10 rad, jak vybrat rodinný stan

Dovolená pod stanem je mezi Čechy stále populárnější a do kempů i do přírody za dobrodružstvím míří také čím dál více rodin. Aby vás ale dovolená pod stanem skutečně bavila, je nezbytné vybrat si vhodný příbytek!

Stan Robens Midnight Dreamer
Stan Robens Midnight Dreamer. Foto: www.4camping.cz

Pestrost nabídky stanů je v posledních letech obrovská. A i když omezíme výběr pouze na rodinné stany, pořád nám zbývá několik stovek modelů od desítek výrobců. Liší se velikostí, tvarem, barvou, hmotností, materiály, určením a samozřejmě i cenou.

„Zásadní ale je, že se u všech rodinných stanů počítá s tím, že v něm bude přespávat větší počet osob a že budou kromě sebe ukládat do stanu i množství vybavení, počínaje batohy a oblečením u rodinných turistických stanů a konče třeba lednicí, kuchyní a sedací soupravou u rodinných kempinkových stanů,“ říká Vít Hruška, outdoorový specialista z Výstavy stanů a vybavení do přírody, která probíhá od 1. 6. do 19. 8. 2018 v pražských Letňanech.

Před koupí stanu proto vždy doporučuje položit si následující otázky: Kolik lidí bude stan obývat? Budete spát v jedné nebo ve více ložnicích? Na jaké aktivity budete stan používat? Jak ho budete přepravovat? Kolik chcete do koupě investovat?

Stan Outwell Vacationer 400
Stan Outwell Vacationer 400. Foto: www.4camping.cz

Desatero Víta Hrušky pro výběr stanu:

  1. Hmotnost a sbalené rozměry: Hrají při výběru stanu zásadní roli, pokud řešíte způsob dopravy jiný než autem.
  2. Prostor: Nevybírejte stan podle reklamního letáčku a rozhodně si ho vyzkoušejte – ideálně v celé rodinné sestavě, abyste se do něj pak pohodlně vešli. Tuto možnost máte například na Výstavě stanů a vybavení do přírody, kde si můžete vyzkoušet více než 320 postavených stanů.
  3. Tropiko: Doporučujeme vybírat světlé barvy tropika, aby bylo možné ve stanu číst za dne bez nutnosti svítit si čelovkou. V tmavém stanu je brzy šero a při čtení a hraní karet je třeba používat baterku. Ložnice naopak mají být spíše tmavé, aby vás ráno nebudilo světlo.
  4. Konstrukce: Je dobré vědět, že se na stan můžete spolehnout i za nepříznivého počasí. Ocelové tyče jsou těžká a odolná jistota. Duralová konstrukce je lehká, pružná, vhodná do extrémních podmínek. Laminátové i ocelové pruty se hodí pro stany do méně náročných podmínek, kde budou stát delší čas na jednom místě. V případě často přepravovaného stanu doporučujeme spíše volbu duralu. Durawrap je laminát doplněný o ochrannou fólii, bránící rozštěpení prutu při lomu. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan stabilnější a odolnější, ale zase těžší a hůře se staví. Moderní jsou dnes stany s nafukovací konstrukcí, které poskytují velký prostor, snadno se staví, ale zabírají více místa v kufru a také něco váží.
  5. Větrání: Na tropiku každého stanu se kondenzuje voda, dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co největší výšce stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, je to v případě nepřízně počasí příjemný bonus.
  6. Kotvicí šňůry: Dnes už se vyrábějí v reflexních barvách a s povrchem odrážejícím světlo baterky. Budete sice méně nenápadní, ale nikdo o vás v noci nezakopne a nevyleká vás.
  7. Vstupní předsíň: Oceníte ji zejména v dešti, kdy potřebujete udělat něco venku (např. vařit), a při každém otevření tropika by vám napršelo do vnitřního stanu nebo dokonce do spacáku. Vždy si ale prověřte dostatečné přetažení předsíňky nad samotný vnitřní stan.
  8. Podlážka: Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu a zároveň i pronikání vlhkosti padající z nebe. Šikmo cákající voda může proniknout pod tropiko, a pokud není dostatečně zvednutá podlážka, dochází k navlhnutí vnitřního stanu.
  9. Organizér vnitřního prostoru: Před koupí stanu promyslete, co kam budete chtít dát a vyzkoušejte si organizér, aby odpovídal vašim požadavkům a vše bylo dostatečně bytelné.
  10. 0 V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči.

