7 rad pro výběr spolehlivého nože na cesty

Kvalitní nůž patří k nezbytnému vybavení každého výletníka. Muži ocení hlavně technické detaily, ženy zase elegantní vzhled. Nabídka je široká, vyberte si tedy ten, který vám nejlépe padne do ruky i do oka. Jen před cestou letadlem ho nezapomeňte vyndat z příručního zavazadla, jinak o něj při odbavení přijdete!

zavírací nůž BG Scout Clip SE Gerber
Zavírací nůž BG Scout Clip SE Gerber. Foto: www.4camping.cz

„Určitě dejte přednost zavírací variantě nože, která je při cestování praktičtější a bezpečnější, výhodou je pak transportní pouzdro. Kromě kvalitních a trvanlivých materiálů si u vyhlédnutého modelu pohlídejte především hmotnost a velikost. Příliš masivní nůž by vám zabíral místo v zavazadle a zvyšoval jeho hmotnost, což je problém hlavně při letecké přepravě. Zároveň mi nedá nepřipomenout nutnost zkontrolovat si před odbavením na letišti, zda jste si nůž náhodou nezapomněli v příručním zavazadle. S ohledem na současná přísná bezpečnostní opatření byste o něj při kontrole nejspíš přišli. Ale jestliže cestujete třeba terénním nebo obytným vozem a nemusíte se ohlížet na nějaké to deko navíc, zvažte pořízení multitoolu – kompletního nářadí, které má vskutku široké uplatnění,“ doporučuje outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu s vybavením pro sport i výlety do přírody 4camping.cz, a přidává 7 důležitých rad, díky nimž si vyberete ideální nůž na své cesty.

  1. Příliš těžký model raději odložte. U každého nože by měla být uvedena hmotnost. Pro cestování je ideální 70-100 gramů.
  2. Také s velikostí to není třeba přehánět. Dýky, armádní nebo záchranářské nože volte jen v případě, kdy se chystáte na vskutku outdoorovou nebo jinak adrenalinovou cestu.
  3. Při výběru se zaměřte na čepel, která by měla být dostatečně dlouhá, abyste s ní ukrojili nejen salám, ale třeba i nařezali větve na táborák.
  4. Na rukojeti také záleží. Měla by vám dobře padnout do ruky a být zhotovena z materiálu, který vám bude příjemný, ať už se jedná o dřevo, tvrzený plast nebo kov.
  5. Výhodou je transportní pouzdro, díky němuž ochráníte nůž i další věci v zavazadle před poškozením, a také sebe před případným úrazem.
  6. Mezi značky s nejlepší pověstí patří: Leatherman, Gerber, Victorinox, Mikov nebo Opinel. Zaměříte-li se na ně, určitě neprohloupíte.
  7. Nůž se vám musí líbit i na pohled, jinak si ho jen těžko oblíbíte.

3 tipy na nože, které vás na cestách nezklamou:

Ideální společník do přírody

zavírací nůž Victorinox Camper
zavírací nůž Victorinox Camper. Foto: www.4camping.cz

Perfektně propracovaný zavírací nůž Victorinox Camper v signální červené barvě, je bezkonkurenční poměrem cena/výkon. Díky menším rozměrům a nízké hmotnosti (74 g) vám nebude při cestování nijak překážet, zato vás ohromí možnostmi svých funkcí. K dispozici je velký a malý nůž, pilka na dřevo, otvírák na konzervy s malým šroubovákem (i pro křížové šrouby), otvírák na láhve se šroubovákem, vývrtka, bodec, pinzeta a mnoho dalších nástrojů. Čepel je z kvalitní nerezové oceli o délce 91 mm. Není divu, že právě tenhle model patří mezi nejžádanější na našem trhu. Koupíte na www.4camping.cz za 489 Kč.

Čeká na vaše dobrodružství

Špičkový zavírací nůž BG Scout Clip SE Gerber ocení zvláště muži toužící po výpravách do neznáma. Tento model vznikl ve spolupráci se slavným britským dobrodruhem Bearem Gryllsem. Překvapí nízkou hmotností (68 g) i silným výkonem kratší čepele (84 mm) – s její zubatou částí snadno přeříznete i lano nebo silnou tkaninu. Její atypická černá barva zároveň zabraňuje vzniku odlesků, což se hodí zvláště tehdy, chcete-li být v divočině naprosto nenápadní. Na první pohled robustní rukojeť se velmi dobře drží. Koupíte na www.4camping.cz za 879 Kč.

Kompaktní kapesní zavírací nástroj Multitool Leatherman Skeletool
Kompaktní kapesní zavírací nástroj Multitool Leatherman Skeletool. Foto: www.4camping.cz

Nůž a nářadí v jednom

Kompaktní kapesní zavírací nástroj Multitool Leatherman Skeletool má při cestování nekonečné praktické využití a bude se hodit zvláště při kempování nebo delším pobytu v přírodě. Jeho hmotnost je jen o něco vyšší (142 g), než u běžných nožů, zato nabízí ve svém těle 7 rozličných nástrojů – např. kleště s jehlovou špičkou, utahovací, štípací na měkké i tvrdé dráty, nůž s kombinovaným ostřím a další. Také materiálově i zpracováním patří k absolutním špičkám na trhu. Však také firma Leatherman poskytuje na své výrobky 25letou záruku. Koupíte na www.4camping.cz za 1 990 Kč.

4camping.cz nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Více na www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*