Ani pandemie nemůže zastavit naši taneční vášeň, říká Václav Kuneš

Soubor současného tance 420PEOPLE patří už 13 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. I období uprostřed celosvětové pandemické krize vnímá jako příležitost a hledá nové způsoby, jak se všemi stejně naladěnými lidmi sdílet vášeň pro tanec. Podle nadšených ohlasů se mu to opravdu daří.

Václav Kuneš 420PEOPLE
Václav Kuneš. Foto: www.pixpo.cz

„Současný tanec má potenciál promlouvat k širokému publiku právě pro svoji schopnost formulovat myšlenky a sdílet emoce prostřednictvím pohybu. A to je dobrá zpráva v dnešní složité situaci, kdy nefunguje spousta věcí, na které jsme byli zvyklí, a kdy ubylo mnoho příležitostí a důvodů k radosti,“ říká choreograf a tanečník Václav Kuneš, umělecký šéf souboru současného tance 420PEOPLE, který patří už 13 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí.

Soubor 420PEOPLE zastihla tahle zvláštní doba ve chvíli, kdy se umělci stěhovali do nového a vůbec prvního vlastního studia Maiselovka v centru Prahy. „Bereme tuhle situaci jako příležitost a hledáme nové způsoby, jak společně s našimi příznivci sdílet naši vášeň pro tanec. Zatím nám studio slouží jako zkušebna a multifunkční prostor. Vysíláme odsud online lekce a v době pandemie jsme tady natočili hned tři taneční filmy: OHNĚ STROJE – KONKURZ, THROUGH GLASS a ORĪGĪ, na které jsme měli od diváků skvělé ohlasy. Objevili jsme způsob, jak sdílet naše workshopy a tvorbu s širokou veřejností. Důvod je zřejmý – chceme s našimi diváky zůstat stále v kontaktu, než se s nimi budeme moct znovu vidět v divadle,“ vysvětluje Václav Kuneš.

Tanec nepotřebuje rozum

Tanec je jedinečný způsob, jak uvolnit emoce, zbavit se stresu a odreagovat se. „Takovou volnost a spontánnost jako jižní národy bohužel nemáme, i když třeba takoví Valaši, ti k tomu mají blízko. Jinak jsme ale celkem stydliví. Hlavně muži mají často obavy, aby se tancem neztrapnili. Ale znáte ženu, která by ohrnovala nos nad mužem, který tančí? Ona totiž i ta zdánlivá trapnost může být svůdná, když se člověk nebere moc vážně,“ říká Václav Kuneš, umělecký ředitel souboru 420PEOPLE, a dodává, že u nás se chodí na tanec převážně jako na něco speciálního. Jako na bonbónek. Na něco, čemu se musí „rozumět“. Ale tak tomu není. „Platí – prostě přijď, nech své starosti na chvíli venku, ponoř se do tance, nech se jím pohltit, a on se to k tobě dostane. Stačí, když se nebudeš brát moc vážně a oslňovat hledáním něčeho, co v tom ani nemělo být.“

420people Václav Kuneš
Taneční workshop s choreografem Václavem Kunešem. Foto: Pavel Ovsík, pixpo.cz

Kudy na vrchol české taneční scény?

„Určitě přes ZUŠku…,“ směje se umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš, jehož úspěšná kariéra začala v první třídě, když chodil v rámci družiny do tanečního kroužku a zároveň navštěvoval i taneční hodiny na ZUŠ (základní umělecké škole).

Od deseti let pak studoval na konzervatoři v Praze a v osmnácti odešel do angažmá v Holandsku, do Nederlands Dans Theateru k Jiřímu Kyliánovi. „Tam mi velmi pomohlo, jak jsem byl připravený z pražské konzervatoře. NDT mě pak samozřejmě zformovalo a neskutečným způsobem mi rozšířilo obzory. V souboru jsem byl 11 let. Nejlepší „škola“, jakou jsem mohl mít. Není to jen o technice, stylu nebo kvalitě, je to i o přemýšlení, o vnímání dalších uměleckých disciplín, a hlavně asi o tom – nikdy neustávat v hledání a práci na sobě samém. Odcházel jsem právě kvůli dalšímu hledání. Klidně jsem tam mohl zůstat ještě dalších deset let, ale lákala mě změna. A do jiného systému (souboru) se mi vstupovat nechtělo. Tak jsem si postupně vytvořil svůj systém: 420PEOPLE,“ přibližuje okolnosti vzniku souboru, který dnes udává tón české taneční scéně, jeho umělecký šéf Václav Kuneš.

420PEOPLE se představuje

Soubor současného tance 420PEOPLE patří už 13 let k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. Do jeho názvu si tvůrci, Václav Kuneš a Nataša Novotná, vepsali českou telefonní předvolbu, a splnili si (po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla – Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána) sen vybudovat v Praze špičkový soubor současného tance. To se jim povedlo: do jejich repertoáru patří u diváků již velmi oblíbené představení PANTHERA, které odhaluje tajemství vzniku samotného lidstva, THE WATCHER s kapelou Please The Trees, jež je nejen taneční, ale i hudební extází, a představení Křehkosti, tvé jméno je žena, v němž se setkají vynikající herci Národního divadla se současným tancem. 420PEOPLE pořádá pravidelné tvůrčí pohybové workshopy a ve svém novém studiu Maiselovka v centru Prahy budete moct brzy navštívit nejrůznější pohybové a taneční lekce. V současné době tady členové souboru natáčejí online lekce a zatančit si tak s nimi můžete i vy.

Více informací najdete na www.420PEOPLE.org

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*