420PEOPLE – extáze i symbióza tance a hudby

Už více než 10 let patří představení souboru současného tance s názvem 420PEOPLE k tomu nejlepšímu, co česká divadelní scéna nabízí. Václav Kuneš, který je jedním ze zakladatelů souboru a diváci ho znají například z populárního TV pořadu StarDance, popisuje jeho činnost velmi výstižně: „Je to taneční a hudební extáze, která je oslavou dokonalosti těla a pohybu.“

420PEOPLE představení The Watcher
420PEOPLE představení The Watcher. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Soubor současného tance 420PEOPLE, do jehož názvu si tvůrci vepsali českou telefonní předvolbu, založili Václav Kuneš a Nataša Novotná na přelomu roku 2007/2008 po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla – Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Společná vize vybudovat v Praze svůj vlastní soubor současného tance dala vzniknout značce 420PEOPLE, která v současné době působí na české i mezinárodní scéně již 10 let. A čím je soubor 420PEOPLE tak jedinečný?

Přetváříme sny v představení

„Neustále mě inspiruje lidské tělo a jeho fyzické schopnosti. Poslední dobou mě zajímá také otázka historie lidstva. Naše fyzické schopnosti kdysi a teď. A to vše ve spojení s hudbou, kvůli které člověk tancuje, a s emocemi, které se zase pohybem dají uvolnit a přenést na jeviště. Díky skvělé a perfektně sehrané mezinárodní partě tanečníků, kteří tvoří skupinu 420PEOPLE, můžeme produkovat a přetvářet naše sny v představení. Mým cílem je především tvořit současný tanec, který je srozumitelný pro dnešního diváka. Troufám si také říct, že naše představení jsou velmi rozdílná a jedinečná, takže si každý divák vždy přijde na své,“ říká Václav Kuneš, umělecký ředitel souboru 420PEOPLE, který je zároveň celosvětově uznávaným choreografem a tanečníkem, a lidé ho dobře znají i díky jeho účasti v populárním televizním pořadu StarDance.

The Watcher aneb živly na jevišti

V představení The Watcher, které mělo premiéru loni v září v La Fabrice v pražských Holešovicích, se taneční soubor 420PEOPLE spojil s úspěšnou rockovou kapelou Please The Trees. Vznikl tak živelný proud tance a hudby, který je natolik spontánní, že každého v hledišti vtáhne do děje. A ten se týká každého z nás… Je o nevyužitých možnostech té nejlepší technologie, kterou máme, což je naše tělo a jeho schopnosti. A spojení tance s živou hudbou je tisíce let staré a funguje právě proto, že tyto – někdy až nadpřirozené schopnosti – umožňuje.

420PEOPLE představení Královna víl
420PEOPLE představení Královna víl. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Královna víl a bezbřehá síla lásky

Také další z představení je z těch, z nichž divák odchází plný zážitků, emocí a má o čem přemýšlet… Inscenace, kterou režíruje Václav Kuneš, je plná intimity a úžasných tanečních výkonů s živou hudbou od kapely Zabelov Group.

„V NoDu v Dlouhé ulici v Praze hrajeme již druhým rokem Královnu víl. Je to vlastně autobiografie, protože vypráví o smskové komunikaci s mojí dcerou, která žije v Japonsku. Je to o lásce a o vzdálenostech, které jsou relativní, a každý si v tom najde něco ze svého života,“ říká Václav Kuneš, který také vytvořil řadu choreografií pro nizozemské Nederlands Dans Theater, Státní operu Bordeaux či New National Theatre Tokio a získal mnoho nominací a ocenění. V roce 2005 byl dokonce nominován na cenu Tanečník roku v Cannes.

420PEOPLE představení Máj
420PEOPLE představení Máj v Národním divadle. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Máchův Máj v tanečním rytmu

„S Davidem Prachařem jsme před lety dlouho mluvili o tom, že by stálo za to udělat společný projekt. David má rád tanec a pohyb, já stále hledám další obohacující prostředky k současnému tanečnímu představení,“ vysvětluje Václav Kuneš vznik inscenace Máj i důvod, proč našel inspiraci zrovna v této slavné básni – její rytmus mu totiž připadal velmi taneční.

Máchův Máj v režii Davida Prachaře, s bubeníkem Pavlem Fajtem a frontmanem kapely W.W.W. Ondřejem Anděrou, a v choreografii Václava Kuneše uvádí Nová scéna Národního divadla letos již 7. rokem. Je to opravdu podívaná a mnohé diváky nejspíš překvapí, jak je Máj sice smutný, ale krásný, a kolik je v něm ukryto jinotajů. 420PEOPLE nehrají tuto inscenaci příliš často, o to vzácnější zážitek představuje pro diváky. Na tuto inscenaci se můžete těšit na začátku roku 2020.

420PEOPLE představení Pustina
420PEOPLE představení Pustina. Foto: Zuzana Lazarová

Pustina aneb avantgarda na jevišti

Ve spolupráci s choreografem Václavem Kunešem & 420PEOPLE vznikla také inscenace kreativního páru Lucie Trmíkové & Jana Nebeského. V hlavní roli stejnojmenný text T. S. Eliota, který změnil poezii a především ukázal, že snoubit tradicionalismus a avantgardu je nejen možné, ale i krásné. Divadlo a tanec. Tanec a divadlo.

Program:

  • 1. a 2. 4. / The Watcher – místo konání La Fabrika, zač. 19.30
  • 4. 4. / Královna víl – místo konání NoD, zač. 19.30
  • 6. a 7. 5. / The Watcher – místo konání La Fabrika, zač. 19.30
  • 18. 5. / Pustina – místo konání Divadelní Flóra, Olomouc
  • 11. a 12. 6. / The Watcher – místo konání La Fabrika, zač. 19.30
420PEOPLE Taneční workshop s Václavem Kunešem
420PEOPLE Taneční workshop s Václavem Kunešem. Foto: www.420people.org

Přijďte si zatančit s Václavem Kunešem, hvězdou Star Dance i 420PEOPLE!

S inscenací THE WATCHER přišel i nápad uspořádat několik na sebe navazujících workshopů s choreografem Václavem Kunešem a zpěvákem kapely Please The Trees, Václavem Havelkou.

„S kapelou za zády se fyzické hranice a kreativita posouvají! Tak přijďte a poznejte zase o kousek víc sami sebe. Zaměříme se na propojení těla a mysli a může přijít opravdu kdokoli, kdo se nebojí překročit sám sebe…“ představuje choreograf a umělecký ředitel Václav Kuneš projekt workshopů, které vycházejí z pohybového materiálu vytvořeného k inscenaci THE WATCHER.

Workshopy jsou určeny pro všechny zájemce, pro tanečníky i netanečníky a konají se v divadle LA FABRIKA, Komunardů 30, Praha 7; jedna lekce stojí 500 Kč. Rezervace předem je nutná. Více na www.420people.org

TERMÍNY:

  • 2. 4. 2019 / 17:00 – 18:30
  • 12. 6. 2019 / 17: 00 – 18:30

Zdroj informací: www.420people.org

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*