Prodyšný a pohodlný zádový systém je nutnost i u menších batohů

Ani při kratším výletě se neobejdeme bez zavazadla. Tím úplně nejpraktičtějším je menší batoh. Aby udělal co nejlepší službu, musí splňovat několik základních kritérií. Zeptali jsme se odborníků, která to jsou.

Batoh Osprey Tempest 33
Batoh Osprey Tempest 33. Foto: www.4camping.cz

„Za malé batohy můžeme považovat všechny s objemem do 30 litrů. Jednotlivé modely se značně liší podle míry náročnosti, druhu a délky aktivity, pro kterou jsou určeny. Od toho se pak odvíjí jejich vybavenost a propracovanost. Při výběru batohu je třeba zvážit množství věcí, které potřebujeme do zavazadla sbalit, a podle toho zvolit odpovídající velikost. Nejdůležitější ovšem je, batoh si předem dobře vyzkoušet a ubezpečit se, že je vybavený dostatečně pohodlným, prodyšným zádovým systémem a dobře padnoucími bederními popruhy. Jinak hrozí, že se z výletu vrátíme s otlačenými rameny a zpocenými zády. Za nezbytnost pak považuji přítomnost pláštěnky, která ochrání svršek i obsah batohu při nepříznivém počasí,“ upozorňuje Vít Hruška z e-shopu s outdoorovým zbožím www.4camping.cz a jeden z pořadatelů tradiční letní Výstavy stanů a vybavení do přírody. Ta se letos koná od 1. 6. do 19. 8. už po jedenadvacáté v areálu PVA EXPO v pražských Letňanech. Právě na této akci mají všichni návštěvníci jedinečnou možnost vyzkoušet si „na vlastní kůži a s plnou polní“ spoustu rozmanitých modelů batohů od různých světových značek. Na výběr je ovšem i spousta dalšího turistického a outdoorového zboží, jako jsou stany, spacáky, oblečení, boty, kempinkové vybavení apod.

5 tipů +1 navíc od zkušeného outdoorového specialisty Víta Hrušky:

  1. Před nákupem si položte tři zásadní otázky: Pro jaký účel, na jak dlouhou cestu a na kolik věcí si batoh pořizujete.
  2. Volte co nejlehčí model.
  3. Požadujte perfektně odvětrávaný a výškově nastavitelný zádový systém, bederní pás a nastavitelné a prodyšné ramenní popruhy.
  4. Nepodceňte kvalitu materiálu, z níž je batoh zhotoven. Zvlášť při delším pobytu v přírodě volte mechanicky odolné materiály, jako je Cordura.
  5. Kvalitnímu batohu nesmí chybět praktická výbava, jako je příprava na hydrovak, integrovaná pláštěnka a dostatek praktických kapes.

Tip navíc: Menší batohy do 30 l si můžete vzít do letadla jako palubní zavazadlo, protože většinou splňují rozměrové omezení 55x40x20 cm, které uplatňuje většina aerolinek.

Příklady batohů, na které se můžete spolehnout:

Perfektní výbava

Velmi oblíbený a žádaný batoh Osprey Tempest 33 s promyšleným výškově nastavitelným zádovým systémem AirScape™. Ten je stejně jako bederní pás vybaven profilovanou pěnou se síťovinou zajišťující dokonalé odvětrávání. Batoh nabízí možnost promyšleného uchycení trekových holí Stow-on-the-Go™. Nechybí ani poutka na připnutí cepínů, kompresní popruhy InsideOut™, externí kapsa na hydrovak a velké množství kapes. Dvě malé kapsy na bederním pásu se hodí pro energetickou tyčinku nebo pár drobných, které budete mít vždy při ruce. Na přední části batohu je velká strečová kapsa k uložení odložené mikiny či bundy. Na ramenním popruhu malá strečová kapsa např. pro mobilní telefon. Koupíte na www.4camping.cz za 2 639 Kč.

Batoh Pinquin Step 24
Batoh Pinquin Step 24. Foto: www.4camping.cz

Komfortní nošení

Dobře propracovaný batoh Pinquin Step 24 o objemu 24 l a hmotnosti jen 680 g má opravdu univerzální využití. Výborně poslouží při každodenních pochůzkách po městě i výletech do přírody. Má perfektně propracovaný zádový systém z 3D prostorově tkaného materiálu zlepšujícího odvětrávání zad, který zaručuje maximální pohodlí při nošení. Díky integrované pláštěnce se nemusíte bát promoknutí důležitých věcí uvnitř batohu. Při delších výletech mimo město jistě využijete možnost vložení hydrovaku, pro který je batoh vybaven speciální kapsou. Vysoce kvalitní tkanina HICOR z polyesterových vláken s vysokou pevností a polyuretanový zátěr jsou zárukou dlouhé životnosti batohu. Koupíte na www.4camping.cz za 1 398 Kč.

Batoh Ferrino Zephyr 22+3
Batoh Ferrino Zephyr 22+3. Foto: www.4camping.cz

Bezpečné sportování

Ferrino Zephyr 22+3 s ventilačním systémem D.N.S. umožňujícím dokonalé odvětrávání zad uvítají všichni, kteří si občas chtějí prověřit svou výdrž při běhu, na kole i při výšlapu do hor. Materiál s polyesterovým vláknem o vysoké hustotě tkaní 210D nabízí nízkou váhu v kombinaci s vysokou odolností. Samozřejmostí jsou ergonomické ramenní popruhy i bederní pás z prodyšné síťoviny, stejně jako spousta praktických kapes včetně té na bederním pásu. Batoh je vybavený i zvláštní přihrádkou na hydrovak přístupnou shora a integrovanou pláštěnkou. Pokud se vaše sportovní aktivita protáhne až do večera, jistě oceníte i reflexní proužky, poutko na připnutí světla a hrudní pás vybavený píšťalkou. Koupíte na www.4camping.cz za 1 489 Kč.

Kde se vybavit na výlet, tábor i dovolenou?

Na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná i letos, a to už po jednadvacáté, od 1. 6. do 19. 8 v areálu PVA EXPO Praha Letňany. Najdete zde největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, nejen stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a outdoorové vychytávky. Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moc vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Za neuvěřitelné téměř tři měsíce se tu na ploše 10 000 m² (!) představí více než 220 outdoorových značek. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. Vstup je zdarma! A pozor, ještě tip pro mimopražské zájemce, nebo ty, kteří nechtějí čekat do června, skvělou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*