Odborník doporučuje:

Pro menší rodiny: Stan Outwell Vacationer 400 zvládne postavit díky nafukovací konstrukci během chvilky každý. Velká zatažitelná slídová okna dodají prostorné předsíni potřebnou světlost a unikátní zatemněné ložnice vám zase dopřeji nerušený spánek i za jasných letních dní. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody nebo na www.4camping.cz za doporučenou cenu 11 990 Kč.

Prostorný rodinný stan Coleman Granite Peak
Prostorný rodinný stan Coleman Granite Peak. Foto: www.4camping.cz

Dokonalé spaní i mejdany: Prostorný rodinný stan Coleman Granite Peak pojme čtyři spokojené osoby. Disponuje unikátní technologií Blackout Bedroom, která zabraňuje pronikání venkovního světla dovnitř stanu. Úžasný je zvláště jeho nepřehlédnutelný a superdlouhý přístřešek, pod který se vejde menší dodávka i početná rodina s přáteli. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody nebo na www.4camping.cz za doporučenou cenu 9 999 Kč.

Na rodinné expedici v pohodlí: Stan Robens Midnight Dreamer je rodinný stan vhodný i do extrémních podmínek. Super odolný materiál a nízká váha v kombinaci s velice stabilní konstrukcí odolávající i větru o rychlosti 160 km/h a navrch vysoká voděodolnost dělají z Midnight stan do nepohody. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody nebo na www.4camping.cz za doporučenou cenu 14 579 Kč.

Pod stan hezky česky: Rodinný stan Interval 4 AirTube od českého výrobce Pinguin je vhodný pro komfortní ubytování 4 až 5 osob. Jako jeden z mála stanů od českých výrobců disponuje nafukovací konstrukcí. Velkou předsíň s celoplošnou podlážkou lze využít například pro posezení, dětské hry, vaření nebo uložení všech vašich zavazadel. Další nespornou výhodou je, že stan lze postavit i bez ložnice. Podepřením bočních dveří tyčkami vytvoříte přístřešek a zvýší tak užitnou plochu. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody nebo na www.4camping.cz za doporučenou cenu 13 590 Kč.

Rodinný stan Pinguin Interval 4 AirTube
Rodinný stan Pinguin Interval 4 AirTube. Foto: www.4camping.cz

Levný a přitom funkční: Velký kempinkový stan Coleman Ridgeline 4 Plus pro rodinu nebo skupinu přátel se dvěma ložnicemi oddělenými halou. Nabízí perfektní poměr cena/výkon. Má nízkou váhu, předsíň s luxusní výškou 205 cm, podlážku ze 100 % nepropustného PE. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody nebo na www.4camping.cz za doporučenou cenu 4 999 Kč.

Kde se vybavit pod stan:

Na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná letos od 1. června do 19. srpna 2018 v areálu PVA EXPO Praha Letňany, najdete největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, nejen stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a také outdoorové vychytávky. Bude tady stát na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moct vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Za neuvěřitelné téměř tři měsíce se tu na ploše 10 000 m² (!) představí více než 220 outdoorových značek. Vše si můžete zkusit, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na promítání cestovatelských filmů, sérii cestovatelských přednášek, vyzkoušet si své dovednosti na lezecké stěně, zúčastnit se soutěže zručnosti a mnoho dalšího. Díky dětskému koutku máte jistotu, že se děti během vašeho nakupování nebudou nudit, a vy si vše v klidu vyberete. Vstup a parkování jsou zdarma! Více na www.vystavastanu.cz. Tip pro mimopražské: Totožnou nabídku outdoorového vybavení najdete na www.4camping.cz.

Zdroj informací: www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*