáváno s nabíječkou na 230V zásuvku. Vše koupíte na www.lyze-radotin.cz za 4 290 Kč.

Bezdrátové vyhřívané stélky Alpenheat Wireless HOTsole jsou kompaktní, dálkově ovládané vložky s integrovanými bateriemi a topným tělesem v přední části. Mají 3 volitelné stupně tepelného výkonu a hřejí až 7 hodin. POLIYOU® pěnový materiál má vynikající prodyšnost, absorpci vlhkosti, působí antibakteriálně a pomáhá předcházet plísním. Prodává je Ski a Bike Centrum Radotín za 5 290 Kč.

Vyhřívané ponožky Lenz Heat Sock 5.0 Toe Cap
Vyhřívané ponožky Lenz Heat Sock 5.0 Toe Cap. Foto: www.lyze-radotin.cz

Vyhřívané ponožky Lenz Heat Sock 5.0 Toe Cap se zabudovaným topným tělesem vydrží hřát až 14 hodin. Jsou ergonomicky tvarované a polstrované na exponovaných místech. Nabízejí optimální transport vlhkosti, v sadě je i ovládání vyhřívání včetně baterií, lithium pack RCB 1200. Koupíte je na www.lyze-radotin.cz za 6 990 K.

Vyhřívané bavlněné ponožky Alpenheat Fire Socks Light s vlastním akumulátorem vydrží až 16 hodin. Nabíjí se přes USB adaptér a koupíte je na www.lyzeradotin.cz za 3 390 Kč.

Více na Ski a Bike Centrum Radotín a www.lyze-radotin.cz

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*