Vyrobte si stylové letní triko

„Vyrábění vlastního oblečení je dlouhodobý trend, při kterém se skvěle pobavíte, a oděv, který si vytvoříte, pak navíc budete s láskou a pýchou nosit. Textilního tvoření se není třeba bát, protože dnes existuje spousta pomůcek, s nimiž velice jednoduše vykouzlíte krásné a osobité věci,“ říká Martina Linková z kreativních dílen AladinE.cz.

Letní tričko Aladine je originální a stylové
Letní tričko Aladine je originální a stylové. Foto: www.aladine.cz

Velké oblibě se v poslední době těší zejména univerzální umělecké 3D pasty. „Hodí se na všechny povrchy, včetně textilu. Mají sametovou pevnou konzistenci a velmi snadno se s nimi pracuje – nanášejí se jednoduše a rychle pomocí šablony, nebo volně štětcem či špachtlí,“ vysvětluje Martina Linková a přidává podrobný návod, jak si pomocí 3D past vyrobit originální tričko.

Budeme potřebovat:

 • 3D plastové flexibilní šablony, které jsou vhodné pro textilní i papírové projekty. Velikost šablony je 30,5 x 30,5 cm a vybírat můžete z několika motivů: Phantasy sphere (mandala), Songful flowers (kytky), Bird gathering (ptáčkové). Koupíte je na www.aladine.cz za 210 Kč.
 • 3D pasty: Vybírat můžete z těchto barev: iris (modrá), jasmine (bílá), silver (stříbrná) a bamboo (zelená). Koupíte je na www.aladine.cz za 159 Kč.
 • tekuté barvy ve spreji Izink Teinture s rozprašovačem jsou ideální na úpravu barevného podkladu pomocí šablony, na malování štětcem i na dokončovací efekty. Tyto barvy reagují s vodou a umožňují tak akvarelové efekty, protože se za mokra vzájemně míchají. Vybírat můžete z těchto odstínů: tmavě modrá, šedá a fialová. Prodává je www.aladine.cz za 169 Kč.
 • Kontury na textil Kontura gloss – koupíte je v různých barvách, aplikujete na čistou látku a necháte 6 hodin schnout. Po 72 hodinách je barvená tkanina odolná vůči praní na 40 °C. Koupíte je na www.aladine.cz za 75 Kč.
 • bílé tričko, papírové kuchyňské utěrky, papírový válec, igelit, špachtle

Postup:

 1. . Tekutými barvami ve spreji pak střídavě sprejujeme přes šablonu jednotlivé barvy. Šablonu do sucha osušíme papírovými kuchyňskými utěrkami.
 2. Pomocí špachtle (nebo staré kreditní karty) nanášíme 3D pastu přes šablonu. My jsme zvolili ptáčky po dvou barvách. Šablonu hned po prvním ptáčkovi očistíme od past, osušíme a teprve poté můžeme pastovat druhého ptáčka.
 3. Když vše uschne, umístíme na tričko ještě i šablonu s kytičkami a celou ji vyplníme bílou pastou. Kolem ptáčků pastujeme opatrně, abychom se jim vyhnuli.
 4. Domalujeme detaily konturami (černou a bílou) a zvýrazníme tak především hlavní motiv dvou ptáčků. Snažíme se ale kreslit konturami přímo na tričko – ne přes pasty, lépe pak vydrží praní, pokud bude uvnitř ve struktuře textilu. Po celém tričku ještě těmito konturami doděláme pár čmáranců – pro odlehčení obrázku.
 5. Kytičkové pozadí konturujeme také, ale jen trochu, odlehčeně, v malých bodech. Vše necháme několik hodin řádně proschnout.
 6. Důkladně zažehlíme přes pečicí papír. Doporučujeme neprat hned, nejdříve až po 3 dnech od namalování.

Zdroj: www.aladine.cz, triko vyrobila textilní výtvarnice Irena Slavíková.222

 

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*