Zápisník běžkyně – zápisník, který vás nakopne běhat a zařídí, že už nikdy nepřestanete.

Vychází zápisník, který vás nakopne běhat a zařídí, že už nikdy nepřestanete.

Že jste na základce měla trojku z tělocviku a při patnáctistovce málem chcípla neznamená, že takhle to bude i teď. NEBUDE!

Zápisník běžkyně
Zápisník běžkyně. Foto: nakladatelství Euromedia

Ať už se odhodláváte vyběhnout na svůj úplně první kilometr po mnoha letech nebo právě trénujete na maraton, máme pro vás pomůcku, která vám pomůže tuhle sportovní výzvu zvládnout – ZÁPISNÍK BĚŽKYNĚ.

„Není to kniha o běhání, protože těch je na trhu už spousta. Jak jsme si ale samy ověřily, málokterá člověka skutečně dokáže vykopat z gauče a přiměje rozběhnout se, případně zařídí, aby u běhání člověk vydržel dlouhodobě. Proto jsme chtěly vytvořit něco, co nás inspiruje, motivuje, poradí jak na techniku a donutí neustále se zlepšovat. Vést si tréninkový deník je první základní předpoklad, aby se nám to všechno dlouhodobě dařilo. Proto je Zápisník běžkyně právě takovým tréninkovým deníkem – částečně jsme ho napsaly my, částečně ho popíšete vy,“ říkají autorky, novinářka Jana LeBlanc a ilustrátorka Martina Pavlová.

Zápisník běžkyně je popsaný 225 tipy, které vám zásadně zlepší běžecký život: pomohou s motivací, poradí, jak se zlepšit, připravit na závod a vyvarovat nejčastějších zranění. K tomu jsou v něm tři tréninkové plány na trasy 5, 10 a 21 kilometrů od profesionální běžecké trenérky Terézie Beitlové. V každém běžeckém dni budete vědět, co běhat a jak běhat, aby vám to šlo, aby vás to těšilo a abyste u toho vydržela. Dlouho! Zbytek zápisníku pak doplníte vy: můžete zapisovat tréninky, uběhnuté vzdálenosti, náročnost každé trasy, ale i pocity, problémy a samozřejmě běžecké radosti.

Zápisník běžkyně vydává nakladatelství Euromedia 8. listopadu 2017. Doporučená cena je 299 Kč.

O autorkách:

Jana LeBlanc

Odmalička chtěla psát a dnes je novinářkou na volné noze. Miluje svého muže a syna Benjamina. Kromě běhání má ráda knížky, New York, kavárny, cizí jazyky, nohy v teple, pochvaly a rýžový nákyp od maminky. Píše blog www.comiudelaloradost.cz

Martina Pavlová

Kreativními činnostmi všeho druhu byla posedlá už jako dítě, ale kreslení ji začalo bavit až jako dospělou. Miluje svého muže a kromě sladkostí bez cukru jí dělají radost také slunečná rána a cestování po světě. Její web: www.martinapavlova.com

Další diáře a zápisníky autorek najdete na www.papirovalaska.cz

Ukázka:

15 tipů, díky kterým bude vaše běhání jedna radost

Motivační tipy:

Běhání je skvělý způsob, jak poznávat místo, kde bydlíte. Louka plná pampelišek, nově otevřená kavárna, opravený chodník. To z autobusu snadno přehlédnete!

Aby byl trénink co nejsnazší, nachystejte si vše potřebné už den předem. Když věci budete hledat bůhvíkde nebo vytahovat z pračky, bude mnohem jednodušší se vymluvit, proč nejít.

Jestli běháte s hudbou, volte písničky se slovy jako stronger (silnější), better (lepší), faster (rychlejší), run (běhej) nebo don’t stop (nezastavuj). Fungují jako injekce energie!

Vychytávkové tipy:

Nenechte se zmást velikostí bot, která se může u různých výrobců lišit. Pravidlo pro ty sportovní je mít od nejdelšího prstu (nemusí to být nutně palec!) ještě minimálně jeden centimetr místa.

Běžecké boty je nejlepší kupovat odpoledne. Vaše nohy jsou už trochu unavené a oteklé, prostě přesně takové, jaké budou po pár kilometrech běhu.

Ufff! Kopec jako hora?! Nedívejte se na jeho vrchol, ale udržujte oči tak tři čtyři metry před sebou a budete tam co by dup. P.S. Člověk vidí každý kopec tak o 20% vyšší, než je. No fakt!

Zlepšovací tipy:

Rozdíl mezi třemi a čtyřmi tréninky týdně je mnohem větší než rozdíl mezi pěti a šesti. To se hodí vědět. Nemusíte se honit každý den!

Na začátku se nehoňte za kilometry, ale raději počítejte minuty, které můžete snadno prodlužovat. Běhat si víc užijete a budete se rychle zlepšovat.

Píchání v boku se zbavíte, když se naučíte dýchat nosem. Zkuste si to: 3,2,1, nádech nosem a vzduch zatlačte až do břicha, které se nafukuje. Máte? Tak přesně tak to dělejte i při běhu.

Závodní tipy:

Ať trénujete na jakkoliv dlouhý závod, nemusíte ho v tréninku nikdy uběhnout celý. Postačí trénovat do ¾ cílové vzdálenosti, zbytek už zvládnete.

Když v den závodu prší, rozhodně na sebe nedávejte nic bavlněného. Bavlna nacucnutá vodou váží jako solidní závaží, a ještě bolestivě odírá kůži. Au!

Občerstvovací stanicí je lepší projít než proběhnout a nalít si nápoj do očí, uší a rozlít ho všude po těle. Díky chůzi si navíc trochu odpočinete.

Zdravotní tipy:

Tepovka poslouží jako celkem spolehlivý hlídač vašeho zdraví. Pokud je oproti normálu (viz strana …) vyšší o 10% a víc procent, může to být známka přetrénování nebo počátku nemoci.

V zimě jděte radši běhat ven než na pás do posilovny. Venku je totiž menší pravděpodobnost, že onemocníte, na rozdíl od fitka, kde jsou všichni a hemží se to tam bacily.

Návrat do formy před zraněním trvá zhruba tak dlouho, jak dlouhá byla pauza. Takže se nikam nežeňte, mohlo by to způsobit další problémy. Pomalu – a máte to v kapse! J

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*