10 rad, jak přestat kouřit

Podle statistik je na tabáku závislá téměř čtvrtina Čechů, a stejně tak čtvrtina z nich se snaží s tímto zlozvykem skoncovat. „Bohužel jen minimálnímu počtu lidí se to podaří bez pomoci odborníka. Zároveň ti, kteří skutečně přestanou kouřit, si musí uvědomit, že se jedná o celoživotní závislost, proto je zcela zásadní změnit dosavadní životní styl,“ říká Peter Gartner, lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde pomáhají lidem zbavit se závislostí.

10 rad, jak přestat kouřit (Foto: www.park-igls.at)

„Při závislosti na nikotinu hraje rozhodující roli uvolňování neurotransmiteru dopaminu v mozku, který aktivuje náš systém odměn, a je prakticky nemožné vymanit se z tohoto „dopaminového opojení“. Jde to dokonce tak daleko, že mozek závislý na nikotinu signalizuje svému „majiteli“, že cigaretový kouř dobře chutná,“ vysvětluje Peter Gartner, lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, který pomáhá lidem zbavit se závislostí.

„Naší hlavní zbraní v odvykání kouření je hypno-akupunktura, relativně nová léčebná technika, která kombinuje přednosti akupunktury s výhodami lékařské hypnózy. S touto metodou dosahujeme velmi dobrých výsledků, ale stěžejní je, aby probíhala v jazyce, který je klientovi nejbližší a tedy dobře srozumitelný. V našem centru komunikujeme v němčině a angličtině,“ dodává Peter Gartner, který připravil desatero pro všechny, kdo chtějí skutečně přestat s kouřením.

10 rad, jak přestat kouřit (Foto: www.park-igls.at)

10 rad, jak přestat kouřit:

  1. Stanovte si den „D“: Zvolte si konkrétní okamžik, kdy přestanete kouřit – ideálně nějaký mimořádný, nevšední den v blízké nebo středně vzdálené budoucnosti, od kterého budete navždy nekuřák. Jasný termín vám pomůže psychicky se připravit a odhodlat se ke změně.
  2. Najděte své spouštěče kouření: „Mezitím si můžete vyhodnotit důvody, proč kouříte. Pomůže vám to poznat své spouštěče. Zjistěte, co vás většinou přiměje kouřit, a snažte se těmto situacím vyhnout. Může to být stres, nuda, místo, nějaký rituál nebo třeba setkání s lidmi, kteří kouří…,“ radí Peter Gartner, lékař z Centra zdraví Park Igls.
  3. Náhražka vždy po ruce: Dopředu – nejlépe po konzultaci s odborníkem – se vybavte ideálně nějakými zdravými náhražkami, které budete mít vždy po ruce. Může to být ovoce, zelenina, žvýkačky bez cukru – cokoliv, co vám pomůže ovládnout akutní touhu po nikotinu.
  4. Změňte své návyky: „Kouření je také zpravidla spojeno s rituály, snažte se proto nad nimi dopředu zamyslet a nahradit je něčím pozitivním – ranní kávu vyměňte za čaj nebo si k ní místo cigarety dejte dobrou snídani, s kamarádkou jděte do kina místo do klubu, vyhněte se na nějaký čas akcím, při nichž se konzumuje alkohol, a obecně si zkuste najít aktivitu, kterou můžete i zahánět chuť na cigaretu – pro někoho je to cvičení, pro jiného uklízení nebo třeba rychlá procházka… I tyto malé změny mohou významně pomoct,“ radí Peter Gartner.
  5. Mějte podporu: Sdílejte svůj záměr přestat kouřit s rodinou a přáteli, kteří vás budou podporovat. Mít někoho, kdo vás povzbudí, když přijde krize, může být klíčové.
  6. Vyhledejte profesionální pomoc: „Už v okamžiku, kdy si pohráváte s myšlenkou stát se nekuřákem za pomoci odborníka na odvykání kouření, máte částečně vyhráno, protože vaše podvědomí se rozhodlo, že již nepotřebujete kouřit. Profesionální pomoc doporučuji vyhledat ještě několik dnů před stanoveným dnem „D“, abyste měli všechny potřebné informace a mohli se náležitě připravit na nový život. S vyzkoušenými praktickými radami a jasně stanoveným postupem totiž máte mnohem větší šance na úspěch,“ doplňuje Peter Gartner.
  7. Zaměřte se na své zdraví: Přemýšlejte o pozitivních efektech, které přinese nekouření pro vaše zdraví, ať už je to lepší dýchání, kondice, celková fyzická pohoda. Anebo třeba zdánlivě takové banality, jako jsou příjemně vonící dech či vlasy, z nichž není cítit kouř, a také zlepšená kvalita pleti.
  8. Hýbejte se, sportujte: Začněte pravidelně cvičit nebo třeba i jen chodit na každodenní procházku, ideálně v čase, který je pro vás nejkritičtější. Fyzická aktivita vám pomůže udržet váhu a zároveň uvolní stres a zlepší náladu.
  9. Ovládněte stres: „Odvykání kouření není jednoduchý proces a je s ním spojena vyšší psychická zátěž. Abstinenční příznaky mohou přetrvávat tři měsíce i déle a mohou se projevovat například zvýšeným pocením, zažívacími problémy, potížemi se spánkem a zpravidla podrážděností, nervozitou a celkově špatnou náladou. Pro toto období je tak vhodné zařadit do svého života relaxační techniky, dechová cvičení nebo třeba jógu, které pomohou krizový čas lépe zvládnout,“ dodává Peter Gartner.
  10. Oslavujte své úspěchy: Každý den bez kouření je úspěch. Oslavujte proto tato malá vítězství a motivujte se v této činnosti i nadále. Je důležité také vnímat, kolik peněz ušetříte tím, že nekouříte. Za takto uspořené finance si pak můžete dopřát něco, po čem už třeba dlouho toužíte, i to je skvělá motivace,“ uzavírá Peter Gartner, lékař z Centra zdraví Park Igls.
10 rad, jak přestat kouřit (Foto: www.park-igls.at)

Tip: V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat

Medical wellness resort Park Igls najdete kousek od rakouského Innsbrucku. Na ozdravné kúry sem přijíždějí lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření). Na to všechno tady mají specialisty a programy šité na míru. Pro ty, kdo si sem jedou jen odpočinout, jsou určeny přednášky o zdravém životním stylu, mohou využít nejrůznější léčebné procedury, voňavé koupele, zábaly, masáže, akupunkturu, Kneippův chodník, velký bazén s teplou vodou a výhledem na Alpy či wellness svět se spoustou voňavých saun. Více na www.park-igls.at

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*